SD se uči na napakah NSi

Zadnji dogodki okoli neustavnosti sodniških plač so ponudili priložnost za primerjavo dveh političnih strank: SD in NSi.

Slovenska desnica

Desnice ni

Ključni problem slovenske demokracije je pomanjkanje resnične desnice. Resnično ni mogoče razumeti, kako jim je uspelo zatreti zgodovinsko tradicijo.

Formula za spremembe

Ko sem zadnje dni vinotoka na družbenih omrežjih (X – Twitter in Facebook) objavil nekaj odlomkov iz Pisma članom predsednika Nove Slovenije, sem dobil na stotine odzivov, predvsem tudi (zelo) negativnih. Ker se držim svoje … Beri dalje

Kdaj bo »desnica« prišla na oblast?

Priznam, da mi izraz desnica ni všeč. Ne zato, ker bi njen obstoj zanikal, ampak, ker je pri nas ni. Tudi levice ni. Obstajajo demokrati in preoblečeni totalitaristi. Njihovo obmetavanje nasprotnikov z desnico, me spominja … Beri dalje

Biti ali ne biti: to je zdaj vprašanje slovenstva

Gre namreč za bistvene postavke družine, zakonske zveze, finančnih obremenitev državljanov ter sploh temeljnih vrednot človeka in družbe. To niso le vrednote krščanstva, kar ne bi smelo biti vseeno strankam, ki se sklicujejo na krščanske vrednote, pač pa za vrednote človeštva in človeka, torej za njegovo preživetje.

Prihaja katoliški trenutek?

V Slovenji in Evropi je prostor za zmerno stranko klasičnih in krščanskih vrednot. To je pot  zlasti za NSi: torej ne proč od krščanskih vrednot v brezbarvno sredino. To pa nikakor ne pomeni odpovedi zmernosti, umirjenosti, odprtosti za dialog – v tem smislu je sredinskost zaželena in potrebna.

Poslanka NSi po nepotrebnem prepričevala prepričane

Kako je Iva Dimic iz Nove Slovenije na spominski slovesnosti na strahote ženskega taborišča v Ferdrengu imela predvolilno agitacijo za pretežno priletne udeležence in po nepotrebnem prepričevala prepričane. Kar je politikantskega ostalo neizgovorjenega, je postorila … Beri dalje

Vsi predsedniki NSi / foto: Casnik

Tonin ob 20. obletnici NSi: Bistven problem slovenske družbe so očitno le še tviti Janeza Janše

Tonin ob ob dvajsetletnici Nove Slovenije – krščanske demokracije: Po dobrih štirih mesecih dela v vladi lahko krščanski demokrati marsikaj pokažemo. Po desetletjih urejamo status vojakov v Slovenski vojski in izboljšujemo njeno opremljenost. Minister Janez Cigler Kralj je z ukrepi socialne politike 1,2 milijona ljudem omogočil, da so laže prešli prvo fazo epidemije. Minister Jernej Vrtovec posodablja cestno in železniško omrežje, kar je pomembno za več sto tisoč ljudi, ki vsak dan čakajo v prometnih zastojih in si želijo sodobnejše infrastrukture, več časa za svoje družine in čistejši zrak.

Malo več obzirnosti, prosim! Treba je bilo reševati življenja

Danes, po toliko družbenih zablodah, ki smo jim bili priče, po tolikšnem trpljenju ljudi po drugi svetovni vojni in potem še naprej v času rojevanja demokracije bi vendarle morali dojeti, da s stalnim prepiranjem ne moremo živeti, da tudi v Sloveniji obstajamo ljudje, ki cenimo življenje in medsebojno sobivanje in se zavedamo, da smo v času in prostoru odgovorni za domovino ter zlasti v dobi okužbe tudi drug za drugega. Čas bi že bil, da se med seboj prenehamo tako nekulturno in neplodno obrekovati.

Nova vlada mora prekiniti negativno selekcijo zadnjih vlad

Slaba popotnica novi vladi bi bila, če bi Nova Slovenija sledila medijskim sirenam v nekakšen sredinski trojček (SMC, Desus, NSI), ki da bi se edini lahko zoperstavil bavbavu SDS. NSI mora v pogajanjih o novi vladi nastopiti kot samostojna stranka, ki pa ne bo pridobila prav nobenega glasu s poudarjanjem svoje distance do SDS, kvečjemu katerega izgubila.

Žiga Stupica, ob vsem vašem trudu, da bi jemali ugled NSI, se ta krepi

Poznejši politični razvoj je nazorno pokazal, da krščanske demokracije v povezavi z novo LS ne bi bilo mogoče ohraniti. Ne samo zaradi posameznih dogodkov, ki so bili neugledni sami po sebi, ampak tudi zaradi povsem tujih pogledov na družbeno ureditev in nekaterih njihovih voditeljev, ki so se celo deklarativno odpovedovali krščanskemu izhodišču.

Žiga Turk: Nova sredina

Sredina ne ščuva. Je zadovoljna s tem, kar imamo. Je hvaležna našim prednikom, da so nam do tu pomagali. Je zavezana potomcem, da jim zapustimo še boljši svet kot starši nam. Sredina ne išče prepirov, ampak predlaga rešitve. Škoda, da ni sredinskih strank več.   

Hud problem slovenskega naroda in države: blokada zgodovinskih arhivov

Blokada zgodovinskih arhivov razlog hude krize NSi

Javno arhivsko gradivo v javnih arhivih, ki vsebuje osebne podatke, ki se nanašajo na osebe, zoper katere je bil voden postopek zaradi nasprotovanja nekdanjemu enopartijskemu režimu, postane dostopno za javno uporabo 75 let po nastanku gradiva ali 10 let po smrti posameznika, na katerega se podatki nanašajo, če je datum smrti znan, če ni z drugimi predpisi drugače določeno.

Fraza »odvzeti volka iz okolja« je primer politične korektnosti

Huda kriza NSi in spotikanje ob Janšo

Eden od neposredno po osamosvojitvi najvplivnejših komunističnih funkcionarjev Lev Kreft je v neki družbi izrekel pomenljivo misel, ki je zvenela kot grožnja: »Če ne bo šlo drugače, poznamo še druge metode.«

Nobene potrebe ni, da se NSI spotika ob Janšo, da bi bila videti sredinska

Če se bo NSi izogibala ne le nekaterim skrajnostim, ki jih NSI očita Janševi SDS, ampak tudi lastni domačijskosti ali občasnemu preširokemu pojmovanju širine (utvare o kvasu in soli v levi koaliciji ter pretirano zanašanje na domnevno vrednostno nevtralni politični marketing), potem bodo tudi kristjani v njej ponosni, stranka pa bo sama po sebi – ne da bi se bi ji bilo potrebno tako deklarirati – preprosto sredinska.

Opoziciji zmaga ob prvi pravi anketi

Opoziciji zmaga ob prvi pravi anketi

Volitve Evropskega parlamenta so se tudi včeraj izkazale za skupek osemindvajsetih različnih preizkusov. Čeprav ni dvoma, da sta obe največji politični skupini veliki poraženki in da so predvsem zeleni, pa tudi liberalci zmagovalci, imajo izidi … Beri dalje