Menih, ki nikdar ni videl ženske

V severni Makedoniji, na polotoku Khalkidiki, segajo v morje trije prsti. Tisti najbolj zahodni je Sveta gora Atos. Meniška republika, ki sem jo obiskal v letu 1999. Formalno del Grčije je dejansko del bizantinskega sveta … Beri dalje

Franc Guzej – štajerski Robin Hood

V ljudskem spominu je Franc Guzej (1839-1880) ostal kot znamenit ropar, ki je s svojimi spektakularnimi dejanji ustrahoval precejšen del današnje Štajerske. Rodil se je v vasi Sveti Primož pri Šentjurju.

Kako slabo poznamo našo zgodovino in naše vladarje!

To je moj jubilejni 50. prispevek za Časnik. Že precej nazaj sem se odločil, da bo prispevek posvečen vsakotedenskem članku v Družini, ki obravnava slovensko zgodovino iz različnih zornih kotov in sočasno po zelo pestri izbiri tematik. Razloga sta dva: prvi je ta, da imam občutek, da sem malce prispeval k odločitvi, da se odpre ta rubrika, drugi pa da pohvalim vse avtorje, ki so se odločili pomagati k osvetlitvi mnogih tem o zgodovini Slovencev in slovenstva ter še marsičesa, kar je vplivalo na našo bit, sledeč znamenitemu reku: stati inu obstati.

Venetsko ogledalo z najstarejšim zapisom imena boginje Zemla

Popolnoma neznano je, da imamo Slovenci (Sloveneti, Sloventje, Veneti) med najstarejšimi opisi bogov arhaično besedo – izraz za boginjo Zemla. Dokaz za to se je ohranil na bronastem ogledalu, ki je bil najden na območju današnje severne Italije, takrat poseljene z Veneti.

Le kratek digitalni korak do prednikov

Svetovni splet in s tem odprtje nekaterih arhivov omogoča 24/7 brskanje, kar zelo olajša ljubiteljske raziskave. Arhivi so namreč praviloma odprti le dopoldne, tako da spletni dostop spodbuja razcvet tovrstnih raziskav. In kdaj, če ne prav v času, ko smo po službeni dolžnosti ali državni odredbi veliko časa ob domačem ognjišču (beri: računalniku)?

Dražgoška bitka: kako jo je doživel očividec dogodkov

Glavni govornik na drugem mitingu je bil Stane Žagar, ki je govoril, da so v Dražgoški republiki tako rekoč svobodni, da so dobro oboroženi in da bodo branili Dražgošane pred Nemci. Govoril je tudi o komunizmu in o tem, da bo po uvedbi nove družbene ureditve vse boljše. Ko so partizani pobegnili na Jelovico in so se Nemci znesli nad vaščani, so prešteli 7 padlih partizanov in 27 Nemcev, 41 žrtev pa je bilo med domačini: 39 moških in 2 ženski, vas je bila uničena, preživeli pa izseljeni.

Finska po sporazumu Molotov-Ribbentrop padla v interesno območje SZ

Pozabljena zimska vojna Finska–Sovjetska zveza (1939)

Ob 80-letnici začetka II. svetovne vojne (1939-2019) je potrebno opozoriti na pomembno in največkrat prezrto vojno med Finsko in SZ, ki je trajala od leta 1939 do 1944, prvi neposredni spopad pa je trajal od 30. decembra 1939 do 13. marca 1940.

Tamara Griesser-Pečar: Evropski zgodovinski spomin

Problem Slovenije je nerazčiščena preteklost

Velike težave so tudi zato, ker je bilo ob osamosvojitvi in v prvih letih po tem, okoli 80% arhivskega gradiva uničenega. Obstaja upanje, da je v beograjskih arhivih marsikaj ohranjeno. Trenutno nekaj kaže, da se stvari premikajo naprej. Delajo se popisi in začenja se skeniranje dokumentov, kakor pa kaže se pa še vedno niso lotili arhivske zapuščine tajne politične policije. Seveda tudi Slovenija ni pokazala preveč velike vneme, da se to uredi.