Premierna predstavitev knjige Marija Čuka Črni obroč

Pesnik in pisatelj Marij Čuk je v letu 100. obletnice napisal delo Črni obroč, prvi romaneskni opis požiga Narodnega doma v zgodovini slovenskega slovstva. V njem prikazuje okoliščine, v katerih je prišlo do zločinskega dejanja, opisani so kraji in ljudje tistega časa, od fašističnega veljaka Francesca Giunte do slovenskih narodnjakov, ki so kljubovali raznarodovanju in nasilju ter bili zaradi tega kaznovani.

Kozmologija Kozma Ahačiča, poglobljen razmislek o sodobni Sloveniji

Kozmologija podaja na skoraj dvesto straneh celovit pogled v domala vsa vprašanja, ki se dotikajo sodobne slovenske družbe. Seveda pa Kozma Ahačič kot jezikoslovec postavlja tudi vprašanja in odgovore glede našega odnosa do slovenskega jezika. Ima jezik vonj? Lahko ljubimo jezik, ki ga sovražimo? Kaj je prava ljubezen do jezika in kaj skrb zanj? Preprost, dostopen slog esejev skriva za sabo počasno, natančno pisanje. Kot pravi Nabokov: pisatelj bi moral imeti natančnost pesnika in domišljijo znanstvenika. Za eseje Kozme Ahačiča to vsekakor velja.

Domen Mezeg: Ilonika. Saga o cesarju Feliksu

Marsikaterega Slovenca, tudi Domen Mezeg je med njimi, so pritegnili fantazijski romani v nadaljevanjih – sage, ki nekako pod pretvezo, da opisujejo neresničen svet, pripovedujejo o stvareh in dogodkih, ki se v vseh časih dogajajo med ljudmi. Tudi Domna Mezga so. Tako zelo, da je napisal prvo slovensko fantazijsko sago z naslovom Ilonika. Saga o cesarju Feliksu.

Slovenski razkol posvečen upanju, da bomo zmogli zaceliti rane

Slovenski razkol pokaže kolaboracijo, v slovenski politiki zlajnani pojem, v povsem novi luči, ko lahko beremo, kako zvesto, dobesedno z religiozno zanesenostjo, je revolucionarna stran, ki je s svojimi dejanji dejansko izstopila iz evropske civilizacije in njenih etičnih norm, služila ciljem Sovjetske zveze in kako malo slovenskemu narodu.

O grožnjah novinarjem, dvojnih merilih in izvoru ekstremizma

Slovenski razkol je knjiga stoletja, prava enciklopedija resnice

Kdor se bo potrudil in bo Slovenski razkol pozorno prebral, bo za vse večne čase vedel, kaj se je dogajalo med drugo svetovno vojno v Sloveniji, predvsem v ključnih letih 1941 in 1942. Tudi pred samo okupacijo. Vedel bo in znal tudi komu povedati, kakšni so bili cilji komunistov, kdaj in kako so delovali, poznal bo kronologijo druge svetovne vojne pri nas, povsem jasno mu bo, koga so napadali partizani pod vodstvom partije

Renato Podbresič in Jože Možina

Renato Podbersič: Z Možino o znanstveni monografiji Slovenski razkol

Vsebina knjige Slovenski prelom je naložba v prihodnost posameznikov, družin in nacije v celoti. Da je knjiga prelomna, kaže tudi sodelovanje vseh treh sestrskih Mohorjevih založb, Celjske, Celovške in Goriške, ki so prepoznale pomen tega dela za slovenstvo in pristopile k sozaložništvu. Skupen nastop je gotovo dobra popotnica knjigi, ob tem, da je izdajatelj in založnik tudi avtor sam, ki je prevzel večji del obvez in tveganj ob natisu knjige.

Novo na knjižnem trgu: Eseji o križu Milana Knepa te ne pustijo hladnega

Eseji o križu so novost na področju slovenske esejistike. Gre za eseje duhovnika, ki bodo nevernemu bralcu tako rekoč nehote, hkrati pa zelo iskreni, razbili vrsto predsodkov o tem, kakšno je lahko krščanstvo na Slovenskem. Enako poživljajoči bodo tudi za mnoge verujoče, ki se z večno svežino krščanstva še niso uspeli srečati na ta način.

S Heleno Jaklitsch o Rojstvu novih domovin

Noč, ki jo zbrani preživijo sredi kočevskih gozdov, je prežeta z molitvijo za vse pobite, pa tudi njihove rablje. Izkušnja noči  tako globoko v gozdu je zagotovo nekaj posebnega. Človek dobi občutek, da je še bliže pobitim, še posebej, ker se zaveda, da so prav v začetku junija pred tolikimi desetletji fantje stali točno tam, kot smo mi.

Slovenija vstan'

Časnikove kolumne avtorja Gašperja Blažiča v knjigi Slovenija vstan’

Na Dan Evrope, 9. maja 2019, je iz tiskarne prišla knjiga »Slovenija, vstan’!« novinarja in publicista Gašperja Blažiča. V knjigi so objavljene njegove kolumne od leta 2012 do leta 2018, ki so bile večinoma so bile objavljene na spletnem portalu Časnik.si, nekaj kolumen pa je avtor objavil tudi na nekaterih drugih portalih.

Usodni volilni sistem

Odlomek iz knjige Antona Tomažiča: V objemu slovenske pomladi Potem ko je Demos uspešno zaključil oba svoja glavna cilja – demokracija in samostojna Slovenija – je ostalo še veliko nedokončanega za uspešen zaključek tranzicije. Potrebno … Beri dalje