Forumska verodostojnost !?

Forumi, ki smo jim bili priča zadnje tedne, so lahko dobrodošla spodbuda za izmenjavo mišljenj in krepitev sodelovanja. A izmenjava je verodostojna  – ne le družbenopolitična promocija -, če ljudje povsod dosledno izpričujejo svojo dialoško … Beri dalje

Slovensko sodstvo pod drobnogledom (2. del)

Arbitrarno odločanje Ustavnega sodišča K splošnemu nezaupanju v sodstvo in nezavidljivemu stanju v njem prispeva svoje tudi Ustavno sodišče (v nadaljevanju: US), saj slednje kot najvišji organ sodne oblasti sprejema vedno bolj nenavadne in sporne … Beri dalje

Arhetip poštenega sojenja je lahko v Slovencih pokvarjen – primer Ustavnega sodišča

Primer Ustavnega sodišča je najvišja in najusodnejša raven gledano z vrha po vertikali vrhovnih vrednot skupnosti slovenskega naroda in države navzdol. Nedopustnost, ki se kaže v smeri neresničnega in pristranskega sojenja v bran zasebne lojalne vezi, na tej ravni učinkuje na vse primere zaradi učinkovanja na vse zadeve zaradi mehanizma izonomije oziroma enakosti pred zakonom.

Avgijev hlev v raju pod Triglavom še ni počiščen

Avgijev hlev slovenske pravne države ostaja nedotaknjen, saj je večina pravnikov, ki so omenjeni v članku, diplomirala na Pravni fakulteti v Ljubljani. Izjeme so Drago Šketa in Rajko Knez, ki sta diplomirala v Mariboru, ter Branko Masleša, ki ima diplomo iz tujine, iz Sarajeva. Če bi z naravoslovnih in tehničnih fakultet slovenskih univerz prihajali takšni strokovnjaki kot s pravnih fakultet, Kučanov varovanec Luka Mesec ne bi mogel iskati težav slovenskega gospodarstva v izvozu.

Slovenija in Madžarska sta si različni

Madžarska in Slovenija sta torej zelo različni, saj desna politična in medijska hegemonija očitno pri nas ni mogoča, zrušenje leve vlade je skoraj enako težko; še desna večina ni dosegljiva. Paul Lendvai je avstrijski novinar … Beri dalje

Naj ne govori samo »glasna manjšina«

Če v internetni družbi ne bomo zastopali svojih vrednot in pogledov o družbi na spletnih portalih, v življenju ne bodo prisotni! Ne smemo dovoliti, da glasna manjšina tiho večino potegne v zgodbo z tragičnim koncem. Naj se sliši tudi naš glas, ne pustimo si ga vzeti od »glasne manjšine«.

Policisti, tožilci in sodniki ne morejo ubežati pred odgovornostjo

Ne morem dojeti in sprejeti, da nekdo ve, da ima slabo orodje za svoje delo, pa nič ne ukrene, ne predlaga in ne zahteva, da dobi za svoje delo pravo orodje, da lahko korektno dela. Vsak, ki je odgovoren do družbe, bo to storil, če pozna svojo osebno odgovornost in ima vsaj kanček odgovornosti do ustanove, ki mu daje plačo.

Andrej Umek: Neuspela slovenska tranzicija

Rezultati primerjave kažejo, da so za uspešno tranzicijo iz totalitarnega v demokratičen sistem osnovni trije dejavniki: formalna politična demokracija, odgovarjajoč gospodarski sistem in uveljavitev pravne države. V Sloveniji druga dva dejavnika nista bila uresničena.

Je odločba avstrijskega ustavnega sodišča zmaga pravne države?

Predsednik avstrijskega ustavnega sodišče Holzinger je pojasnil, da ustavno sodišče ne more odločati samo od sebe, temveč šele, ko se upravičena stranka obrne na njega. Kako bi odločalo ustavno sodišče v Sloveniji, če bi se v zakonskem roku nekdo obrnil na ustavno sodišče po zadnjih državnozborskih volitvah?