Nacionalizirajmo

Veliko ljudi se boji izgube svojih dobro plačanih, uglednih in brezskrbnih služb v javnem sektorju. Le-ti, najhujši konzervativci v Sloveniji, ne bi nikoli volili kogarkoli, ki bi ogrozil te njihove pridobitve. Nas ostalih, ki smo razdeljeni na premnoge različne izbire, pa je premalo, da bi lahko povzročili spremembo. Javni sektor v Sloveniji, t.j. tisti, ki živi od »realnega sektorja« (že imeni sta zelo povedni!) je prevelik in smo ujetniki vseh teh organizmov in ljudi.

Boleč grški sirtaki

Kaj za Slovenijo pomeni morebitni Grexit? Neskončna odisejada grškega premiera Aleksisa Ciprasa in njegove Grčije lahko za sabo pusti trajne posledice pri vseh državah EU. To je že zdavnaj jasno. V času nastajanja zapisa pogajanja … Beri dalje

Kako je morala izginila iz ekonomije – in več

Tomáš Sedláček z Ekonomijo dobrega in zla pogleda v zakulisje ekonomije, človekovega samorazumevanja in medčloveških odnosov od starodavnih mitov, Svetega pisma, moderne filozofije vse do današnje finančne krize. Knjiga sodi v tradicijo renesančnih mislecev, saj avtor v njej prepleta filozofsko, teološko, antropološko, umetniško misel z razlago ekonomskih idej.

Bo predsednik vlade spregledal?

Ne vem, zakaj se sedanja vlada boji v zakon o fiskalnem pravilu zapisati limit, do kam in za koliko bi se smela katerakoli vlada, danes in v prihodnje, nekontrolirano zadolževati? To bi koristilo vsem vladam, da bi se lahko pred izsiljevalci in trgovci z ‘novci’ zavarovala. Vprašam se le, kdo je potem kriv, da nam izginjajo milijarde evrov? Morda so to tisti, ki jim za slovensko državo ni mar?

Ko deluje »nevidna roka« države

Udarila bo »nevidna roka« državnega trošenja. Če s Smithovo nevidno roko mislimo na hipoma prikrite, a na daljši rok pozitivne učinke svobodnega sodelovanja dveh posameznikov, ki vsak zase zadovoljujeta lastne cilje, a sta primorana to početi na način zadovoljevanja medsebojnih ciljev, pa z nevidno roko državnega trošenja mislimo na pest prikritih posledic politik obsežnega državnega trošenja.

Hujše od poraza

Privatniški individualizem in modna nezainteresiranost za javne zadeve pri večini je ključni razlog, da smo, kjer smo. Mišljenje, da so zame edino pomembni moja družina, prijatelji, služba, hobi in dopust, pa če se cela država ali svet podreta, slej ko prej pripelje do tega, da zaškripa prav pri stvareh, ki mi največ pomenijo. Do tega sedaj neizbežno prihaja.

Gospodarska rast je fetiš

Tomaš Sedlaček je bil pri štirindvajsetih letih že svetovalec češkega predsednika Vaclava Havla, kasneje je še sodeloval s češko vlado ter postal uveljavljen mednarodni ekonomist in priljubljen medijski obraz. Njegova knjiga Ekonomija dobrega in zla je postala mednarodni hit. Danes je pri 37 letih njegov CV dolg že približno toliko kot kak roman. Njegov pogled na svet pa osnovan na tako nevsakdanjih, a dobro zakoličenih tezah, da bi vsaka institucionalna scenografija za intervju bila povsem odveč.

K. Lipnik, Finance: Partizani so to znali bolje

Slovenija je imela nekoč enega najrazvitejših obvezniških trgov v širši regiji. Več kot polovico tržne kapitalizacije ljubljanske borze so bile obveznice. Država je nakupe, sicer zgolj državnih obveznic, tudi spodbujala. Lahko so se uporabile za … Beri dalje

NLB, slovenska jama brez dna

V zadnjih dneh je po medijih zaokrožila novica o novem paketu tri milijardnih slabih posojil, ki bi naj bila spravljena v našem »nacionalnem šampionu« – banki NLB. V Društvu Evropska Slovenija smo nad takimi informacijami zelo zaskrbljeni. Zato pričakujemo, da bomo mi (davkoplačevalci), ki smo, žal, tudi lastniki banke, nemudoma prišli do pravih podatkov.

L. Peterle, FB: Živeti po jugoslovansko danes

Pred triindvajsetimi leti smo Sloveniji omogočili pot navzgor in ugled navzven. Slovenija je veljala za zgled drugim nekdanjim komunističnim državam. Doživeli smo petnajst let gospodarske rasti. Razvili smo lokalno samoupravo, ki je poživila z novimi … Beri dalje

Brez milosti!

Tako bi lahko poimenovali odhajajočo vladno ekipo, ki je Slovenijo v letu dni zadolžila za celih dvanajst (12) milijard evrov. Ali pa njeno politiko brez znanja in občutka za vodenje države. Vladala je leto dni in to brez milosti do nas sodržavljanov, ki bomo njen zapitek morali plačati.