Pismo bralca: Vojaška pedagogika

Ob idejah o ponovni uvedbi obveznega začasnega služenja v vojski, predstavljam svojo izkušnjo izpred 46 let. Ta izkušnja je pozitivna, ne glede na to, v kakšnih družbenih in političnih razmerah sem je bil deležen. Vojaški … Beri dalje

Proti prisilnemu delu

Šokiran sem s kakšno lahkoto je postala butasta ideja, da lahko nekaj mesecev svaljkana po kasarnah in vojaškega drila pozitivno vpliva na zrelega mladostnika, sprejemljiva za tako širok krog občinstva. Kot da ne bi imeli nobenih izkušenj s služenjem v JLA. Če ima kdo znanca v Avstriji, kjer je obvezno služenje vojaškega roka še danes v veljavi, naj ga le vpraša, če si njihovi fantje služenje vojaškega roka zapomnijo še po čem drugem kot po občasnem pijančevanju in po tem, da so se zredili. Če že hočete, da vam država vzgaja otroke, potem raje predlagajte obvezni internat med 10 in 15 letom.

Prejeli smo: Ustavimo cenzuro! Čas je za državljansko nepokorščino

Na nacionalni RTV Slovenija vlada cenzura. Poleg samocenzure, do katere prihaja vsak dan, se cenzura dogaja tudi v obliki neobjavljanja določenih novic. Čas je, da se državljani v imenu svobode in demokracije upremo cenzuri na televiziji. Pozivamo državljane, da organizirajo množični bojkot plačevanja obvezne naročnine. Samo še z državljansko nepokorščino lahko dosežemo, da bo postala RTVS pluralna.

Cenzura dokumentarnega filma pod krinko ‘nimamo urejenih vseh avtorskih pravic’ (VIDEO)

Po proslavi ob dnevu suverenosti , je RTV SLO na 1. programu predvajala dokumentarni film zgodovinarja dr. Valentina Areha o JLA, njeni vlogi v družbi, o maršalu Titu, o razpadu Jugoslavije in kakšno vlogo je pri tem odigrala JLA. Dokumentarni film je prikazal tudi vlogo nekaterih vidnih slovenskih politikov v času osamosvajanja in tudi pred tem (npr. rokovanje Milana Kučana z Josipom Brozom, govorjenje Janeza Zemljariča o inflaciji, …).

Dokumentarni film je dvignil veliko prahu, se delil po družabnih omrežjih, večkrat čez dan spremenil naslov povezave, … in na koncu izginil iz arhiva javne televizije.

Je JLA res odšla iz Slovenije?

Nova predsednica LDS Katarina Kresal je v svojem radikalno razsvetljenskem govoru na zadnjem kongresu »prisegla« na pozitivno energijo nekdanje ZSMS in novih družbenih gibanj konec osemdesetih let«. V tem ni zelo izvirna: v različni meri takšna nereflektirana zaveza seva iz velike večine slovenske publicistike, klasične in spletne.

Noge v zraku, glava v maslu

V osamosvojitveni zgodbi dediči prejšnjega režima očitno poskušajo prepričati javnost, da vendarle ni bilo tako, kot kažejo objavljeni dokumenti, češ da je bil Demos glavni motor osamosvajanja, pač pa da se moramo za osamosvojitev na dokaj miren način zahvaliti predvsem preudarnim politikom iz postkomunistične levice. Ob takih ugotovitvah bi verjetno res vsi sloni leteli po zraku.

Notranja okupacija Slovenije

Tej kolumni sem najprej mislil dati naslov »Vrnitev v (rdeči) paradiž«, saj sem želel s tem poudariti zaznamovanost sedanjih družbenih in političnih razmer v skladu z znano marksistično parolo »raj na zemlji«, pa čeprav bi se pri bralkah in bralcih pojavila asociacija na znano avstralsko nadaljevanko iz osemdesetih let. Vendar pa me je bližina pomembnih obletnic – osamosvojitve ter obrambne vojne –prepričala, da bi bilo bolj smiselno spregovoriti o notranji okupaciji Slovenije. Če je pred 22 leti JLA skušala okupirati komaj nastalo državo, v tem času doživljamo podobno izkušnjo, ki vsaj za zdaj k sreči ne vsebuje nasilnih dejanj, ki smo jim bili priče pred dobrima dvema desetletjema. Le da nosilci okupacije prihajajo iz naše sredine.