Prezrti spomeniki samoslovenstva

Prezrti spomeniki samoslovenstva

Jan Zobec pripada številčno ne tako šibki, intelektualno pa izjemno močni in udarni poosamosvojitveni demokratični mlajši generaciji, ki bo slovensko osamosvojitev, največji dosežek Slovencev v zgodovini, dokončno osmislila in realizirala.

Ni bila lahka, tale udbovska rabota

Udbaško analiziranje oz. reproduciranje zasebnih Kocbekovih dnevniških razmišljanj o Dragi 70 se končuje s citatom iz dnevniškega zapisa, datiranega s 15. avgustom 1970: “Včeraj sem hotel v prvem hipu odpovedati svoje predavanje v Dragi, potem pa uvidel, da bom napravil veliko napako. Prav zdaj ne smem pokazati niti strahu niti izzivati.”

50 let Drage in njena prihodnost (VIDEO)

Na okrogli mizi Draga – prehojena pot, sedanjost in vizija so kardinal Franc Rode, Igor Omerza in Tomaž Simčič predstavili svoje poglede na 50 let Drage in njeno prihodnost. Več o dogodku na povezavi. Produkcija … Beri dalje

Red za zasluge Društvu slovenskih izobražencev

Predsednik Republike Slovenije Borut Pahor je ob državnem prazniku dnevu vrnitve Primorske matični domovini, na posebni slovesnosti v Predsedniški palači vročil državni odlikovanji. Srebrni red za zasluge Primorskemu dnevniku za prispevek k ohranjanju nacionalne pripadnosti Slovencev … Beri dalje

Odlikovanje z zadržkom

Jutri bosta odlikovana „Tržačana“, Primorski dnevnik in Društvo slovenskih izobražencev. To zadnje zaradi prirejanja študijskih dni Draga. Ne počutim se niti slavnostno niti lepo, ker je Primorski dnevnik tu odigral, milo rečeno, neprimerno vlogo in je izkoristil svojo medijsko moč v zamejstvu in tudi matici za pljuvanje po Borisu Pahorju, Edvardu Kocbeku in Dragi.

Franc Rode: ‘Ozna je vedela več o Dragi, kot vemo sami’

Na 50. obletnici Drage ni bilo prisotne slovenske politične in medijske elite, pa gre za temelje slovenske državnosti. Igor Omerza se še sprašuje, kako prebiti ta čudni molk v matični Sloveniji, saj je Draga last nas vseh, ni ne leva ne desna. Medtem ko se slavi Borisa Pahorja, se postavlja spomenik udbovskemu konfidentu, ki ga je ovajal.

Pred petdeseto Drago

Draga je bila prostor, kjer so slovenski izobraženci lahko govorili. Razmišljanja o narodovi samobitnosti, o narodovi pravici, da živi v polnosti to, kar si želi, so skozi usta razpravljavcev lahko vsaj v tistih par dnevih in na tistem majhnem prostoru poskušala prodreti do čim več ljudi, čeprav je bil – tako kot je še danes – medijski molk neusmiljen.

Igor Omerza: „Kdor je upal priti, je tvegal šikaniranje doma“

Sredi poletja je pri tržaški založbi Mladika izšla nova knjiga Igorja Omerze z naslovom Karla. Udba o Dragi. Izid knjige ni naključen. Pred nami je namreč jubilejna, 50. izvedba Drage (28.–30. 8. 2015). Avtor je predstavil na svoj prepoznavni način prvih petindvajset let dogajanja v Dragi skozi prizmo arhivskih dokumentov nekdanje tajne politične policije.

Pot domov, ali kam?

Reminiscenca na en dan Drage O Dragi sem bral v dnevnikih pisatelja Alojza Rebule. V njih odsevajo spomini na mnoge slovenske izobražence, ki so tam nastopili s svojimi predavanji in razpravami, čuti pa se tudi … Beri dalje