Kaj ima Sophie in ‘t Veld prav

Ne vem, kaj bo Sophie in’ t Veld zapisala v končno poročilo in ne delam si utvar glede objektivnosti tega poročila. Toda če bo v njem ostala vsaj njena opazka o globokih delitvah v Sloveniji je to morda tista osnova, na kateri bi lahko začeli graditi naš primer pred Evropo in morda celo doma.

Italijani v Kopru na čelu javnih zavodov, Slovenci v Trstu pa …

Dolgotrajna bitka za zagotovitev vsaj olajšane izvolitve, če že ne zajamčenega zastopstva, je trenutek, da se zravnamo, rešimo lastno človeško dostojanstvo in naši verolomni sosedi kdaj tudi pokažemo zobe, Bruslju, kjer so polna usta očitkov, da se ne spoštuje vladavina prava, pa je treba dati vedeti, da npr. dvajsetletno izigravanje 26. člena zaščitnega zakona o olajšanem zastopstvu sodi tudi med takšne kršitve. Končno imamo Evropsko sodišče, ki je pristojno, da o tem razsoja.

Majski hrošči pri Tanji Gobec

Nekaj let po drugi svetovni vojni, ko je jugoslovanski in slovenski komunizem utrjeval svojo oblast v t. i. prvi petletki (1947–1952), je ljudska oblast razglasila kampanjo zatiranja majskih hroščev. Šolarji in druga mladina smo se … Beri dalje

Kaj je v resnici napisal Janez Janša? Pismo objavljamo v celoti.

Slovenija podpira spoštovanje vladavine prava. V vseh primerih, tudi pri instrumentih MFF in RRF. Brezpogojno, brez dvojnih meril. Ob spoštovanju Pogodbe o Evropski uniji. Upoštevaje, da o pravu oziroma kršitvah tega odloča neodvisno sodišče, ne pa politična večina, ker to potem ni vladavina prava, ampak vladavina večine. Če se odločamo za to pot, nam dobra prihodnost Evrope, svobodne in nerazdeljene, polzi iz rok.

Zamenjati sistem ali ljudi? Zakaj smo drugačni tudi od Poljske?

Vladavino prava naj uveljavi demokratičen desnosredinski politik, ne Orban ali Kazinski. Slovenija naj v ocenjevanje kakovosti vladavine prava vgradi zgodovinsko perspektivo. Janševa vlada naj pokaže, da je za fasado socialno liberalne države problem percepcije pristranosti sodstva in javnih medijev s strani populacije, ki je odklanjala in še odklanja prejšnji režim – to je tista glavna ločnica pri nas.

Kakšna bo prihodnost enega najbolj liberalnih globalnih mest?

Prihodnost mesta in njegovih mladih ljudi je negotova, morda celo že zelo mračna. A nekaj je zanesljivo: pogumni mladi ljudje ne bodo brez množičnega upora dopustili, da bi kitajske oblasti omajale vrednote ustavne demokracije in vladavine prava. Harmonična družba pač zahteva vladavino prava in ustavno demokracijo.

Janez Juhant: Leto delovanja Šarčeve Vlade

Janez Juhant: Leto delovanja Šarčeve Vlade

Leto delovanja Šarčeve vlade je več medijev pospremili z ugodnimi ocenami, čeprav Vlada ni storila še nobenih  za državljane ključnih projektov:  zdravstva, pokojninske reforme, pač pa se je ukvarjala z obrobnimi zadevami in problemi njenih … Beri dalje

D. Črnčec, Reporter: Izdana Poljska

Pisalo se je leto 1683, 12. september, ko je v poznih popoldanskih urah na čelu 3.000 poljskih konjenikov, huzarjev kralj Jan Sobieski vodil največji konjeniški napad v zgodovini. Skupaj 18.000 konjenikov je zadalo smrtni udarec … Beri dalje