Andrej Umek: Neuspela slovenska tranzicija

Rezultati primerjave kažejo, da so za uspešno tranzicijo iz totalitarnega v demokratičen sistem osnovni trije dejavniki: formalna politična demokracija, odgovarjajoč gospodarski sistem in uveljavitev pravne države. V Sloveniji druga dva dejavnika nista bila uresničena.

Korupcija je zanikanje sleherne milosti

dr. Janez Zdešar

Pogovor z dr. Janezom Zdešarjem VIII. del

Skrbi me, da ima Slovenija korupcijo v poslovnosti in v politiki za nekaj popolnoma normalnega. Da je korupcija tisto normalno sredstvo politike. Podkupovati, ti meni, jaz tebi, daj – dam, trgovanje na vsakem področ­ju. To je najbolj pogubno ravno nasproti veri.

Beri dalje

Slovenska (desna) sredina – liberalci?

Komu ustreza stalno mešanje megle in etiketiranje? V Sloveniji so stvari obrnjene na glavo, indoktrinirana javnost, predvsem mlajša šolana generacija misli, da slovenska levica simbolizira dobro, desnica pa slabo, kar se je pokazalo v dobrem volilnem rezultatu Združene levice na zadnjih volitvah. Stvari je treba poimenovati jasno in s pravimi besedami, izrazi.

Neuspela tranzicija – zakaj in kako naprej

Nesporna zmagovalka volitev v DZ leta 1992 je bila LDS. Že prvi ukrepi vlade so jasno kazali, da se je demokratično vodeni tranziciji iztekel čas in da se Slovenija preusmerja v nekoliko modificiran koncept komunistične tranzicije Anteja Markovića. Dopuščena je bila simbolična demokratizacija, lastnina in sodna veja oblasti pa sta prešle v roke komunistične kontinuitete.

Je bila tranzicija v Sloveniji uspešna?

Tranzicija je v Sloveniji potekala povsem drugače kot domala v vseh postkomunističnih državah Vzhodne Evrope. Medtem ko je večina teh z radikalnimi reformami prestrukturirala svoje gospodarstvo, je Slovenija obdržala stare strukture in šla po poti majhnih korakov, ki pa so celoten proces zelo podražili. Zaradi tega je dramatično padla konkurenčnost Slovenije.

J. Letnar Černič, Iusinfo: Med Scilo in Karibdo

Države srednje in vzhodne Evrope se vse od demokratizacije soočajo z dilemami kako učinkovito zagotoviti tako sodniško neodvisnost kot tudi odgovornost. Kako v tranzicijskih družbah poiskati pravično razmerje med avtonomijo sodne samouprave in upravičenimi zahtevami … Beri dalje

Jeffrey Sachs: Na zgodovinski konec komunizma se nismo prav odzvali

V mojih očeh je bil to največji trenutek 20. stoletja. Šlo je za izpolnitev vseh naših upov, vsega, kar je rusko ljudstvo potrebovalo, vse je bilo na dlani, mi pa ne bomo ukrenili vsega potrebnega? Si je sploh mogoče zamisliti, da se ne bomo odzvali na ta zasuk brez primere? Seveda se na koncu nismo.

Trnje z boljševiškega grozdja

Z devetdesetimi leti je prišlo olajšanje in utvara, da bo z novimi okviri življenje samo od sebe steklo po novih tirnicah. Nekaj časa se je na demokratični strani govorilo o tranziciji, za kak hip tuintam celo o lustraciji. Ti glasovi so z leti utihnili. V primerjavi s socialističnim nazadnjaškim mezenjem smo dohitevali Zahod, dokler se ni začela odkrivati svetovna gospodarska recesija.

Čakajoči odjuge

Slovenski pomladni pol ima dva problema. Po eni strani je nehote vpet na voz preteklosti, ki ga vleče po svoje. Drugi problem, ki je bolj zunanjega značaja, je v tem, da tranzicijsko-kontinuiteta stran že več let uspešno zavira sprožilce procesov, ki bi lahko prinesli spremembe, kakršni se dogajajo v Južni Ameriki.