Kri, znoj in solze – je rešitev za Slovenijo

Brez žrtev vseh, ki prejemajo zanesljiv denar iz državne blagajne, bomo še dolgo, zelo dolgo ostali v močvirju posledic korona virusa. Na nek način bomo nazaj v socializmu, ki smo ga komaj zapustili. Levica bo tedaj v svojem raju, vsi ostali pa v peklu.

Javni sektor ne zmore slediti tempu sprememb v okolju

Ni težko ugotoviti, da je sodobna tržna ekonomija sposobna doseči izjemno visoko dodano vrednost na zaposlenega (najbolj razvite države dosegajo preko 100.000 € dodane vrednosti na zaposlenega), medtem ko mi dosegamo nekje do 44.000 €. In samo dodana vrednost je tista, ki se lahko deli za plače delavcem v profitnem sektorju  in potrošnjo (davki) države.

Vezivo splošne stavke 2018

V prispevku imamo namen osvetliti organizacijsko vez med splošno stavko javnega sektorja 2018 in prakso prejšnjega totalitarnega režima. Pred demokratično opozicijo je torej naloga, prva priložnost se jim ponuja na letošnjih parlamentarnih volitvah, da se … Beri dalje

Nacionalizirajmo

Veliko ljudi se boji izgube svojih dobro plačanih, uglednih in brezskrbnih služb v javnem sektorju. Le-ti, najhujši konzervativci v Sloveniji, ne bi nikoli volili kogarkoli, ki bi ogrozil te njihove pridobitve. Nas ostalih, ki smo razdeljeni na premnoge različne izbire, pa je premalo, da bi lahko povzročili spremembo. Javni sektor v Sloveniji, t.j. tisti, ki živi od »realnega sektorja« (že imeni sta zelo povedni!) je prevelik in smo ujetniki vseh teh organizmov in ljudi.

Populizem je posledica neučinkovite birokracije

SDH in DUTB povečujeta lastništvo v podjetjih, ki bi jih lahko prestrukturiral kvečjemu zasebni lastnik. Sodobnih meril in standardov za ocenjevanje uspešnosti in učinkovitosti posameznih podsistemov v javnem sektorju ni. Zdravstvena reforma gre v smer še večjega podržavljenja izvajalcev zdravstvenih storitev. Dominantni mediji promovirajo državni paternalizem.

Od besed k dejanjem

Nujno je sprejetje realnosti, učenje od uspešnih regij in držav ter iz lastnih neuspehov. Znaten padec Slovenije na lestvicah konkurenčnosti v zadnjem obdobju ni samo posledica ekonomske krize in nekonkurenčnega poslovnega okolja, ampak tudi posledica neustreznega in nekonkurenčnega vodenja podjetij, predvsem tistih v pretežno državni lasti.

Slovenija, socialna država

V Sloveniji smo prevzeli splošno prepričanje, da je država tista, ki nosi odgovornost za usodo posameznika. Vzela si je na svoja pleča skrb, da namesto nas poskrbi za vse tisto, kar se nam lahko zgodi in pri tem uveljavlja ideal povprečja. Prepričanje smo razširili v tri ključne smeri: v davčno politiko, v izgradnjo vsemogočnega državnega in javnega sektorja ter končno v proizvodnjo predpisov.