Bad Religion – jahanje na valovih zlobne religije

Mila je 18. januarja objavila na Instagramu video, v katerem je povedala, kaj misli o religiji, še posebej o islamu: »Sovražim religijo. […] V Koranu je samo sovraštvo, islam je drek, tako mislim. Nisem rasistka, sploh ne. Ni mogoče biti rasist proti religiji. […] Vaša religija je drek, vašemu Bogu porinem prst v ritno luknjo, hvala, nasvidenje.«

Morilcu za petami

Poznavalci menijo, da je pred nami dolgotrajni boj s terorizmom tudi zato, ker ta pojav premalo poznamo. A slišati je še drugačne glasove, češ da je zadeva preprosta. To je stališče posebne izdaje satiričnega tednika Charlie Hebdo, ki je izšla ob obletnici terorističnega napada na uredništvo. Tako prikazuje stvari Tine Hribar v razpravi »Mojzesov pokol in islamski terorizem«.

Sovražni govor in govorica gneva

Vrnimo se nekaj let nazaj in se ustavimo v Parizu. Tam je Amedy Coulibaly, Parižan, oborožen z brzostrelko, bojno puško in dvema pištolama, mrzlega januarskega dne vstopil v prodajalno s košer izdelki. Ubil je štiri … Beri dalje

Kršenje druge in pete ter prepoved čemenja

Dekalog kot drugo za vse večne čase zabetonira „ne skruni Božjega imena!“, kot peto pa „ne ubijaj!“. Pariški morilci so kršili obe. To je očitno za peto. Ubijali so in so ubijalci. Nobenega opravičili nimajo. Ampak kršili so tudi drugo. V hipu ko so z ubijalskim orožjem v rokah vzklikali „Alah je velik“, so žalili Alaha (Boga). Ubijanje v imenu Boga je dvakrat demonsko: ker je ubijanje in ker umore pripiše Bogu. To je skrunjenje Božjega imena.

S svinčnikom direkt v oko

Pred leti sem sodeloval v svetovnem komiteju odraslo-skavtske organizacije, kjer smo imeli nalogo, da organiziramo svetovno konferenco in »izumiti« nekakšen moto konference. Evropejci smo imeli odličen predlog, pa je šel kolega iz muslimanskega sveta čisto »v luft«. Razlagal nam je, kako bi predlog razumeli v muslimanskem svetu, pa nikakor nismo mogli »zakapirati«, v čem je problem. Kljub temu, smo nekako začutili, da predlog za velik del sveta iz religioznih razlogov ne bi bil sprejemljiv. In smo se odločili, da ne bomo dregali namerno direkt v oko. Iz spoštovanja.

Charlie, vera in politika

Mediji in politika so si bili po nedavnem napadu na uredništvo satiričnega tednika Charlie Hebdo enotni, da napad ne zahteva skupnega boja proti veri (islamu), temveč boj proti terorizmu. Pri terorizmu gre za obsežno obliko … Beri dalje

Jaz sem … Huda jama

V dneh po tragediji v Franciji mi je pisal moj sodelavec in prijatelj Yves, še vedno v šoku zaradi nesmiselnega pokola v Parizu. Seveda sem mu izrekel svojo podporo in obsodil nepojmljivi izbruh nasilja; tega … Beri dalje

Vsi smo Charlie

Prav bi bilo, da bi tudi svetovni mediji podpirali in zaživeli drugačen koncept svobode govora, kjer v prvi vrsti štejejo odgovornost do obličja drugega, spoštovanje, sočutje in prizadevanje za dobro. Že v sredo, ob izidu nove številke Charlie Hebdo, bomo morda lahko doživeli spremembo. Gérard Biard, pomočnik pokojnega urednika, si želi številke, »ki bi bila, v narekovajih rečeno, normalna.«

O dveh skušnjavah po pokolu v Parizu

Trenutek, ko pariške ulice še smrdijo po smodniku in je kri žrtev na stenah uredništva tednika Charlie Hebdo še sveža. Nas pa prevevata globoka žalost in zgroženost spričo nasilnega sovraštva, ki ga širijo zamaskirani napadalci. Poboj novinarjev in policistov, sredi evropskega velemesta in pri belem dnevu, na zavest Evropejcev deluje podobno, kot je napad na Svetovni trgovinski center v New Yorku in na Pentagon deloval na Američane.