Kako je komunistični režim razbijal zavedno primorsko družino

Antonija Kofol: “V učiteljskem poklicu so od mene zahtevali, da učim ideološko, kot da je to vse prav in dobro, kar je nastalo po vojni. Kot da živimo v pravičnem svetu. Medtem ko sem sama imela čisto drugačne izkušnje in sem vedela, kaj je bilo v ozadju vsega tega. To je bilo težko uskladiti. In jaz sem se pri poučevanju izogibala take vzgoje, recimo, kot so jo zahtevali, da bi navduševala otroke za tisti režim, ki ga sama nisem čutila kot pravičnega.”

Obletnica božičnega procesa

V božični proces so bili izbrani zelo različni ljudje, ki niso imeli veliko skupnega razen tega, da so bili vsi prepričani nasprotniki komunizma. Med njimi so bili tudi predstavniki Cerkve, vendar ne zgolj zato, da bi jim dokazali individualno krivdo, kar je nujni pogoj kolikor toliko korektnega sodnega procesa, temveč so se na zatožni klopi večinoma znašli predvsem kot predstavniki določene organizacije, ki jo je nova oblast skušala uničiti ali vsaj onemogočiti.

Poslanka NSi po nepotrebnem prepričevala prepričane

Kako je Iva Dimic iz Nove Slovenije na spominski slovesnosti na strahote ženskega taborišča v Ferdrengu imela predvolilno agitacijo za pretežno priletne udeležence in po nepotrebnem prepričevala prepričane. Kar je politikantskega ostalo neizgovorjenega, je postorila … Beri dalje

Ljudje so lačni resnice in tudi čas je zanjo napočil

Slovenski razkol je namenjen ljudem naveličanim potvarjanja zgodovine, zanikanja zločinov, prikrivanja trupel, nedostojnega odnosa do prikritih grobišč … Vsega tega je preveč, ker ljudje instinktivno čutijo, da to hromi ne samo posamezne družine ampak nacijo v celoti.

Renato Podbresič in Jože Možina

Renato Podbersič: Z Možino o znanstveni monografiji Slovenski razkol

Vsebina knjige Slovenski prelom je naložba v prihodnost posameznikov, družin in nacije v celoti. Da je knjiga prelomna, kaže tudi sodelovanje vseh treh sestrskih Mohorjevih založb, Celjske, Celovške in Goriške, ki so prepoznale pomen tega dela za slovenstvo in pristopile k sozaložništvu. Skupen nastop je gotovo dobra popotnica knjigi, ob tem, da je izdajatelj in založnik tudi avtor sam, ki je prevzel večji del obvez in tveganj ob natisu knjige.

Dražgoška bitka: kako jo je doživel očividec dogodkov

Glavni govornik na drugem mitingu je bil Stane Žagar, ki je govoril, da so v Dražgoški republiki tako rekoč svobodni, da so dobro oboroženi in da bodo branili Dražgošane pred Nemci. Govoril je tudi o komunizmu in o tem, da bo po uvedbi nove družbene ureditve vse boljše. Ko so partizani pobegnili na Jelovico in so se Nemci znesli nad vaščani, so prešteli 7 padlih partizanov in 27 Nemcev, 41 žrtev pa je bilo med domačini: 39 moških in 2 ženski, vas je bila uničena, preživeli pa izseljeni.

Partizani pobijali po navodilu Ivana Mačka in Borisa Kidriča

Maček in Kidrič: ”Naloga naših politkomisarjev je torej, da odpravijo iz naših čet tudi poslednje sledi defenzivnega nastrojenja in precenjevanja vojaške kvalitete belogardističnih tolp … Partizani morajo zagoreti v sovraštvu do belogardističnih izdajalcev in v pripravljenosti, da darujejo tudi življenje za likvidacijo belogardističnih tolp.”

Smrt fašizmu na Dolenjem jezeru

Kaj so si ob pogledu na napis ”Smrt fašizmu” mislili turisti iz Češke, Slovaške ali celo Ukrajine, ki jih je pot zanesla v našo lepo deželo na sončni strani Alp in so – tako, kot mi – v svojih državah občutili vso težo komunističnega terorja.

Dan spomina na genocid nad Romi: Sprenevedanje po slovensko

Poboje, ki so jih zakrivili pripadniki partizanskega gibanja, moramo prišteti med vojne zločine nad Romi. Resda ni šlo za genocid, saj slovenske partizanske oblasti niso nikoli ukazale njihovega načrtnega ubijanja. Ampak, ali to spremeni dejstvo, da so več kot polovico vsega romskega prebivalstva v t.i. Ljubljanski pokrajini med drugo svetovno vojno pobili pripadniki partizanskega gibanja?

Ormoški Petriček: Dolga je bila pot do resnice

Ormoški Petriček: Dolga je bila pot do resnice

Dolga je bila pot do resnice. Od leta 2012 na ormoškem pokopališču stoji mogočni križ, izklesan iz pohorskega tonalita. Na ormoškem gradu je bila postavljena spominska plošča. Napisana je bila tudi knjiga o otrocih, ki so bili zaprti na tem gradu, posneli pa so tudi dokumentarni film, ki ima naslov Ormoški Petriček.

Foto: MMC TV SLO

Dan vstaje slovenskega naroda – dogodek, ki ga ni bilo

Datum za nekdanji praznik seveda ni bil izbran naključno ter dokazuje komunistične prioritete med okupacijo in t. i. NOB. Revolucionarjem je šlo predvsem za izvedbo boljševiškega prevzema oblasti, saj so po uradnih podatkih (!) že med vojno pobili več neoboroženih rojakov kot okupatorskih vojakov.