Civilna pobuda o tem, kakšna naj bo Slovenija po 24. aprilu (video)

Sprememba v udeležbi gostov na pogovoru pobude Prebudimo Slovenijo: Ljubljana, 28. marca – Današnjega pogovora civilne pobude Prebudimo Slovenijo, ki bo ob 18. uri v dvorani Zavoda Sv. Stanislava, se bo namesto predsednika vlade Janeza Janše udeležila državna sekretarka Jelka Godec, namesto ministra za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janeza Ciglerja Kralja pa poslanec NSi Jožef Horvat, so sporočili iz iniciative.

Janša: Ali bo glasna neodgovorna manjšina preglasila stroko (video)


V Zavodu sv. Stanislava so predsednik Vlade Janša, infektologinja Logarjeva, psiholog dr. Perko in podjetnik Jezeršek na vabilo civilne iniciative Prebudimo Slovenijo spregovorili o izzivih, ki jih prinaša čas covida-19. Okroglo mizo z naslovom Odgovoren državljan – uspešen narod, ki ga je pripravila civilna iniciativa Prebudimo Slovenijo, je bila del prireditev, ki potekajo med letošnjim Socialnim tednom.

Od spoštovanja zaščitnih ukrepov pred širjenjem novega koronavirusa je odvisno, kako normalno bomo lahko živeli v prihodnjih mesecih, je danes v Ljubljani na okrogli mizi poudaril predsednik vlade Janez Janša. Strogim ukrepom se lahko izognemo z odgovornim vedenjem, je pozval.

Slovenija se je med prvim valom epidemije tudi z odgovornim vedenjem izognila najhujšemu, je spomnil premier. Na začetku, ko smo bili glede zaščitnih sredstev goli in bosi, smo klicali države, ki so imele načrte za epidemijo, denimo Avstrijo in Poljsko, je dejal. Slovenci smo po odgovornosti sicer nad evropskim povprečjem, medtem ko zmogljivosti v zdravstvu niso take, je posvaril predsednik Janša.

Iz našega življenja izrinili tradicijo, ki nam pove, kako ravnati v kriznih situacijah

Bolniške postelje z bolniki s covidom-19 se v drugem valu polnijo, razmerje med okuženimi in obolelimi pa se zaradi vse več obolelih slabša. Že nekaj časa je dnevno potrjenih med 150 in 200 okužb in število se ne manjša. “Torej blagi ukrepi, sprejeti proti koncu septembra, niso prijeli, ker se ne jemljejo resno v zadostni meri,” je poudaril. Med tremi stopnjami ukrepov, ki veljajo za države v oranžni barvi, smo zdaj izčrpali ukrepe iz drugega paketa. Ostane samo še eden, potem pa je tu že rdeča barva, ko nastopi razglasitev epidemije, je posvaril.

Infektologinja Mateja Logar je pohvalila vladne ukrepe v prvem valu. Delež sprejetih na intenzivne enote je bil po njenih besedah dovolj nizek, da so lahko poskrbeli za vse. Nihče od obolelih, ki je potreboval zdravljenje, ni bil prikrajšan, je spomnila. Večji problem pa je bil pri nudenju drugih zdravstvenih storitev. Če bo bolnikov s covidom v drugem valu veliko, ne bodo mogli poskrbeti za bolnike z drugimi boleznimi, je poudarila.

Psiholog Andrej Perko pa se je osredotočil na analizo odziva na epidemijo. Pri ljudeh, ki jih je strah in se odzovejo panično, gre za primaren strah pred smrtjo, ki smo jo izrinili iz zavedanja, je menil. V kriznih situacijah se po njegovih besedah ne znajdemo več, ker smo iz našega življenja izrinili tradicijo, ki nam pove, kako ravnati v kriznih situacijah.

Po oceni člana upravnega odbora Kluba slovenskih podjetnikov Martina Jezerška se je vlada v času razglašene epidemije odzvala odlično in dala gospodarstvu jasen signal, naj ne začne prehitro odpuščati zaposlenih. V času med prvim in drugim valom, ko se je pomoč nadaljevala, pa je del gospodarstva ostal tudi spregledan. V mislih je imel denimo specializirane agencije, ki v Slovenijo vodijo prekooceanske goste.

Odgovornost tistih, ki vplivajo na javno mnenje, še nikoli ni bila tako velika kot zdaj

Po Janševem pojasnilu pa je bilo že na začetku epidemije jasno, da nima smisla dajati umetnega kisika dejavnostim, ki ne bodo preživele. Nekatere agencije se lahko preusmerijo na kaj drugega, med organizatorji turizma s prekooceanskimi ladjami pa na srečo ni Slovencev, je dejal. V petem protikoronskem paketu vlada sicer naslavlja prizadete dejavnosti in če bo virus obvladan v prvi polovici prihodnjega leta, ne bo takih posledic kot v času gospodarske krize, je ocenil.

Tudi nedavni vrh EU v Bruslju je namenil pozornost oceni stanja glede širjenja koronavirusa v Evropi, ki pa je zaskrbljujoča, je dejal. Če v naslednjih mesecih ne bomo odgovorni, se bomo znova znašli v takem položaju kot spomladi, ko se je zaustavilo javno življenje, to pa privede tudi do zaustavljanja gospodarstva, je izpostavil. “Če nam to ne bo uspelo, bodo gospodarske in posledično socialne posledice hude,” je dejal.

Odgovornost tistih, ki vplivajo na javno mnenje, po Janši še nikoli ni bila tako velika kot zdaj. Zdaj smo po njegovih besedah pred vprašanjem, ali bo glasna neodgovorna manjšina preglasila stroko.

Z Ivanom Omanom sva bila prijatelja, sodelavca, z medsebojnim razumevanjem

Jože Strgar: Plemeniti Slovenci odhajajo

Dragi Ivan Oman, naj zahvalno znamenje, kapelica Materi božji, ki si jo postavil ob rodni hiši, govori o Tvoji ljubezni do Stvarnika lepe slovenske zemlje. Naj potrjuje našo krščansko zavest! Štejem si v čast, da sva skupaj, vsak po svojih močeh, prekopavala v slovenskem Gospodovem vinogradu.   

Kako se zlo delitve in izključevanja začne?

Ali zato potrebujemo Družinski zakonik s 305 členi in razlagami v knjigi na 1221 straneh, da bomo lahko premagali razdeljenost v družbi, s tem da najprej  izboljšamo odnose v družini, s katerimi lahko začnemo takoj in najprej pri sebi. Mimogrede: knjiga stane 200 evrov brez DDV

Poziv politikom in drugim javnim osebam

Poziv politikom in drugim javnim osebam

Ob tem, ko v Sloveniji izkušamo skoraj popolno odsotnost poštene politične tekme, pozivamo člani gibanja Prebudimo Slovenijo vse politične voditelje in stranke k temeljiti presoji in kultiviranju svojega vedenja in govorjenja. To naj bo primerno … Beri dalje

Pater Branko Cestnik pravi, da apatičnost ni dobra tudi iz biološkega in psihološkega vidika. Foto: Youtube

Tiho bodi in si svoje misli

Prispevek Utopija polnih hladilnikov, ki je bil objavljen pred dnevi, se je nanašal na obče duhovno spreobrnjenje od porabniškega lagodja, kar predstavlja enega od treh možnih izstopov iz družbene apatičnosti. V današnjem nadaljevanju pa se … Beri dalje

Dr. France Arhar /(youtube)

F. Arhar, Prebudimo Slovenijo: Vprašanja iz krhkega finančnega sveta

Dr. France Arhar /(youtube)
Dr. France Arhar /(youtube)

V začetku letošnjega leta člani gibanja Prebudimo Slovenijo ocenjevali situacijo v Sloveniji. Analiza je pokazala, kako se krščansko in demokratično usmerjeni del javnosti, ki lahko edina izpelje nujno potrebne spremembe v slovenski družbi, umika s področja politične dejavnosti. Opazna je izguba podpore, ki so  jo deležne stranke slovenske pomladi očitno, saj so ji volivci vedno manj privrženi, saj vedno manj prihajajo na volitve, referendume in politična zborovanja. Ob tem pa  narašča  samovolja vladajočih strank politične levice, kar že resno ogroža slovensko demokracijo in svobodo. Zaradi poraznih rezultatov pomladnih strank na zadnjih državnozborskih volitvah so stranke komunističnega in socialističnega porekla dosegle dvotretjinsko večino v parlamentu, kar jim omogoča tudi tako usodne odločitve, kot je sprememba ustave.

V gibanju Prebudimo slovenijo so se zato odločili, da o teh vprašanjih spregovorijo na Zboru kristjanov in ljudi dobre volje. Zborovanju so, ki je bilo v soboto, 17. marca 2018, so dali delovni naslov Spet na razpotju. Medse so povabili dr. Franceta Arharja, p. Branka Cestnika in dr. Tomaža Erzarja, s katerimi so se predhodno dogovorili o vsebini njihovih predavanj.

Dr. France Arhar je predstavil ključne dejavnike nastanka finančne krize ter odziv svetovne monetarne politike na njen nastanek. Pri tem se posebej zaustavi pri politiki negativne obrestne mere, ki je naklonjena največjim državam dolžnicam, in spregovori tiskanju denarja. V nadaljevanju dokaj podrobno predstavi slovenski državni proračunski okvir in pri tem nakaže možne poti do finančnega okrevanja slovenskih javnih financ.

 

Tomaž Erzar: Miselne sheme na desnici

Miselne sheme z desne

Ljudje dojemamo realnost skozi ti. miselne sheme, s katerimi si pojasnimo, zakaj na primer gredo cene bencina navzgor, zakaj so zime decembra blage, februarja pa hladnejše kot običajno, zakaj si sosed ne uredi vrta in … Beri dalje

Imam tri ljubice – Vse tri so zale in rad jih imam

Jože Strgar: Biti član politične stranke mi daje občutek pripadnosti. / Foto: Arhiv Časnik
Jože Strgar: Biti član politične stranke mi daje občutek pripadnosti. / Foto: Arhiv Časnik

Naslov se nanaša na Slovenijo, na njene tri podobe: tisto iz mojih osnovnošolskih let, tik pred drugo vojno; potem ono iz časa socializma; tretja je iz časa samostojnosti.

Beri dalje

Poziv politikom in drugim javnim osebam

Jože Mlakar: Koalicija za spremembe

Kmalu bo minilo deset let od v naprej pripravljene afere Patria, ki je imela za Slovenijo daljnosežne posledice. Pomladne politične stranke so po teh dogodkih povsem omagale. Izgubile so voljo za skupne nastope in se … Beri dalje

Vprašanje evropske in slovenske sprave

Spravljena in sproščena Slovenija je simbol celovite solidarnosti za prihodnost doma, do sosedov in v Evropi. Predno bo Slovenija postala gospodarsko uspešna država, mora postati kulturno enotna, enotna v tistih temeljnih vrednotah sobivanja, ki zagotavljajo … Beri dalje