Ko bomo obvladali to, kar lahko vidimo v zrelih demokracijah, se bodo ljudje vrnili na volitve. Preloma starega z novim na teh volitvah tako ni bilo.
Zgodilo se je, kar se ponavlja že od Demosa naprej: nenehni spori na pomladni strani. Imamo nezrele voditelje teh strank. Ne moremo jim oporekati razlik med njimi; te morajo biti, da se pokrije celotni spekter nazorov in mnenj. In te razlike je treba sprejeti in spoštovati. Težave pa povzroča prevelik ego vodilnih politikov v teh strankah; njihova prevelika občutljivost na občasne »neprimerne« izjave ali opazke drugih. Če je kdo med njimi v posameznih stranka prizadet, spregledan in preslišan, izstopi in ustanovi svojo stranko. Vse skupaj deluje na njihove volivce nespodbudno, jim jemlje voljo in pogum.
V politične boju, zlasti, če je skupni nasprotnik močan, je potrebno opazke drugih preslišati, zamere pozabiti, druga pomembnejša razhajanja pa zgladiti s pogajanji. In to s hladno glavo, premišljeno in potrpežljivo. Kako se to dela, vidimo v zrelih demokracijah, v Nemčiji, Avstriji in drugje. Ko bomo to obvladali, se bodo ljudje vrnili na volitve.
Če bo NSi pristala na sodelovanje v levi vladi, ji utegne spodrsniti.
Gre za dve dejstvi pomembni za usodo NSi, katere član sem in sem jo tudi volil, in sicer:
- Volitev se ni udeležila skoraj polovica volivcev. Koliko od teh je kristjanov, ki so ostali doma? Zakaj?
- NSi je ves čas nihala med desnico in levico. Njeni predstavniki so že pred meseci zagotavljali, da v koalicijo s SDS ne bodo šli, če jo bo vodil Janez Janša. Z levice je bilo slišati mnogo komplimentov, češ da so zmerna stranka, ki je ne gre izključevati.
Utegne se zgoditi, da bo Janša končal v opoziciji, NSi pa v koaliciji. Kakšna opozicija pa bo, če bosta v njej še Levica in Jelinčič?
In kakšna bo koalicija, če bo poleg čistokrvnih levičarjev (ne vem od kot izraz leva sredina) v njej tudi NSi? Dobila bo nekaj vladnih služb, ne bo pa imela nobenega vpliva. In tu se mi poraja temeljno vprašanje: kako bodo to sprejeli sedanji in nekdanji člani ter podporniki krščanske demokracije v Sloveniji? Če bo NSi pristala na sodelovanje v levi vladi, ji utegne spodrsniti. V tem primeru za NSi še enega povratka v parlament ne bo.
Vsekakor je mogoča tudi koalicija SDS in NSi s SMC, z Bratuškovo, s pridržki pa tudi z LMŠ.