Poslednji vitez

Oktobra 1938 je med Čehi in Slovaki vladala splošna pobitost. Samo nekaj tednov prej so Britanci in Francozi strahopetno pokleknili pred Hitlerjem in dovolili razpad Češkoslovaške. Nemci so si vzeli Sudete; da bi bila nesreča še večja so pri tej svinjariji sodelovali še Poljaki v pokrajini Tešin in v Visokih Tatrah, Madžari pa so si prisvojili z Rusini poseljeno Zakarpatje in južni del Slovaške. Posebej prvi pri tem igrajo nemarno vlogo. Imajo se za prve borce proti nacizmu, a so dokler je šlo za njihovo korist, pridno sodelovali z nacisti.

Čehom ni znova zdrsnilo

Parlamentarna večina pa se je prevesila močno proti desni. Štiri stranke, ki jih lahko brez slabe vesti uvrstimo desno od sredine, so dobile 104 sedeže v dvestočlanski poslanski zbornici. Še štiri poslance bodo imeli bolj proti levi pomaknjeni pirati. Tudi zato je Babiš po nekaj dneh cincanja izjavil, da ne bo sprejel ponudbe za sestavo vlade.

Edinost, sreča, sprava, pa kaj še …

V zadnjih tednih se nam spet zastavlja vprašanje pregovorne slovenske neenotnosti. Vsaj na prvi pogled se zdi, da je z izjemo Združenih držav Amerike malo držav, kjer bi celo ob hudi krizi zaradi koronavirusa družbene … Beri dalje

Josef Toufar je podlegel posledicam mučenju med preiskavo čudeža

Namig za romanje: k češkim sosedom po poteh Josefa Toufarja

Med pridigo na tretjo adventno nedeljo leta 1949 se je v mali cerkvici v češki vasi Číhošť zgodilo nekaj nepojasnjenega, danes mnogi menijo, da je dejansko šlo za čudež. “Tu v tabernaklju je naš Odrešenik ..,” so bile besede župnika Josefa Toufarja s prižnice, ob katerih naj bi se križ nad tabernakljem pričel gibati levo in desno in nato obstal nagnjen naprej.

Miloš Zeman Foto: R. Krstičević

Z Zemanom za vekomaj

Češka je ostala tam, kjer je bila. Na čelu s predsednikom, ki bolj sledi ruskim in kitajskim interesom kot tistim češkim, ki je alkoholizem povišal v krepost, in ki je še pred par dnevi obljubil, … Beri dalje

Za solidarnost smo, tudi s Katalonci, za solidarnost smo predvsem zato, ker jo zase nenehno zahtevamo, a se zdi, da je drugim ne privoščimo!

Evropski volilni mineštri leta 2017 ob rob

Odhajajoče leto 2017 je postreglo s številnimi bolj ali manj zanimivimi, celo prelomnimi volitvami. O mnogih smo na našem portalu pisali že sproti, vendar bo kljub temu dobrodošel nekakšen povzetek. Največje razočaranje  Čeprav njihov vpliv … Beri dalje

Češki anti-Zeman, zaljubljen v Ljubljano

Jiří Drahoš, predsedniški kandidat na januarskih volitvah 2018, z družino Foto: Eva Manzelka
Jiří Drahoš, predsedniški kandidat na januarskih volitvah 2018, z družino Foto: Eva Manzelka

Objavljamo razgovor z Jiříjem Drahošem , glavnim Zemanovim protikandidatom na čeških predsedniških volitvah, ki ga je ekskluzivno za Časnik.Si pripravil Teodor Marjanovič.

Beri dalje

Diktatura Angele Merkel

Pretekli teden je nemška policija v usklajeni akciji v štirinajstih zveznih deželah vpadla v domove 36 nemških državljanov, jih s pomočjo posebnih enot aretirala in odpeljala na zaslišanje. Ne, aretirani niso bili člani hudodelskih združb, … Beri dalje

Trump, Putin in češka past

Da poenostavimo: Ne samo Čehi, ampak predvsem Rusi so se očitno precej trudili, da do srečanja Zeman – Trump res pride. Toda Trump je pretekli teden ob sprejemu novega češkega veleposlanika v ZDA nedvoumno izjavil, da nima interesa za srečanje z Zemanom. Edina racionalna razlaga je ta, da pač le ni tako navezan na Putina, kot je cel svet vse do nedavnega verjel.

Balkanci ali Srednjeevropejci?

Vsesplošno zanimanje za države Višegrajske skupine počasi, a vztrajno raste, predvsem zato, ker nas je katera izmed članic omenjene zveze gospodarsko že prehitela navkljub slabši ekonomski osnovi. Celo premier Cerar je v državah omenjene skupine »zavohal« priložnost in se nedavno odpravil na službeno potovanje na Češko in Poljsko.

“Postresnice”

Imel sem priložnost spregovoriti z ekonomskim svetovalcem nekdanjega češkega predsednika. Vprašal sem ga, kaj je bila Havlova glavna lastnost, in začuden slišal, da je bila to … prijaznost! Kako neobičajno za današnjo cinično politiko. Čeprav je Havel za moto svojega disidentstva izbral načelo ‘živeti v resnici’, je pokazal, da resnice ni mogoče nekomu potišati v grlo, marveč se lahko razširja le z zgledom.