Vzorec z Otoka

V razredno tradicionalno precej razslojeni družbi, kot je britanska, se pač ne zgodi ravno pogosto, da bi okrožja, ki so stoletje glasovala za laburiste, pristala neposredno v konservativnem taboru.

David Cameron in “sloveniziranje” evropske politike

David Cameron je pač značilen predstavnik prevladujoče smeri (zahodno)evropske politike našega časa, morda celo “junak našega časa”, a pod narekovaji. Drugače kot generacija njegovih predhodnikov je skupaj s kolegi iz večine zahodnoevropskih držav podlegel trendu, ki bi mu hudomušno lahko rekli “sloveniziranje”.

Borisu Johnsonu se je prestop v tabor zagovornikov brexita obrestoval

O nekem drugem populizmu

Boris Johnson, novi stanovalec na Downing Street 10 Borisu Johnsonu je torej uspelo. Nekaj let pozneje, kot je upal, se mu je prestop v tabor zagovornikov brexita obrestoval. Z vselitvijo na Downing Street 10 se mu … Beri dalje

Trideset let notranjih frakcijskih bojev za čim večji delež davkoplačevalskega denarja

Ivan Štuhec: Quo vadis Evropa

Če bodo Orbana vrgli iz EPP, potem bomo dobili Evropo dveh pljučnih prekatov, ki bo vedno bolj dihal vsak zase. Janez Pavel II., ki ima velike zasluge za združitev Evrope, bo v nebesih žalostno gledal, kako njegova Evropa ne diha z obema poloma pljuč.   

Brexit foto: SKY NEWS

Andrej Tomelj: Sestop Združenega kraljestva iz EU

Predsednik vlade Predsednik vlade Marjan Šarec je naredil veliko in nepopravljivo napako, ker je zavrnil vabilo za nastop v Evropskem parlamentu. Zapravil je enkratno priložnost, da bi britanskim politikom in premierki Mayevi namignil, naj politične zagate rešujejo na slovenski način.

Mednarodni in strateški pomen evropskih volitev

Množičen prihod beguncev pa kljub vsemu ni ogrozil notranje trdnosti EU, kot so to na več ravneh pričakovali ter načrtovali. EU je tudi glede sodobnega in globalnega vprašanja beguncev nakazala možne dobre rešitve za prihodnost in je pozitiven dejavnik na svetovni ravni. 

Diktatura Angele Merkel

Pretekli teden je nemška policija v usklajeni akciji v štirinajstih zveznih deželah vpadla v domove 36 nemških državljanov, jih s pomočjo posebnih enot aretirala in odpeljala na zaslišanje. Ne, aretirani niso bili člani hudodelskih združb, … Beri dalje

Poljščina kot nova angleščina?

Brexit je že sprožil ugibanja glede tega ali lahko angleški jezik poleg francoskega sploh še ostane delovni jezik evropskih ustanov. A po vsej verjetnosti bo tako ostalo tudi v prihodnosti. Ne zdi se ravno verjetno, da bi glede na svoj mednarodni renome in razširjenost zaradi ene (napačne) poteze britanskih volivcev kar čez noč izgubil svojo dosedanjo vlogo.

Kavarna Hayek: 7 mitov o alt-right*

Brexit je pomenil šok, zmaga Donalda Trumpa streznitev; ne samo za levico, ampak predvsem za desnico. Na desnici se je namreč dokončno uveljavilo gibanje s konservativnim nagonom in nabojem, ki je do temeljev zamajalo etablirane … Beri dalje

Ekonomski učinki pravil: Brexit

Brexit bi lahko imel pozitivno plat v okrepitvi glasu v prid institucionalne prenove EU v luči poenostavitve skupnih pravil, sprostitve administrativnih bremen in krepitve vladavine prava, ki bo ščitila delovanje enotnega trga in štirih svobod (pretoka kapitala, storitev, blaga in ljudi), na katerih je nekoč EU bila utemeljena. Trenuten razpad šengenskega območja daje signal, ki slabi ta glas.

Ob napovedanem razkrivanju podatkov o količini denarja, ki so ga leve vlade v potokih pretakale v levičarske nevladne organizacije, se ne bi čudili, če bi levica do podobnega fiaska kot pri konstruktivni nezaupnici vladi prišla tudi pri interpelaciji proti ministru Janezu Ciglerju Kralju.

Čedalje več fašizma?

Živčnost in jeza zaradi neuspeha se kaže v poseganju po težjem in v vojni preizkušenem orožju. Stekla levica zdaj svoje nasprotnike obklada s fašisti, klerofašisti, neofašisti, evrofašisti ipd. Sebe pa deklarira za antifašiste, kratko antifo. Svojo regresivnost demonstrira s tem, da je za svoj boj izbrala taktiko, ki jo je v preteklosti uveljavil Josip Stalin.

Veliki pok šele pride

Vedno pogosteje je slišati mnenja analitikov, da je svetovni finančni sistem prišel do točke tako močno pregretega motorja, da se ga ne da več ohladiti in da je eksplozija tako neizogibna. Konec koncev nas tudi zgodovina uči, da še nikoli v podobnih situacijah ni bilo drugega izhoda. Svet oz. predvsem razvite države so do danes ustvarile dolg, kot ga svet še ni videl.