Populizem je posledica neučinkovite birokracije

SDH in DUTB povečujeta lastništvo v podjetjih, ki bi jih lahko prestrukturiral kvečjemu zasebni lastnik. Sodobnih meril in standardov za ocenjevanje uspešnosti in učinkovitosti posameznih podsistemov v javnem sektorju ni. Zdravstvena reforma gre v smer še večjega podržavljenja izvajalcev zdravstvenih storitev. Dominantni mediji promovirajo državni paternalizem.

Tino Mamić: Odprto pismo Vladi RS

Spoštovani prvi in vsi drugi ministri in ministrice, Po rojstvu mojega otroka sem tri dni porabil, da sem uredil birokratske stvari v povezavi z rojstvom. Roko na srce, istočasno sem urejal tudi uvoz avtomobila, saj … Beri dalje

M. Kovač, Družina: Ovire za zaposlovanje

Ob začetku industrializacije so se ljudje, ki niso uvideli pozitivnega prispevka delitve dela, svobodne trgovine in tehnoloških sprememb k splošni blaginji, zaskrbljeno spraševali, kdo bo pridelal vso potrebno hrano, če ljudje tako množično zapuščajo podeželje … Beri dalje

I. Štuhec, Družina: Sramota umira počasi

Odprtje nove apostolske nunciature Nekdanji režimski novinar na nacionalni televiziji Janez Čuček je v osemdesetih letih obiskal slovenske izseljence v Argentini. Na smrtni postelji ležeči predvojni novinar Slovenca, Ruda Jurčec (Ormožanec po rodu), mu je … Beri dalje

Striženje države

Strižemo ovce, strižemo male živali in hišne ljubljenčke. Strižemo tudi lase. Smisel striženja je na dlani: polepšati, odstraniti majhne poganjke, ki bi samo zavirali skupno rast, ter v končni fazi spodbuditi rast tistega, kar je najbolj prav in najbolj primerno, da raste. Prav je, da uporabniki storitev države strižemo tudi državo.

Izstop Velike Britanije iz Evropske unije?

V zadnjem obdobju lahko v Sloveniji veliko poslušamo in beremo o možnostih izključitve Grčije iz ekonomske in monetarne unije, le malo pa o razlogih za nezadovoljstvo Britancev in o njihovih razlogih za prostovoljni izstop Velike Britanije iz Evropske Unije. Razprava na otoku o izstopu Velike Britanije iz Evropske Unije je stara že skoraj dvajset let, vendar izstop Britancev še nikdar ni bil tako blizu.

Država, ki jo je zapustil zdrav razum

V normalnih državah privatizacija nikakor ne pomeni čudežnega zdravila. V Sloveniji pa. Državno lastništvo še ne pomeni nujno tudi slabega upravljanja in odvečnega stroška za davkoplačevalce. V Sloveniji pa. V Sloveniji je namreč državno solastništvo neposreden instrument politike, ki na ta način usmerja pretok dela sredstev k politično všečnim.

McSlovenija

Požrešnost, pogoltnost, razsipnost… imenujte ta pojav, kot se vam zljubi. A dejstvo je, da gre za eno od hujših bolezni današnje Slovenije. Gre za presežno debelost, ki jo je potrebno podvreči strogemu in neprizanesljivemu hujšanju. To je postalo jasno že vse od začetka krize, konec leta 2008. Ampak, namesto da bi že takrat šla na bolj “zdravo prehrano” in dinamično življenje, je Slovenija še naprej žrla tone big macov in pila litre coca cole. In danes se pritožuje zaradi “sladkorne bolezni”.

Župnik Josef K.

Znoriš! Vprašaš se, če sta država in Cerkev res ločeni. Očitno sta vse manj ločeni. Pa ne po volji Cerkve, temveč po volji države. Država hoče čim bolj nadzirati Cerkev ali vsaj določene segmente v … Beri dalje

Dobra mati država – tretjič

Eden od predpogojev za učinkovito državo, o kateri sem pisal v prejšnjem prispevku, je zaupanje. Zaupanje državljanov v državo in njene organe, a tudi zaupanje države državljanom. Medsebojno zaupanje, torej. Pri čemer pa je potrebno jasno povedati, da mora prvi korak storiti močnejši, tisti, ki ima v rokah oblast, torej država.