S. Kovač, Finance: Gašpar Gašpar Mišič, ti si car!

Kaj imata skupnega propadli »heroj« nacionalnega interesa Boško Šrot in najnovejši »heroj« državnega premoženja G. G. Mišič? PS – Potapljajočo se Slovenijo!

Mićo Mrkaić je maja 2008, ko je simbol bankrotiranega nacionalnega interesa Boško Šrot dokončno prevzel lastniško omrežje Pivovarne Laško, napisal odmevno kolumno Boško Šrot je moj heroj in v njej pokazal vso zlaganost slovenske družbe, ki ustvarja lažne heroje boške šrote. Ker lahko Boška Šrota zlahka zamenjamo z najnovejšim »herojem« Slovenije, Gašparjem Gašparjem Mišičem, se odpira vprašanje, kaj njegov prihod na vrh Luke Koper pove o brezizhodnosti slovenske družbe.

Mrkaić je v omenjeni kolumni analiziral razloge za lažne heroje Slovenije v podobi raznih boškov šrotov in daljnovidno napovedal propad modela nacionalnega interesa: »Boško Šrot je car! Kako naj drugače imenujemo človeka, ki je tako uspešno preslepil podalpske plebejce, da so mu verjeli, da je branilec nacionalnega interesa le zato, ker je hotel za svoj žep prevzeti Pivovarno Union.

Car je zato, ker ni razgalil samo živalske stupidnosti slovenskih nacionalistov, ampak tudi licemerstvo lažnih borcev za socialno državo in strahopetno preračunljivost politikov, nacionalkomunističnih novinarjev in vseh drugih, ki vneto lažejo, da se zavzemajo za plemenite cilje, v resnici pa so navadni preračunljivi provincialni plebejci.« (Boško Šrot je moj heroj , Finance, 93/2008)

Da je nacionalni interes kljub lažnim herojem boškom šrotom še vedno osrednje vprašanje prihodnosti Slovenije, je v začetku tega leta v intervjuju za Finance opozoril takratni finančni minister Janez Šušteršič: »Trenutno se nacionalni interes najbolj kaže v zahtevi za ohranjanje tistega lastništva, kjer ima država ali paradržavne inštitucije pomembno vlogo. Dokler si ljudje prizadevajo zmagati na volitvah zato, da bi ohranili svoje kapitalske interese v državnem sektorju, ne moremo imeti sodobnega tržnega gospodarstva, odprtega v svet, niti tujih naložb, ki so nujne za vzdržno financiranje razvoja.

Varuhi nacionalnega interesa nastopajo povsod, od političnih strank, tako imenovanih resnih ekonomistov, medijev do sindikatov. Ko smo predlagali reševanje bank s slabo banko in sprejeli zakon o državnem holdingu, ki je osnova za preglednejši in hitrejši umik države, smo trčili ob nacionalni interes. Naleteli smo na silovite blokade in najhujše očitke, češ da bomo izpeljali celo krajo stoletja.« (Finance , 1/2013)

Z vlado Bratuškove so na oblast prišli najgorečnejši zagovorniki nacionalnega interesa in nedotakljivosti državne lastnine. In kaj smo dobili? Z najbrutalnejšo obliko političnega kadrovanja smo dobili novega »heroja« nacionalnega interesa in državne lastnine, to je G. G. Mišiča. Še več, tako kot pri Bošku Šrotu nam tudi pri G. G. Mišiču naši oblastniki in njihove medijske oprode kot rešitev še vedno ponujajo ohranjanje nedotakljivosti državne lastnine in nacionalnega interesa, ki sta v resnici glavni sistemski razlog za lažne heroje slovenske tranzicije iz komunizma v kapitalizem.

Stranka z največjo javnomnenjsko podporo, Lukšičeva SD, z ognjem in mečem brani nedotakljivost nacionalnega interesa in državne lastnine. Razpadajoča PS je s svojim političnim botrom Milanom Kučanom in ekonomskim očetom Jožetom Mencingerjem pohabljeni otrok nacionalnega interesa in malikovanja državne lastnine. O oportunistični Erjavčevi stranki Desus ni treba izgubljati besed, saj je ta stranka v vseh koalicijah močno nasprotovala vsem poskusom privatizacije državnega premoženja. Virantova DL pa je po izdaji vseh načel liberalizma že zdavnaj mrtva stranka, česar očitno ni dojel zgolj še sam Virant.

Vernikov v nacionalni interes in državno lastnino niso omajale niti ugotovitve lanske raziskave komisije za preprečevanje korupcije (KPK) o kakovosti gospodarskega in poslovnega okolja v Sloveniji v povezavi s sistemsko korupcijo (junij 2012), kjer je navedla, »da imajo ključno vlogo v gospodarstvu RS podjetja v državni lasti. Upravičen je sklep, da so podjetja v državni lasti privilegirana v dostopu do denarnega toka, ki ga zagotavljajo banke v državni lasti. Tukaj imajo pomembno vlogo akterji iz politične arene. Prav tako je upravičena ocena, da predstavlja preplet podjetij in bank v državni lasti ter akterjev iz politične arene izredno veliko korupcijsko tveganje.«

Kljub ugotovitvi KPK, da je obsežna državna lastnina v podjetjih in bankah glavni razlog za sistemsko korupcijo, se prav državna lastnina še vedno ponuja kot rešitev za prihodnost naše države. Poudarimo gibanje Vseslovenska ljudska vstaja (VLV), ki ga dominantni mediji spet pozivajo na ulice in je za prihodnji teden že napovedalo proteste zaradi imenovanja G. G. Mišiča.

Več: Finance