27. april – dan velike prevare

O tako važnem sestanku, kot je ustanovitev Osvobodilne fronte, ne obstaja nobeden dokument, zapisnik ali vsaj beležke kakšnega navzočega. Nič. Da ni bilo nič zapisanega, je težko verjeti, saj obstajajo partijski dokumenti o mnogo manj pomembnih dogodkih.

O prevaranih sokolih in zamolčani usodi Leona Štuklja

Sogovornika Čuk in Možina se lotevata pomena slovenske telesne kulture na mednarodni tekmovalni ravni, ko so ravno uspehi naših športnikov eno redkih veziv nacionalne identitete. Tu se vračamo k izvirom, ugotavlja dr. Čuk, saj so podobno kot sedaj na Kongresnem trgu, ko so navijači pozdravili košarkarje in odbojkarje, nekoč ravno tako množično sprejemali in slavili slovenske telovadce, ki so se prebijali v svetovno vrh.

Mit o 27. aprilu

Aleš Bebler, pravnik in predstavnik KPS je na ustanovnem sestanku PIF pojasnil stališče komunistov: »Bela garda ‘mora’ biti, ker jo potrebujemo. Če je ne bodo ustvarili klerikalci, jo bomo morali organizirati sami.« (Angela Vode, Skriti spomin, str. 31) Mit o kolaboraciji vseh nasprotnikov komunizma je komunistična oblast gojila tudi potem, ko je prišla na oblast, ker je za rešitev svoje lastne časti potrebovala neizpodbitnega sovražnika.

Mitologija vs. Zgodovina

Zgodovinarji, ki pišejo avtorizirane samohvale si pač ne zaslužijo profesorskih mest… v naši mali socialistični oligarhični Sloveniji pa je mogoče. Naloga teh pravljičarjev je, da ohranijo legendo o »dobrem komunizmu«… Nemogoča misija. Resnica je že preveč razširjena.

Kaj bomo »borcem« še verjeli?

Čeprav je toliko napisanega in povedanega o borbi proti okupatorju, vidim, da moj prispevek še ni registriran. Tega ne omenjam, ker bi želel povišati število tistih, ki prejemajo dodatke k redni pokojnini in tudi ne, da bi me Janez Stanovnik, ki ve toliko povedati o borcih, še posebej o krščanskih socialistih, uvrstil med legendarne in pogosto namišljene borce »za svobodo«.

Od kod protiimperializem in osvobodilnost OF

Zdi se, do so se potencialni pisci sprijaznili z dejstvom, da je KPS fronto ob njeni ustanovitvi res poimenovala »protiimperialistično«. Celo brez večjih težav. Pojem imperializma in s tem antiimperializma, kakor so ga v XX. stoletju uporabljali komunisti in njihovi privrženci nasploh, je kajpak Leninov. Imperializem je najvišji stadij kapitalizma, v katerem se protislovja kapitalizma razvijejo do neznosnega obsega.

Blaž Knez: Črne bukve (recenzija in avdio)

Recenzija: Črne bukve, o delu komunistične osvobodilne fronte proti slovenskemu narodu, Ljubljana 1944, ponatis 2014. Knjiga, s katero so si nekdaj »pomagali« pri sodelovanju s hudičem, se je menda imenovala Črne bukve. Bila naj bi … Beri dalje

»Ne gre za resnico, gre za fakte …«

Ni kaj, ne bi se mogla bolj strinjati s predsednikom zveze borcev, ko pravi, da mora iti vedno za fakte, za dejstva. Da so samo ta odločilna pri razumevanju naše zgodovine. Slovar slovenskega knjižnega jezika pravi, da je fakt oziroma dejstvo lahko samo nekaj, kar dejansko obstaja ali se je dejansko zgodilo. Tu pa pri naši uradni zgodovini nastopi problem, saj to pomeni, da morajo biti dejstva tudi resnična.

Dialog, kaj je že to?

V eni od januarskih oddaj Pogledi Slovenije na televiziji je voditelj oddaje vprašal goste – voditelje slovenskih političnih strank, ali so za medsebojen dialog. Vsi razen enega so rekli, da s tem nimajo problemov. Le … Beri dalje

Uporniki?

»27. aprila leta 1941 je bila v Vidmarjevi hiši na Večni poti ustanovljena Osvobodilna fronta slovenskega naroda”. To je stara, še pred osamosvojitvena dikcija praznika, ki se imenuje Dan upora. Namen in obeleževanje tega dogodka … Beri dalje