T. Mamić, blog: Svoboda medijev močno okrnjena

Svoboda medijev v Sloveniji je močno okrnjena. V letu 2013 je več primerov pokazalo, da so se politični in gospodarski vplivi na medije okrepili. Čeprav je svoboda izražanja zaščitena z ustavo, je samocenzura v slovenskih medijih vsakdanji pojav.

Politični pritiski in politično usmerjanje mnogih novinarjev v večini dnevno-informativnih medijev so se leta 2013 okrepili. Več deset novinarjev je moralo dati odpoved in s svojim medijem podpisati zgolj pogodbo o sodelovanju, kar je precej poslabšalo njihov gmotni položaj. V prihodnjih mesecih se obeta ista pot še več desetim novinarjem. Precej novinarjev, ki so doslej formalno imeli status honorarnega sodelavca, dejansko pa so opravljali delo kot redno zaposleni, je bilo odpuščenih. V večini medijskih hiš so zmanjšali tudi plače, kar je posebej boleče za mlajše novinarje, za starejše in urednike pa bistveno manj.

Zaskrbljujoče je, da se je več zamenjav urednikov in premestitev novinarjev zgodilo takoj po nastopu nove vlade Alenke Bratušek. Zato je ZNP pozval lastnike medijev – med temi je tudi država – naj dopustijo, da se slovenski medijski prostor razvija v smer široke pluralne ponudbe, saj je ker to eden od garantov za svobodno in demokratično družbo ter ne nazadnje tudi za gospodarski razvoj države.

Naj navedemo nekaj primerov kršenja medijske svobode in (ne)posrednih pritiskov politike na medije.

Časopisna hiša Finance je vrgla na cesto novinarja, ki je največkrat raziskoval sporne posle družine Zorana Jankovića, ljubljanskega župana in zamrznjenega predsednika Pozitivne Slovenije. Zaradi njegovega pisanja je Janković tožil Finance, njegov sin Jure Janković pa je novinarju pred časom grozil celo s smrtjo.

Predsednica vlade Alenka Bratušek je sprožila kazenski pregon zoper fotoreporterja Janija Božiča zaradi fotografiranja njene čestitke na mobilnem telefonu v času, ko je bila v parlamentu potrjena za predsednico vlade (čestital ji je vidni gospodarstvenik). V hramu demokracije in simbolu svobode je po vladni razlagi dovoljeno samo fotografiranje od daleč, ki ni niti točno določeno. Zoper Božiča, ki je moral zaradi nevzdržnih delovnih pogojev v slovenskem medijskem prostoru službo poiskati v Veliki Britaniji, je že napisan obtožni predlog, sojenje pa se bo začelo naslednji mesec.

Podobno je kazenski pregon sprožil tudi obrambni minister Roman Jakič, ker je revija Reporter ob njegovi izvolitvi objavila sporočilo na njegovi e-pošti, na kateri mu je nekdanji strankarski kolega iz stranke Zares predlagal čistko na obrambnem ministrstvu s konkretnimi kadrovskimi predlogi. Ker avtor fotografije ni znan, je podal predlog za kazenski pregon neznanega storilca, revijo Reporter pa kazensko in odškodninsko toži. Ko se je Jakič sam znašel v kriminalistični preiskavi zaradi zlorabe uradnega položaja, pa je sprožil kazenski postopek zoper policijski vir, ki je novinarje obvestil o hišni preiskavi. Policisti pa so zasliševali novinarko Damjano Žišt, ki je bila na kraju preiskave pred policisti.

Več lahko preberete na blogu Muoja besejda.