Slovenija po EU volitvah – sprememb ne gre pričakovati, povsod isti obrazi, enake metode

Slovenija v EU je edini branik pred samovoljo naših tranzicijskih elitSlovenci sodimo med narode, ki imajo največ koristi od članstva v Evropski uniji. Luksemburžani, Flamci in Valonci na svojem ozemlju gostijo sorazmerno velik delež evropskih ustanov, poljsko gospodarstvo učinkovito izkorišča svoboščine skupnega evropskega trga ter evropsko razvojno pomoč, večina Ircev se zaveda, da njihova blaginja temelji na poslovanju korporacij, ki iz Irske pokrivajo evropski trg. Prost pretok blaga, storitev in ljudi ter evropski pravni red kot edini branik pred samovoljo naših tranzicijskih elit so glavne koristi, ki jih imamo Slovenci od članstva naše mlade države v EU.

Glede na raven koristi, ki jih uživamo, smo Slovenci presenetljivo brezbrižni, ko gre za volitve v Evropski parlament. Na minulih evropskih volitvah je bila volilna udeležba nižja kot v Sloveniji (28,29 %) samo še na Slovaškem (22,74 %). Podobno brezbrižni kot Slovenci so še Bolgari, Čehi, Hrvati in Portugalci. Čim manj je mar volivcem za »Evropo«, tem bolj rezultati volitev izražajo inercijo domačega političnega prostora in teže je ob evropskih volitvah uveljavljati nove ideje ali pristope oziroma na politično prizorišče lansirati nove zmagovite obraze.

Evropski poslanci pomembna finančna in kadrovska opora svojim strankam

Slovenska opozicija tako pošilja v Bruselj uveljavljene politike, ki so bili vsi že vsaj en mandat evropski poslanci in se že dve desetletji potegujejo za naklonjenost slovenskih volivcev na različnih ravneh. Pozicija pa bo imela v Evropskem parlamentu poslance, rekrutirane iz očitno neizčrpnega kadrovskega bazena družbenopolitičnih delavcev med novinarji in visokošolskimi učitelji. Štirje slovenski poslanci Evropske ljudske stranke bodo imeli večji vpliv v Evropskem parlamentu kot dva socialdemokrata ali dva novopečena liberalca; delno zaradi izkušenj, delno zato, ker so člani največje, sicer precej oslabljene, evropske politične skupine. Še bolj pomemben pa je povratni vpliv evropskih poslancev na politično življenje v Sloveniji. Evropski poslanci povezujejo svoje stranke z evropskimi sorodnimi strankami. V Slovenijo prenašajo nove, uspešne politične prakse iz drugih okolij. In kar ni nepomembno, poslanci EU so pomembna finančna in kadrovska opora svojim strankam.

Sprememb ne gre pričakovati, povsod isti obrazi, enake metode

Če motrimo vpliv evropskih volitev na prihodnost pomladnega trojčka (za katerega so mnogi pred evropskimi volitvami govorili, da ne obstaja več) in Socialnih demokratov, sprememb ne gre pričakovati. Isti obrazi, enake metode. Za stranko predsednika vlade pa je rezultat volitev priložnost, da postane dominantna stranka slovenskih levo-liberalnih volivcev. Klavrna usoda njihove predhodnice, stranke Mira Cerarja, kaže, da bo to vse prej kot lahka naloga.

vir: tednik Družina