Pričevalec dr. Arnež o arhivski zbirki Studia Slovenica
Dr. Janez Arnež, znan po arhivski zbirki Studia Slovenica, je več kot pol stoletja zbiral gradivo, ki so ga ustvarili Slovenci izven meja Slovenije.
Dr. Janez Arnež, znan po arhivski zbirki Studia Slovenica, je več kot pol stoletja zbiral gradivo, ki so ga ustvarili Slovenci izven meja Slovenije.
Članek, ki ga je napisal ugleden in največkrat nagrajen novinar TV Slovenija dr. Jože Možina, je bil sprva namenjen objavi na MMC RTV. Žal je urednica spletnega portala javne televizije Kaja Jakopič onemogočila objavo na ustreznem mestu ter se zavila v molk. Gre za škandalozno neprofesionalno ravnanje RTV Slovenija, ki ne zmore biti medij vseh državljanov, ki plačujemo RTV naročnino.
Peter Hribar je po dolgih letih sodnih bojev dosegel rehabilitacijo Rada in Ksenije Hribar, njun pokop in odškodnino za grad. Sprejel je tudi javno opravičilo s strani predsednika države.
Antonija Kofol: “V učiteljskem poklicu so od mene zahtevali, da učim ideološko, kot da je to vse prav in dobro, kar je nastalo po vojni. Kot da živimo v pravičnem svetu. Medtem ko sem sama imela čisto drugačne izkušnje in sem vedela, kaj je bilo v ozadju vsega tega. To je bilo težko uskladiti. In jaz sem se pri poučevanju izogibala take vzgoje, recimo, kot so jo zahtevali, da bi navduševala otroke za tisti režim, ki ga sama nisem čutila kot pravičnega.”
Dr. Kajetan Gantar je na svojem področju dosegel tako rekoč vse. Odlikujejo ga bistrost, izjemna delavnost in predanost poklicu, ki ga jemlje kot poslanstvo. Kljub visoki izobrazbi in širokemu vedenju se kot pričevalec pokaže v človeški razsežnosti in preprostosti, ki nagovarja najširših krog gledalcev.
Tokratni pričevalec je Emil Zonta, naš nekdanji sodelavec, upokojeni glasbeni urednik in producent na Radiu Koper – Capodistria, ki se je odlikoval kot velik strokovnjak na svojem področju ter pravi ambasador istrske kulture, zlasti glasbene, … Beri dalje
Franc Zupančič dobro ve, kako so šli mehanizmi revolucije in nadzora prebivalstva, za katerega domneva, da še vedno obstaja, in s tem tudi strah oz. previdnost. Zato je marsikaj v pričevanju ostalo tudi nedorečeno.
Pričevalci vere so padli, a so vstali močni in živi. Ehrlich je izkrvavel na pločniku, pa navdihuje s svojim višarskim slovenstvom, idejni oče slovenske samostojnosti. Zgorel je Balantič in živi v svoji upesnjeni molitvi kot program prihodnosti za naš rod.
Dejstvo, je bila prva spravna slovesnost leta 1990 na kateri je govoril tudi predsednik Milan Kučan, pa tudi vse kasnejše, organizirana ob breznu Pod Krenom, vidi Matija Ogrin kot namerno zavajanje nosilcev bivšega režima. Sklepa, da je tudi predsednik Kučan vedel, da se prva in kasnejše spravne slovesnosti do letošnje niso odvijale na kraju, kjer ležijo pomorjeni Slovenci.
Pater Arko: »Sem 12 let duhovnik, pa sem v svojemu življenju že vse prevečkrat srečal ljudi, ki jim je manjkalo to, da bi jih nekdo potrdil in jim rekel, da jih ima rad.«
Kdor se bo potrudil in bo Slovenski razkol pozorno prebral, bo za vse večne čase vedel, kaj se je dogajalo med drugo svetovno vojno v Sloveniji, predvsem v ključnih letih 1941 in 1942. Tudi pred samo okupacijo. Vedel bo in znal tudi komu povedati, kakšni so bili cilji komunistov, kdaj in kako so delovali, poznal bo kronologijo druge svetovne vojne pri nas, povsem jasno mu bo, koga so napadali partizani pod vodstvom partije
Slovenski razkol zato spada na knjižno polico vsake slovenske družine, ki želi na temelju resnicoljubnosti in dialoga graditi prihodnost v svojem okolju in v družbi kot celoti.
Janez Javornik pokaže hišo, na mestu, kjer je bila pomorjena Jakopinova družina. Sprašuje, kaj o tem ve častni meščan Ljubljane Franc Sever Franta, ki je bil takrat partizan v bližnji okolici.
V oddaji Pričevalci Ivan Oman razkrije svojo življenjsko zgodbo. Od mladosti pod Kraljevino Jugoslavijo nato najprej italijanske ter nato nemške okupacije, do pojava partizanov in bega z domobranci v Vetrinje. Sledi vrnitev v roke partizanov in srečna rešitev iz škofjeloškega gradu, kjer so partizani veliko ujetnikov pobili.
Ko levica kriči, da ne bomo vsi davkoplačevalci plačevali za zasebne šole, je to povsem legitimno kričanje, če pa »desničarji« predlagamo, da ne bi vsi plačevali kontracepcije ali abortusov, je to sovražni govor. Torej – mar ni tudi to cenzura?!
V pričevanju je obudil spomin na svoja mladostna leta v Ljubljani, državljansko vojno, domobransko izkušnjo, umik na Koroško ter trpljenje po vrnitvi v Slovenijo.
Prej se ni nič govorilo o komunizmu. Samo o osvoboditvi in proti okupatorju. Potem so sneli slovensko zastavo s kap in nadeli zvezdo ter srp in kladivo, in potem so narod razdelili.
Zakaj želijo odstraniti Pričevalce? Eden od prizorov letošnjega Ribniškega pasijona je imel tudi medijsko razsežnost. Pri Jezusovem sojenju, ki ga s podkupnino porotnikom in Pilatu skrojijo Kajfa in »bizniserska« velika duhovnika, se pojavi tudi televizijska … Beri dalje
Alojz Hudnik: Ko so partizanski likvidatorji vdrli v hišo, je imel Alojz štiri leta, sestra pa pet. Bolehna mama je od šoka umrla, sedem članov družine, tudi očeta, pa so odvedli in jih naslednji dan pomorili, povečini brez strelov.
Rad bi predlagal RTV hiši in drugim javnim ustanovam, naj vendar zaživijo in delujejo v dobro Sloveniji in Evropi kot celoti. Vabilo velja tudi vsem izvoljenim poslankam in poslancem, ki nas bodo v Evropi ter pred svetom predstavljali naslednjih pet let.