Edinost, sreča, sprava, pa kaj še …

V zadnjih tednih se nam spet zastavlja vprašanje pregovorne slovenske neenotnosti. Vsaj na prvi pogled se zdi, da je z izjemo Združenih držav Amerike malo držav, kjer bi celo ob hudi krizi zaradi koronavirusa družbene … Beri dalje

Meta Halas: Koliko pa je v najinem zakonu samostojnosti in enotnosti?

Če pogledamo ti dve veliki in pomembni načeli, in razmišljamo o tem, kako se kažeta v družbi danes, hitro opazimo, da sta nam izginili z radarja. Na njuno mesto pa sta se v našo prelepo podalpsko vasico prikradli njuni “zlobni polsestri”, individualizem in enoumje. Kako je s tem v zakonu?

Drugačno pesem zapojmo, veselejšo!

Pogubno za nacionalno zavest je bilo polstoletno pranje možganov, zaradi katerega smo se Slovenci prenehali čutili kot enoten narod. Orwellovska delitev na pozitivne, napredne, revoluciji zavezane zmagovalce in vse ostale, ki so bili prej ali slej deležni statusa ‘neosebe’, je narod usodno razklala. Mnogi počnejo čisto vse, da bi se razklanost naroda poglobila, namesto da bi izginila.

Smo sposobni soočenja s stvarnostjo groženj?

Z nedavnimi terorističnimi napadi po evropskih mestih je v evropsko javno zavest vstopil občutek krhkosti tega, kar pojmujemo kot normalnost. Občutek ogroženosti je narastel in prihaja do zavedanja, kako korenito se je spremenila varnostna situacija Evrope v zadnjih letih. Pa ne gre le za terorizem.

Ko bi vsaj vedeli, kam gremo

Skrajni čas je, da si zastavimo vprašanje, kako to, da je bilo tako malo truda vloženega v iskreno prizadevanje za to, da bi ta država zrasla na temeljih, ki bi bili vsaj približno skupni vsem njenim državljankam in državljanom. In čemu pravzaprav služi obkladanje tolikšnega števila sodržavljanov, ki si drznejo na svoj način izraziti strah pred nedoumljivo preizkušnjo, s fašisti in rasisti?

Spomin(janje)

Nerazumljivo in nevarno je to, da smo vedno bolj prepričani, da demokratičnih institucij države sploh ne potrebujemo. In če drugega ne, bi politika morala predvsem zelo dobro razumeti, kakšna sporočila daje javnosti, ter se zavedati svoje velike odgovornosti, ki jo ima pri graditvi zaupanja v državo in v njene institucije.

U. Esih, Večer: Jalova enotnost

Takega soglasja v hrvaški politiki, kot smo ga včeraj opazovali v hrvaškem saboru, se ne spomnijo niti najbolj izkušeni hrvaški politiki. Niti Jadranka Kosor, ki v Sloveniji pooseblja arbitražo, ta je včeraj s plebiscitarno večino … Beri dalje

PlanetSiol: Ivan Oman o Sloveniji in Švici

Pred prihajajočim dnevom samostojnosti in enotnosti je o časih osamosvajanja Slovenije in današnjem stanju v državi razmišljal Ivan Oman, eden glavnih akterjev v dogodkih pred 25. leti. Pred prihajajočim dnevom samostojnosti in enotnosti sta predsednik … Beri dalje

Mi kleriki! Vi laiki!

Poslovanje Nadškofije Maribor, izpraznjeni nadškofijski katedri v Ljubljani in Mariboru, nastop papeža Frančiška in obnova dvorca Goričane so dogodki in okoliščine, ki so očitno razgalile odnos in razvnele razprave o mestu in vlogi laikov in klerikov v Cerkvi na Slovenskem. Dialog o tem mora biti dobrodošel.

Res preveč govorimo o spravi?

Nekaj časa tega, ob letošnji proslavi Dneva upora (OF) smo slišali besede akademika Cirila Zlobca, da v Sloveniji preveč govorimo o spravi in premalo o NOB. Če se je govorec v hipu , ko je … Beri dalje