Deset milijard evrov in pol, ki so bile v Bruslju pridobljene za reševanje posledic pandemije, in premoženje demografskega sklada, je bogastvo, ki je ključni cilj vojne z vlado, ki ga vodita Forum 21 in njegov šef Milan Kučan.
V začetku aprila, na vrhuncu prvega vala epidemije covida-19, ko si večina od nas še ni znala natančno predstavljati, kaj vse se nam bo v nadaljevanju dogajalo, le slutili smo lahko, da nam preti smrtna nevarnost, smo na spletnem portalu Časnik objavili Cerjakovo opažanje, da so prvi orkestrirani napadi na vlado, ki je bila tedaj v sedlu komaj pol meseca, »dirigirani z rdečo dirigentsko paličico malega moža z modrimi očmi iz Murgel«. Cerjak je imel v mislih zlasti brezumne napade nekaterih novinarjev, ki so tiste dni vsak vladni ukrep razglasili za napad na demokracijo. Cerjak se je tudi spraševal, ali so bile napačne in zapoznele odločitve nekaterih ključnih deležnikov še pred nastopom nove vlade »načrtna sabotaža s ciljem, da bi postala pandemija v času nove vlade popolnoma neobvladljiva«. »Da bi na ta način novi vladi lahko očitali nesposobnost, nato pa bi tako zrevoltirano ljudstvo zopet pozvali na ulice?«
Milan Kučan ostal previden, saj je bilo javno mnenje naklonjeno vladi
Kmalu po Cerjaku smo na Časniku komentirali odmevni intervju, ki ga je imel Kučan za Nedeljski dnevnik. Ni pogosto, da se Časnik ukvarja z dominantnimi mediji, takratni Nedeljski dnevnik pa je bil izjema. Nekateri poznavalci zakulisja so namreč menili, da je veliki, praznični pogovor z Milanom Kučanom prinašal vojno napoved Janševi vladi. Seveda je aprila Kučan presodil, »da ni čas za frontalni spopad z ‘janšizmom’, saj so na voljo enostavnejše poti za destabilizacijo Vlade ali celo njen padec. Ne nazadnje je tudi javno mnenje naklonjeno Vladi, Kučan pa se na javno mnenje spozna še iz osamosvojitvenih časov«. Zato se takrat Kučan ni lotil predsednika vlade, še več: ukrepe vlade je ocenil za ustrezne. Po Kučanu so na preizkušnji stranke, ki so se v koaliciji priključile SDS, torej DeSUS, SMC in NSi. Njim je namenil naslednje opozorilo:
»Ob vstopu v koalicijo so trdili, da stopajo vanjo pod pogojem, da se ne bo lotevala ideoloških tem, temveč bo do konca mandata izpeljala že začete projekte. Zdaj pa se, kot kaže, dogaja nekaj drugega.«
Ker prvaki koalicijskih strank Kučanu niso sledili, se je začela vojna. Kot je zapisal Stane Granda, se je na čelo rušenja vlade »postavila ozka skupina okoli direktorja RTV Slovenija, sokreatorke prejšnjih vlad, saj so njuni ključni ljudje na njej morali javno izjavljati, s kom ne gredo v koalicijo«. »Te ‘prisege’ so danes glavni argument petkovih demonstracij: ‘Prevarali ste nas!’ Ne v čem, ampak s kom! Ženska logika!«
Vojna z vlado še traja, koalicijske partnerice ostajajo trdne
Dogajanja v času trajanja epidemije in tudi še v teh dneh potrjujejo, da vojna z vlado še traja, saj cilji, ki jih je Kučan predstavil v Nedeljskem dnevniku, še niso izpolnjeni. Vlada s premišljenimi ukrepi obvladuje epidemiološko situacijo ter ustrezno blaži posledice prvega vala epidemije covida-19. Stranke DeSUS, SMC in NSi ostajajo trdni členi koalicijske vlade. Prav zato sem z zanimanjem prebral pogovor z Aljušem Pertinačem, voditeljem pogovorne oddaje Faktor na TV3, ki ga je za goriški Novi glas pripravil Tino Mamić. Pertinač je nekdanji politik, bil je tudi vodja pomladka SD v času, ko je Borut Pahor zmagal na parlamentarnih volitvah. Torej je vsekakor izjemen poznavalec politike in vseh njenih zakulisij, zato se mi zdi potrebno, da predstavimo tudi njegovo mnenje o Kučanu, ki pa je nekoliko drugačno od že ponarodelega mnenja v desnih medijih.
Kako vlogo in dejavnost Milana Kučana vidi Aljuš Pertinač?
Pertinač meni, da bivši predsednik RS »ni ravno alfa in omega teh centrov niti ni neki formalni vodja. Je bolj uradni govorec oziroma vidni reprezentant«. V nadaljevanju pogovora ugledni voditelj oddaje Faktor razloži, da Kučan širi svoje ideje v politiko na tri načine:
»Z neposrednim stikom z izvoljenimi politiki oziroma funkcionarji, kar počne sicer redko, zmeraj pa novica o tem, če ne celo podrobnosti teh pogovorov pridejo v javnost, verjetno kar z njegove strani. S tem, da te obiščejo njegovi emisarji oziroma kurirji, po navadi gre za nekoga, ki ti je blizu in ki ti pove, da si zafrknil, včasih bi rekli, da je ‘skrenuo s tekovina revolucije’ (smeh). In ne nazadnje, preko skrbno odmerjenih in nadzorovanih nastopov v medijih, ki imajo zmeraj velik odmev in pomenijo nekakšno uradno partijsko linijo tranzicijske levice.«
V boj proti vladi pošiljajo civilno družbo, kolesarje, razna sodišča
Če končam zapis zgolj pri opisu Kučanovega vplivanja na slovensko politiko, je Pertinač potrdil tezo o aprilski napovedi vojne vladi. Kako se Ustavno sodišče loteva vladnih odlokov, povezanih z epidemijo, ki jih je tja v presojo poslala »civilna družba«, kako potekajo petkova »kolesarjenja« in kako je upravno sodišče pretekle dni reševalo direktorja RTV Slovenija pred nezaupnico Nadzornega sveta Javnega zavoda RTV, morda lahko sprejmemo še Pertinačevo mnenje, da gre za skupino ljudi, ki so bili ob razpadu bivše skupne države na višku svojih moči in na visokih položajih na državni ali republiški ravni …
»Iluzorno je bilo pričakovati, da se bodo kar upokojili. Ker so se po osamosvojitvi institucije in se še, izjemno počasi razvijajo, je formalna oblast šibka, tako na državni, kot na lokalni ravni in potem se ljudje pač zatečejo drugam, tja, kjer lahko kaj dosežejo.«
Alfa in omega v boju z vlado ni le ena oseba, ampak Forum 21, lastnik tranzicijskega kapitala
Vprašanja, kdo je alfa in omega globoke države in kdo je boter globoke države, so medijsko privlačna in namenjena zbiranju klikov, ki jih preštevajo oglaševalci na spletnih portalih. So pa v resnici povsem nepotrebna. Če je Pertinač potreboval kopico besed, čeprav bi bilo dovolj zgolj nekaj besed – Kučan in njegov Forum 21, pa je Granda jasen, ko pravi, da je v ozadju priprav na vročo jesen Združena lista. »Seveda ne ‘bela princeska’ Tanja Fajon, ki ne loči predsednika vlade od predsednika države in jo bodo morali v iskanju lastne rešitve prej ali slej nadomestiti, ampak tisti del stranke, ki jo obvladuje Forum 21«.
Tudi sam sem prepričan, da je deset milijard evrov in pol, ki so bile v Bruslju pridobljene za reševanje posledic pandemije, in premoženje demografskega sklada, bogastvo, ki ga Forum 21 ne more spregledati.
In kdo je šef Foruma 21?