Prinaša Lojze Peterle spremembe?

Vladna koalicija, ki se je prepolovila, nas še vedno prepričuje, da je najboljša in edina resna opcija, ki nas bo popeljala malodane v raj, le da je „Pahor vlak“ skrenil s poti in trenutno tava v „dvojčku“ ter le še sam sebi verjame, da še ni treba „vreči puške v koruzo“.

Seveda političnega prostora ni polnil samo „dvojček“, tudi nekdanja dva koalicijska „kimavčka“, Zares in DeSUS, še se nista izjasnila, kje bi bila in kako bi glasovala. Kljub temu da sta zunaj koalicije, skoraj soglasno podpirata vlado in poskušata volivce prelisičiti v stilu: „Glejte tiste barabe, mi nimamo nič z njimi!“ A če damo roko na srce, dobro vidimo, da so še kako globoko v vladnem kolesju! Sicer pa, kdo ne bi bil, če bi na ministrstva in posamezne vladne službe pripeljal svoje ljudi, ki sedaj, domnevam, vodijo zadeve nekje od zadaj, tam kjer se nič ne vidi, a se lahko veliko odnese.

/ … /

Ko je kazalo, da se bodo prepiri nadaljevali zgolj na levici, smo po tem, ko je sodelovanje v stilu pomladnih strank odpovedala Slovenska ljudska stranka in sta skupaj v javnosti nastopili le Slovenska demokratska stranka in Nova Slovenija, je sedaj svojo pomoč pri demokrščanski opciji ponudil še Lojze Peterle.

Osamosvojitelj, predsednik vlade, ki je združil sile, da je leta 1991 Slovenija postala samostojna država, človek, ki je verjel v evropsko Slovenijo in jo tam še danes uspešno zastopa, ter človek, ki je dokazal, da ima Slovenijo rad. Vse te zasluge lahko brez vsakega pomisleka pripišemo Lojzetu Peterletu, ki pa z novim gibanjem, če uporabim besede nekdanjega ministra dr. Lovra Šturma, želi „prelisičiti nekaj volivcev.“ „V tem primeru gre, kar je očitno, za poskus, da bi prelisičil nekaj volivcev, kajti ta njegova poteza gotovo škoduje Novi Sloveniji, škoduje vsem pomladnim strankam, posebej pa Novi Sloveniji,“ je za Radio Ognjišče dejal dr. Lovro Šturm.

Evropski poslanec Peterle zatrjuje, da njegovo gibanje ne predstavlja zametka nove politične stranke, hkrati pa napoveduje, da predstavlja Fokus 2031 gibanje somišljenikov; „Ki ni podrejeno nobeni stranki in ne namerava postati stranka, želi pa odpreti dialog znotraj demokrščanske opcije in s tistimi, ki se jim zdi dialog s to opcijo relevanten.“

Namesto da bi Peterle tovrstno razpravo nadaljeval na dobro začetih strankarskih Zborih za vrednote, kjer so številni nepolitično usmerjeni strokovnjaki razmišljali o prihodnosti naše države, je raje ubral svojo pot.

/ … /

Leta 2004 je Peterle postal evropski poslanec in s tem zapustil notranjepolitično dogajanje ter prav tako stopil korak nazaj od stranke, ki je več ali manj uspešno plula vse do leta 2008, ko ji volivci niso namenili dovolj glasov za prestop parlamentarnega praga.

Po odstopu dr. Bajuka z mesta predsednika NSi je na čelo stranke stopila v zelo neprijetnem času takratna evropska poslanka Ljudmila Novak, ki je stranki kljub temu vlila upanje in njen trend padanja dvignila v pozitivno smer. To kažejo tudi rezultati zadnjih lokalnih volitev, ki bi stranko lahko popeljali v parlament.

Simpatij do Novakove ni kazal niti evropski poslanec Peterle, ki leta 2008 ni zastavil svojega imena, dejal je le, da bo potrebna temeljita analiza in da se stranke ne dá voditi iz Bruslja. Novakova je to uspešno počela do konca evropskega mandata in še danes.

Nenehna želja Peterleta po „biti predsednik stranke” pa se je nadaljevala. Pred kar dvema volilnima kongresoma stranke je dejal, da se daje na razpolago, a le v primeru, da v predsedniški tekmi nima protikandidata. Novakova pa je sprejela dvoboj, češ zmaga naj boljši, odločijo naj člani, a se Peterle za to ni odločil. Mogoče mu je predsedniška tekma leta 2007 dala misliti.

Naj se še enkrat vrnem v leto 2008, ko je tik pred volitvami nastala nova krščanska stranka. Prevzel jo je Jože Duhovnik, manjkala nista niti Janez Drobnič in Miran Kramberger. In Miran Kramberger se spet pojavlja. Na mnogih portalih je bilo moč prebrati, da je to zakulisni človek podjetja T-2 in človek, ki je po nekaterih ocenah preko T-2 z denarjem pomagal pri – tako piše spletni portal časnik.si – spornem ustanavljanju krščanskodemokratske stranke Jožeta Duhovnika, spet drugi zapis pa trdi, da je Kramberger človek izgubarskega T-2, dokaj blizu prvaku stranke Zares Gregorju Golobiču. In ta isti človek je tudi dober Peterletov prijatelj in svetovalec.

Po pisanju medijev pa se omenjata kot člana gibanja še nekdanja člana uprave sladkogorkse Palome Oskar Kocjan in Danilo Marin, njuna šefica je bila Mateja Perger – torej govorimo o upravi, ki nikakor nima bleščeče kariere. In to so ljudje, ki naj bi razpravljal o vlogi demokrščanske opcije v Sloveniji?

/ … /

Naj se ob tem še enkrat ustavim pri besedah nekdanjega ministra za pravosodje Lovra Šturma. „V trenutku, ko se je število volivcev Nove Slovenije podvojilo, ko ji zadnje ankete kažejo dvakrat toliko kot Zaresu in toliko kot stranki LDS, se je pojavila ideja o prevari volivcev in o tem, da bi, ali sploh preprečili NSi vstop v parlament ali pa bistveno škodovali pomladnim strankam,“ je dejal Šturm.

Sklenem lahko, da se bo s to pobudo zavidljiv uspeh Ljudmile Novak in hkrati Nove Slovenije, ki je v vzponu, ponovno razbil. Oživljajo se razprave o novi stranki, pri tem pa nenehno Peterletovo govorjenje o tem, da je potrebno okrepiti demokrščansko opcijo, pričajo o tem, da Nova Slovenija ni stranka, v kateri bi se našel, čeprav je bil na njeni listi kar dvakrat izvoljen za evropskega poslanca.

Pa vendar lahko sklenem, da se je NSi morala že leta 2008, ko je ostala pred vrati državnega zbora, opreti na svoje člane, saj za Peterleta ni bilo nikoli jasno, v katero smer se bo obrnil. Skoraj gotovo ima Nova Slovenija tudi brez Peterleta realne možnosti za vrnitev, zato ji najbrž njegove stranpoti ne bodo vzele poguma in vetra iz jader.

Več: Radio Ognjišče