Ključno vprašanje: ne znajo ali nočejo?
Njuno prvo vprašanje je, ali je revščina na svetu zato, ker narodi in njihovi voditelji ne vedo, kako doseči, da bi tudi revne države obogatele. To je teorija nevednosti. Revne države so revne zaradi tržnih napak, ki jih ekonomisti in politiki ne znajo odpraviti, medtem ko so bogate države zato bogate, ker imajo bolj delujoče institucije, zlasti pravosodne in izobraževalne, ter uspešneje odpravljajo nepopolnosti pri delovanju družbenih podsistemov.
Je torej nevednost slovenskih politikov razlog za to, da drsimo stran od blaginje, da se odmikamo od evropskega povprečja, da institucije v državi ne delujejo?
Odgovor ekonomistov v knjigi Zakaj narodi propadajo je odločen: Politiki osiromašenja državljanov ne dopuščajo zato, ker bi zmotno domnevali, da vodijo pametno ekonomsko politiko; osiromašenje državljanov dopuščajo zato:
– ker si to lahko privoščijo,
– ker se lahko okoristijo na račun navadnih ljudi,
– ker je takšno ravnanje zanje politično koristno, saj so si z njim kupovali podporo ključnih interesnih skupin ali elit.
Države so revne predvsem zato, ker se njihovi oblastniki odločajo za ukrepe, ki ustvarjajo revščino. Napačne stvari počnejo namenoma, ne pa zaradi neznanja ali pomote. Politične ukrepe sprejemajo na način, da ji politično koristijo: s sprejetimi ukrepi prerazporejajo sredstva k politično vplivnim interesnim skupinam.
Srečno, Slovenija!
Ko boste naslednjič v gostilniškem pogovoru bentili, česa ni naredila država, pa bi po vašem morala, pomislite, ali niste le glasen zagovornik etatizma, ki želi na račun drugih do privilegijev, ki jih nekateri že imajo.
Ko boste prihodnjič poslušali, kako se država mačehovsko obnaša do “brezplačnega javnega šolstva”, se primite za denarnico.
Ko boste naslednjič nasedli, da so Luka Koper in NLB, tračnice in telefonske žice naša pravica in last, se vprašajte: Imamo jaz in moji otroci res več koristi od tega kot pa od dobre javne šole ali dobre javne bolnišnice, kjer se čas za obravnavo ne meri po samoplačniških zneskih?
Skratka, začnite že razmišljati s svojo glavo, ne nasedajte, kako bo država poskrbela za vas. Dokler boste verjeli, da mora država namesto vas samih skrbeti za vas, vaše prednike in vaše potomce od zibke do groba, ne pričakujte, da bi katerakoli vlada spodbujala ustvarjalnost. Davke bo prelivala tja, kjer bodo požari, vse za to, da bomo vsi enaki in čim bolj srečno nesrečni v revščini.
In ne dovolite, da vam kdorkoli odvzame veselje in ponos, da v soboto praznujemo 25. obletnico samostojne države. Samostojnost in svoboda sta vrlini, ki ju ne razumejo in ne cenijo zgolj hlapci.
Več lahko preberete na siol.net.
_______________
Časnik je še vedno brezplačen, ni pa zastonj in ne poceni. Če hočete in zmorete, lahko njegov obstoj podprete z donacijo.