MnenjeMeter: Spremembe verskega zakona

Novela zakona o verski svobodi 29 poslancev s prvopodpisanim Antonom Anderličem (LDS) sledi odločbi ustavnega sodišča, a tudi spreminja način financiranja verskih skupnosti.

Ustavno sodišče je lani poleti razsodilo, da so pogoji za registracijo verskih skupnosti prestrogi, saj med drugim določajo, da mora skupnost delovati v Sloveniji zadnjih deset let in da je za registracijo potrebnih najmanj sto polnoletnih članov skupnosti. Sodišče je tudi odločilo, da so določbe o državnem zaposlovanju duhovnikov v zavodih za prestajanje kazni in bolnišnicah v nasprotju z načelom ločenosti države in verskih skupnosti ter da morajo poslanci neskladja z ustavo odpraviti v letu dni.

Poleg odprave omenjenih neskladij z ustavo predlog določa, da bodo osnova za financiranje verskih skupnosti iz državnega proračuna za financiranje teh skupnosti sredstva, ki jih bodo državljani skupnostim namenili od svoje dohodnine. To bi verjetno pomenilo, da bi Katoliška cerkev dobila manj denarja in da bi država financirala več verskih skupnosti kot doslej.

Anton Anderlič: Ustavno sodišče nam je naložilo, da moramo zakon popraviti. Gre predvsem za registrski zakon oziroma rešitve, ki bistveno ne posegajo v vsebino obstoječega zakona. …. Menim, da je naš predlog glede financiranja bolj pravičen. ….

S predlogom se na nek način odzivamo na potrebe verskih skupnosti po neoviranem delovanju in financiranju. Glede očitkov o neusklajenosti z verskimi skupnostmi so mi na uradu za verske skupnosti povedali, da so razprave o predlogu bile, sem pa seznanjen, da nekateri ne sprejemajo nobenih sprememb in da bi radi ohranili sedanje stanje.

A spremembe, ki nam jih je naložilo ustavno sodišče, so nujne. Naš predlog je bistveno ožji od tistega, ki ga je lani pripravil urad in ga nato umaknil. …..

Ljudmila Novak: Verske skupnosti niso izrazile potrebe po novem zakonu. Če je zakon v določeni točki v nasprotju z ustavo, ga je mogoče v tej točki tudi novelirati. Želijo poslanci strank predlagateljic znova preusmeriti pozornost z resnih težav na ideološki boj?

Zakaj niso naredili ničesar, da bi bili tajkuni končno kaznovani in njihovo nezakonito premoženje vrnjeno lastnikom? Zakaj so molčali ob korupcijskih aferah, s katerimi so bili povezani predstavniki njihovih strank? Pravzaprav niso molčali, ampak so jih na ves glas zagovarjali. Zakaj niso povzdignili glasu, ko so bili opeharjeni mnogi podizvajalci ob gradnji prekmurske avtoceste in stadiona Stožice? Zakaj niso naredili ničesar, da bi zaščitili delavce pred izkoriščanjem, ko so bili več mesecev brez zasluženih plač?

Če mislijo, da bodo z odvzemom nekaj drobtinic, ki jih dobijo verske skupnosti iz državne blagajne, naredili red, potem so se težave lotili na povsem napačni strani. Za rešitev Slovenije naj končno prisluhnejo državljanom ter sebe, svoje predsednike in kolege poslance pozovejo, da storijo vse za čim prejšnje volitve. Ljudje potrebujejo kruh in ne že davno obglodanih kosti.

Več: Siol