Epidemija je grožnja. Naj postane priložnost.

Peter Lah: ”Za srečno življenje je potrebno biti pripravljen. Pripravljen tudi in predvsem na bolezen in smrt. Če se namreč sam nisem pripravil, me bo tok dogodkov odnesel s sabo kot čoln brez krmila. Priprava na smrt pomeni, da je moje življenje urejeno.”

Poor planning. Na to sem se pa slabo pripravil.” S prijateljem sva se vračala od nepremičninskega posrednika, tudi tokrat praznih rok. Nepričakovano ga je zadela bolezen in je čez noč potreboval stanovanje, primerno za človeka z motoričnimi motnjami. Iskati stanovanje v njegovem stanju ni mačji kašelj.

Če je to zadelo njega, kaj šele čaka mene!” sem si rekel. Človek je preživel štiriletno vojno in revolucijo, begunstvo, se je v tuji deželi izšolal in postal uspešen poslovnež. Moja življenjska izkušnja ob njegovi zbledi! Skrben, veren, vse je imel urejeno – in tako rekoč čez noč se je znašel v zagati.

Letošnja epidemija nas vse postavlja v podoben položaj. Vsi naši načrti so naenkrat vredni toliko kot lanski sneg. Jaz na primer moram spremeniti svoje majhne rutine (zjutraj ne morem v kafič na kavo, ne v trgovino, ne v cerkev) in svoje poklicno življenje (načrt za predavanja, ki sem ga naredil v toku meseca februarja, je potrebno temeljito prenoviti za razmere študija na daljavo). Ne morem iti v pisarno ali knjižnico, kar oteži moje delo. A vse to ni nič v primerjavi z milijoni ljudi, katerih življenje dobesedno visi na nitki.

Ena od mojih nalog v tem semestru je, da pripravim SWOT analizo našega akademskega programa. SWOT je kratica za analizo močnih in šibkih plati ter priložnosti in groženj. K ustaljeni modrosti v managementu spada spoznanje, da sta grožnja in priložnost dve plati istega kovanca. Kriza je hkrati priložnost.

Časnik je še vedno brezplačen, ni pa zastonj in ne poceni. Če hočete in zmorete, lahko njegov obstoj podprete z donacijo.

Bratovščine za srečno smrt

Ko poslušam sosede in znance, vidim, da so v krizi. Kdo ne bi bil?! Otroci so doma, dela ni ali pa je omejeno, prihodnost negotova, ne vedo, ali bodo lahko plačali račune… edina gotovost je ta, da bo nekaj časa hudo. In si mislim: kdo od teh ljudi bo iz te krize prišel modrejši in močnejši?

Za psihološke in finančne nasvete boste našli boljše svetovalce kot mene. Lahko pa vam dam en nasvet, ki ga drugje ne boste dobili, pa čeprav je vsaj toliko pomemben, kot so finance. Pred stoletji so obstajale bratovščine za srečno smrt. To je bilo v časih, ko so bile epidemije in vojne nekaj vsakdanjega. Ljudje so se bolj živo zavedali – tako, kot moj prijatelj – da je

Oporoka napisana. Prav tako navodila za zdravnike in svojce, kakšne terapije želim oziroma ne želim v primeru, da sem trajno opravilno nesposoben. Da sem po svojih močeh spravljen z ljudmi, ki sem jim storil krivico, ali ki so meni storili krivico. Da sem spravljen s svetom in z Bogom.

Če sem pripravljen na bolezen in smrt, bom svoje dni na tem svetu živel v miru. V nasprotnem primeru me bosta preganjali tesnoba in nezadovoljstvo.

Epidemija je grožnja. Naj postane priložnost.