V prvem krogu predsedniških volitev bi zmagala SDS

Avtorja: M.B. in P.J. Vir: Demokracija. Ob prvem krogu predsedniških volitev 11. novembra 2012 je za RTVS in POP TV vzporedne volitve izvedla agencija Mediana na vzorcu 11.502 volivcev. Njena napoved je bila zelo natančna. Ko so ljudi spraševali, koga bodo volili za predsednika republike, so jih spraševali tudi, katero stranko bi volili, če bi bile državnozborske volitve. Po naših informacijah bi po tem merjenju za SDS volilo 26,3 odstotka, PS 19,3 odstotka, SD 18,1, NSi 6,8, SLS 5,6, DeSUS 5,4 in DL 2,5 odstotka anketiranih.

Spomnimo. Javnomnenjske ankete pred predsedniškimi volitvami so v predsedniškem troboju sprva kazale na precejšnjo prednost aktualnega predsednika Danila Türka, na drugo mesto so uvrščale Boruta Pahorja, na tretjega pa kandidata SDS in NSi Milana Zvera. Razlika med prvima dvema uvrščenima se je po javnomnenjskih anketah s približevanjem volitev manjšala, dan pred volitvami so posamezne raziskave že kazale, da bi lahko v prvem krogu zmagal Pahor, ki je potem res prejel skoraj 40 odstotkov glasov.

Izidi vzporednih volitev, ki jih je za Radiotelevizijo Slovenija (RTVS) in POP TV opravila agencija Mediana na vzorcu 11.502 volivcev, pa so izid volitev napovedali precej natančno. Pahorju, ki je po delnih neuradnih izidih DVK prejel 40 odstotkov glasov, so izidi vzporednih volitev napovedali 41,9-odstotno podporo, Türku, ki je prejel 35,86 odstotka glasov, pa 37,2-odstotno podporo. Za Zvera je po do zdaj zbranih podatkih glasovalo 24,16 odstotka volivcev, izidi vzporednih volitev pa so mu napovedali 20,9-odstotno podporo.

V prvem krogu predsedniških volitev je sicer največji delež glasov zbral nekdanji premier in nekdanji prvak Socialnih demokratov Borut Pahor. S svojo za slovenske razmere nekoliko nenavadno kampanjo terenskega dela je, kot kažejo analize, očitno navdušil zaposlene, ki so se odpravili na volišča, saj mu je svoj glas zaupala kar polovica le-teh. Manj je navdušil upokojence. Kar 54 odstotkov jih je za svojega vzelo njegovega protikandidata, dosedanjega predsednika Danila Türka.

Očitno pa je Pahorju uspelo še nekaj – na volišča je privabil mlade, ki običajno trdijo, da jih politika ne zanima. Prav znotraj te demografske skupine Pahor uživa veliko podpore. In če je bila na eni strani kampanja v obliki delovnih obiskov, je bila na drugi strani očitno vsaj toliko ali pa še bolj učinkovita retorika povezovanja, končanja delitev. Borut Pahor je, čeprav velja za kandidata nove levice, precej glasov nabral tudi na nasprotnem političnem polu, ki je očitno preslišal svoje mnenjske voditelje in obrnil hrbet kandidatu desnice, evropskemu poslancu Milanu Zveru.

Analiza Mediane tako kaže, da je kar 32 odstotkov volivcev SDS svoj glas tokrat zaupalo Borutu Pahorju, sedem odstotkov pa celo Danilu Türku. Milan Zver je tako v lastni stranki zbral 60-odstotno podporo. Zver je bil skupni kandidat SDS in NSi, a tudi volivci te stranke so imeli pomisleke. Čeprav so večinoma podprli Zvera, jih je nekaj manj kot 20 odstotkov vseeno glasovalo za Pahorja, skoraj toliko pa tudi za Türka. Še bolje se je Pahor odrezal v koalicijski SLS, ki ni uradno podprla nobenega kandidata. Kar 47 odstotkov volivcev te stranke je svoj glas zaupalo Pahorju, 32 Zveru in 21 Türku. Pahor je na teh volitvah lahko računal tudi na uradno podporo Državljanske liste. Volivci te stranke so mu na koncu zaupali 66 odstotkov glasov, 24 odstotkov njihovih volivcev pa je podprlo Danila Türka.

Če so torej na desnici volivci pripravljeni stopiti iz svojih okvirov, pa je povsem drugače na levici, kjer sta v strankah, ki tradicionalno pripadajo temu političnemu polu, tekmovala predvsem Pahor in Türk. Slednji je lahko računal na veliko podporo v Pozitivni Sloveniji, podprlo ga je 72 odstotkov njenih volivcev, 26 odstotkov se jih je odločilo za Pahorja, za Zvera pa manj kot dva odstotka. Pahor je zmagal med volivci SD, ki jih je dolga leta tudi vodil. Zbral je 68 odstotkov njihovih glasov, 30 odstotkov njihovih volivcev pa se je odločilo za Danila Türka. Izid glasovanja po volilnih enotah razkriva, da je Borut Pahor zmagal v večini enot, tehtnica se je v prid Danila Türka prevesila le v obeh ljubljanskih volilnih enotah.

Skratka gornji podatki kažejo, da bi Janševa SDS, če bi bile državnozborske volitve 11. novembra 2012, prepričljivo zmagala.

Vir: Demokracija