Ukrepi vlade dajejo rezultate

Stanje v proračunski blagajni. Zadnji podatki o stanju v proračunski blagajni kažejo, da je državni proračun v mesecu oktobru zabeležil za več kot 40 milijonov EUR presežka prihodkov nad odhodki. Skupni proračunski primanjkljaj v obdobju od januarja do oktobra letos tako znaša nekaj manj kot 1,1 milijarde EUR, vendar pa kar 633 mio evrov tega zneska (oz. 58%) odpade na meseca januar in februar, ko aktualna vlada še ni imela polnih pooblastil. V osmih mesecih mandata, torej od marca do oktobra 2012 je presežek odhodkov nad prihodki proračuna znašal 464 mio evrov. V enakem obdobju leta 2011 je primanjkljaj znašal 838 mio evrov, leta 2010 1,3 mrd evrov, leta 2009 pa 1 mrd evrov.

Napredek je zaznati tudi na področju zaposlovanja v javnem sektorju, saj se od maja naprej število javnih uslužbencev znižuje. Podatki Ajpesa kažejo, da je bilo maja zaposlenih 161.825 javnih uslužbencev, v septembru pa 159.868 oziroma 1.957 manj. Le na področju šolstva in zdravstva se po podatkih Ajpesa število zaposlenih še naprej povečuje – v zadnjem mesecu na področju vzgoje in izobraževanja za 361, na področju zdravstva pa za 83.

Vlada zagotovila sredstva za stroške intervencij ob poplavah. Vlada je na zadnji dopisni seji iz proračunske rezerve zagotovila sredstva za kritje intervencijskih stroškov po letošnjih poplavah. Sredstva v višini 9,665 milijona evrov so namenjena za stroške gasilcev, zagotovitev materialnih sredstev državnih rezerv ter interventne ukrepe na vodotokih in cestni infrastrukturi.

Vlada se je že 8. novembra seznanila s prvim poročilom o poplavah med 4. in 7. novembrom. Ministrstvo za finance je zadolžila, da pripravi predlog sklepa o povračilu nujnih intervencijskih stroškov, ko bodo ti dokončni.

Ministrstva za obrambo, za infrastrukturo in prostor ter za kmetijstvo in okolje so finančnemu ministrstvu poslala predloge zahtevkov za kritje nujnih intervencijskih stroškov v skupni višini 9,665 milijona evrov. Sredstva se namenijo za stroške gasilcev, zagotovitev materialnih sredstev državnih rezerv, interventne ukrepe na vodotokih ter cestni infrastrukturi.

Sredstva iz proračunske rezerve se zagotavljajo skladno z zakonom o javnih financah, ki določa, da o uporabi sredstev proračunske rezerve v posameznem primeru do višine dveh odstotkov v proračunu načrtovane proračunske rezerve odloča vlada na predlog finančnega ministra.

Vlada je že 21. novembra ob obravnavi poročila o intervencijskih stroških ob poplavah sklenila, da bo država za povrnitev teh stroškov namenila 9,665 milijona evrov. Obrambni minister Aleš Hojs je takrat napovedal, da bodo poleg tega občine dobile povrnjen morebiten presežek nad zneskom občinskih proračunskih rezerv.

Vir: STA