Šrot: Janković in ideje, kako bi sam olastninil Mercator

Boško Šrot je v intervjuju za Planet Siol.net pojasnil, kako so lastninili Pivovarno Laško, zakaj je bilo narobe, da ga je politika ustavila, in da je Janez Janša edina prava izbira na volitvah.

Ampak potem so vas ustavili. Javnost je nekako dobila občutek, da je to sledilo iz tistega slavnega Janševega govora v parlamentu o tajkunsko-političnih povezavah.

Janša je to uporabil za svoje predvolilne potrebe. V bistvu je to zadevo pograbila levica, določeni krogi, ki so imeli načrt, kako priti do lastnine. Čutili so, da niso pravočasno štartali, in so hoteli še en strel s štartno pištolo. Češ, mi smo pozabili štartati, dajmo še enkrat. Dobesedno tako je bilo. Te načrte jim je porušila kriza, ki je bila močnejša, kot so pričakovali. So pa s tem svojim dejanjem porušili slovensko gospodarstvo. S kar nekaj ekonomskimi strokovnjaki in gospodarstveniki sem govoril na to temo in vsi so podobnega mnenja. Že takrat sem rekel, da če pade prva domina, in to ena največjih, bo letelo naprej. Še danes leti.

Janković Janši očita, da vam je “pod mizo” prodal Mercator, Janša pa Jankoviću, da se je z vami dogovarjal o lastninjenju Mercatorja. Kaj je res?

Janša nam seveda ni prodal Mercatorja. Kupili smo ga nad mizo od Kada in Soda. Za njih je bila to dobra strateška odločitev, saj smo bili mi in Istrabenz edini v tej državi, ki smo bili dolgoročno zainteresirani in sposobni, da to strateško naložbo kupimo in jo tudi dolgoročno držimo. Res pa je, da je Janković ves čas imel različne ideje, kako bi sam olastninil Mercator, pa je imel za to očitno premalo znanja.

Kaj pa tisti slavni sestanek v Janševi pisarni?

Da, tam je bilo, kar je bilo. Res smo se srečali in se pogovarjali o določenih stvareh. Povedali smo, da ne vidimo, da bi lahko tako mi kot drugi slovenski živilci karkoli v regiji prodajali, če nimamo za sabo trgovca. Z vodstvom Kada in Soda smo se trdo pogajali skoraj vse mesec.

Za Delo ste leta 2007 rekli, da se je “celotna zgodba začela zaradi ambicij predsednika vlade po obvladovanju Dela”.

Te zgodbe ne želim pogrevati. Takrat so bile razmere takšne, da sem se moral boriti in braniti ne glede na sredstva.

Za Novi tednik ste rekli, da vam je Janković z investicijskim skladom s Kajmanskih otokov pomagal pri nakupu deleža Mercatorja. Kako veste, da je Altimo pripeljal Janković?

Saj je to sam priznal na nekem soočenju. Mi smo potem kupili tisti delež, mislim, da okoli dva odstotka, ki ju je imela Altima. Na pogajanjih so nam povedali, da so prišli na Jankovićevo povabilo in da jim je on zagotavljal, da bodo brez problemov kupili 25 odstotkov delnic Mercatorja, kolikor so jih nameravali v prvem koraku. Vstopili so na njegova zagotovila. Verjeli so, da on to obvladuje. To so nam povedali.

Imate izkušnje tako z Janšo kot z Jankovićem. Kako gledate na njun volilni spopad?

Menim, da potrebuje Slovenija v tem trenutku na čelu vlade politika, ki ima jasno izdelano strategijo ukrepov za izhod iz krize in pripravljeno tudi ekipo, ki bo to izpeljala. V zdajšnji politični ponudbi je edini tak Janez Janša. Oba sta sicer učinkovita, oba sta po svoje nekakšna krizna menedžerja, vendar ima Janša večjo politično širino in več mednarodnih izkušenj, ki bi mu kot premierju prišle prav. Imam občutek, da Janković pravzaprav ni kandidiral po svoji volji, ampak ga je v to “porinil” Milan Kučan, zato za kandidaturo ni pripravljen in je videti, kot da bi želel z njo rešiti zgolj svoje “zavožene” investicije v Ljubljani in svoje osebne ter družinske poslovne težave. Milan Kučan je Zorana Jankovića poslal v boj, da bi rešil “njegovo levico”, vendar jo s tem le še bolj razbija, in lahko bi rekli, da je bil to pravzaprav Kučanov strel v koleno. Volivci bodo zelo težko kupili zemljiškega mešetarja za vodjo socialne demokracije.

Več: Siol