Prvi maj je praznik slovenske rdeče buržoazije

Avtor: Stanislav Kovač. Vir: Finance. O Jankovićevem dvigu DDV, delavskem prazniku in pitanju neumnega ljudstva.

Prvak PS Zoran Janković, ki se je pred lanskimi volitvami razglasil za največjega levičarja v državi, je varčevalne ukrepe Janševe vlade označil za uničevanje in razslojevanje, ki bo prizadelo tiste, ki so v najtežjem položaju.

Ker nas bo med prvomajskimi prazniki tudi Janković bombardiral z govori o solidarnosti in socialni pravičnosti, se odpira vprašanje, zakaj naši »socialno občutljivi« levičarji ne znorijo ob Jankovićevem predlogu dviga DDV, ki bi v resnici močno prizadel socialno najšibkejši del družbe.

Jankovićev dvig DDV

Janković je namesto korenitega varčevanja z znižanjem rekordno visokih plač v javnemu sektorju kot čarobno formulo za rešitev javnih financ predlagal dvig zgornje stopnje DDV.

Njegova najglasnejša poslanka Alenka Bratušek je minuli teden dvig DDV obrazložila takole: »Dvig zgornje stopnje DDV za eno ali dve odstotni točki ne bi prizadel socialno najšibkejših, saj ne bi vplival na spremembo cen osnovnih življenjskih potrebščin.« (Dnevnik, 20. aprila 2012)

Jankovićev dvig DDV so podprli tudi Pahorjeva SD, zelo glasna armada »socialno občutljivih« levičarjev (od maksov tajnikarjev do darkov štrajnov), predsednik države Danilo Türk in celo sindikati na čelu z Branimirjem Štrukljem in Semoličevo četico iz ZSSS.

Samuelson za ekonomske telebane

Vsakdo, ki je vsaj enkrat v življenju pokukal v kakšen učbenik ekonomije (denimo Samuelsonov učbenik Economics), ve, da DDV davčno najbolj obremenjuje socialno najšibkejše sloje z najnižjimi dohodki, saj najrevnejši nič ne privarčujejo, ampak ves dohodek porabijo, medtem ko premožnejši del dohodka prihranijo in od tega ne plačujejo DDV.

Legendarni ameriški ekonomist Samuelson je v poglavju o potrošnji in varčevanju lepo pojasnil vsem ekonomskim telebanom, da so posredni davki (pri nas DDV in trošarine) zelo krivični do socialno najšibkejših, saj imajo prebivalci z najnižjimi dohodki najvišjo mejno nagnjenost k trošenju in jih dvig potrošnega davka prav zato najbolj prizadene.

Pri nas socialno nepravičnost DDV le delno ublaži 8,5-odstotna stopnja za nekatere nujne življenjske potrebščine (denimo za hrano), saj prebivalci z najnižjimi dohodki ne živijo samo od kruha in mleka, ampak tudi ti večino dohodka porabijo za druge življenjske dobrine, ki so večinoma obdavčene z višjo, 20-odstotno stopnjo DDV.

Jankovićev dvig DDV bo zelo prizadel revne

Izjava medijsko zelo glasne poslanke Jankovićeve PS Bratuškove, da dvig zgornje stopnje DDV »ne bi prizadel socialno najšibkejših, saj ne bi vplival na spremembo cen osnovnih življenjskih potrebščin«, kaže, da nima osnovnega znanja iz ekonomije, sicer bi vedela, da se med najosnovnejše življenjske potrebščine uvrščajo tudi izdatki za stanovanje, ki so obdavčeni po višji, 20-odstotni stopnji DDV, in vključujejo denimo ogrevanje in elektriko (glej Vzorci trošenja gospodinjstev v Sloveniji in EU, Umar, delovni zvezek 8/2006).

Podatki iz tabele o sestavi izdatkov za življenjske potrebščine petine prebivalstva z najmanjšo in največjo porabo kažejo, da izdatki za stanovanje pomenijo kar 19,9 odstotka vseh izdatkov petine prebivalstva z najmanjšo porabo in samo devet odstotkov vseh izdatkov petine prebivalstva z največjo porabo (glej tabelo Sestava izdatkov za življenjske potrebščine).

Omenjeni podatki so nedvoumen dokaz, da bi dvig zgornje stopnje DDV že prek večjih izdatkov za stanovanje močno prizadel socialno najšibkejše. Dvig zgornje stopnje DDV bi po denarnici močno udaril socialno najšibkejše tudi zato, ker ti ob kruhu in mleku kupujejo še druge življenjske dobrine in storitve, večinoma obdavčene z 20-odstotno stopnjo DDV.

Lunatično tudi o dvigu DDV

Podatki iz tabele o formalnem statusu petine prebivalstva z najnižjimi in najvišjimi dohodki sporočajo, da bi dvig zgornje stopnje DDV močno obremenil upokojence z najnižjimi pokojninami, brezposelne in zaposlene z minimalno plačo, ki tvorijo glavnino petine prebivalstva z najnižjimi dohodki (glej tabelo Formalni status prebivalstva).

Podatki iz tabele prinašajo jasno sporočilo: zaradi Jankovićevega predloga o dvigu zgornje stopnje DDV bi moral ob delavskem prazniku vsak pravoverni levičar skupaj s Kurnikovim Gibanjem 15o na barikade in stavkati do zadnjega diha, saj bi ukrep močno prizadel socialno najšibkejši del prebivalstva z najnižjimi dohodki.

Govoričenje naših levičarjev, da dvig zgornje stopnje DDV ne bo prizadel socialno najšibkejših, je torej več kot jasno znamenje, da opozicija skupaj s sindikati očitno še vedno živi na luni.

Sindikati praznujejo 1. maj z velebogatašem Jankovićem

Sindikalna podpora Jankovićevemu dvigu DDV ne preseneča, saj bo na letošnjem prvomajskem praznovanju sindikatov na ljubljanskem Rožniku tradicionalni gost tranzicijski velebogataš Janković z Managerjeve lestvice 100 najbogatejših Slovencev.

Semoliča, Štruklja in drugih »socialno občutljivih« kvazilevičarjev, ki na čelu z Darkom Štrajnom in Matjažem Hanžkom redno prepevajo narodno-zabavno vižo »bogati bodo bogatejši, revni bodo še revnejši«, začuda ni nikoli motilo, da je vodja levice velebogataš Janković, ki je bil na direktorsko mesto Mercatorja , s katerega je pridobil večino svojega premoženja, nastavljen politično in gre za jasen primer političnega tajkuna.

Spomnimo na znamenito izjavo nekdanjega visokega politika LDS Toneta Ropa, še danes dostopno na Youtubu , ki je Jankoviću v obraz zabrusil: »Jaz sem te nastavil za direktorja Mercatorja. V interesu politike je bilo, da te je nastavila.«

Prvomajski kres rdeče buržoazije

V skladu z delavsko tradicijo iz komunizma se bo ob 1. maju tradicionalno oglasil tudi boter levice Milan Kučan, ki je za svojega političnega favorita imenoval prav velebogataša Jankovića in v Forumu 21 združil cvet slovenske rdeče buržoazije.

Kaviar levičar Kučan rad pridiga o mračnih plateh socialnega razslojevanja in se zgraža nad sodobnim svetom, kjer se po Kučanu »oblikuje peščica bogatašev na eni strani in na drugi čedalje večja množica ljudi, ki živi na robu ali pa že pod robom življenjskega minimuma« (Viva, 5. marca 2009).

Kljub polnim ustom skrbi za vse večjo množico ljudi na robu preživetja na planetu Zemlja Kučan ne protestira proti Jankovićevemu predlogu dviga zgornje stopnje DDV, ki bi v Sloveniji močno prizadel socialno najšibkejše.

Levičarji hlinijo borce proti razslojevanju

Prvomajsko rajanje naših kvazilevičarjev bo zaradi varčevalnih ukrepov vlade tokrat v znamenju silovite obrambe naše socialne države z majhnimi dohodkovnimi razlikami.

Za takšno »idealistično« podobo države je dolga leta skrbel ekonomist Tine Stanovnik, sicer sin bolj znanega gromovnika Janeza Stanovnika in podpornik stranke velebogataša Jankovića. Univerzitetni profesor ekonomije Stanovnik je s svojimi raziskavami o nizki dohodkovni neenakosti vedno znova ugotavljal, da je Slovenija v prehodu iz komunizma v kapitalizem ostala zgledna država z majhnimi socialnimi razlikami.

No, tudi za ekonomista Stanovnika ni še vse izgubljeno in ima ob zatonu univerzitetne kariere še vedno priložnost, da javnosti končno razkrije resnično podobo velike premoženjske razslojenosti Slovenije, kjer na vrhu lestvice kraljuje peščica tranzicijskih velebogatašev v podobi Zorana Jankovića. Stanovniku v branje priporočamo v tujini zelo odmevno raziskavo The World Distribution of Household Wealth (Unu-Wider, 2006), ki je lepo pokazala, da je v kapitalizmu glavni vir socialnega razslojevanja lastništvo premoženja, ne dohodki prebivalstva.

Neoliberalec Danilo Türk ne da limuzin

Med našimi najglasnejšimi kvazilevičarji, ki s svojimi medijskimi izjavami že vnaprej »kurijo« prvomajski kres, ne smemo prezreti niti predsednika Danila Türka, prav tako velikega nasprotnika vladnega varčevanja in zagovornika Jankovićevega dviga DDV.

Türk je v ponedeljkovem Studiu City varčevalni predlog vlade, torej tudi varčevanje pri predsednikovi visoki plači in proračunu njegovega urada, označil za nekakšno »puščanje krvi«. Predsednika očitno nadvse boli, da se bo lahko na prvomajsko praznovanje v slogu pravega neoliberalca pripeljal zgolj s sedmimi limuzinami in si zaradi varčevanja ne bo mogel omisliti še osme ali celo devete.

Predsednik Türk je znova nakazal na možnost imenovanja tehničnega mandatarja, čeprav bi zaradi njegovega silovitega nasprotovanja varčevanju, ki je edina rešitev Slovenije pred bankrotom, dejansko morali razpravljati o možnosti za imenovanje tehničnega predsednika države.

Prvi maj je praznik rdeče buržoazije

Ob 1. maju bo na Rožniku tradicionalni gost sindikatov velebogataš Janković, čeprav je boter športnega parka Stožice, ki so ga prav sindikati označili za »spomenik poteptanih temeljnih človekovih pravic ljudi, ki so ga gradili dan in noč, v mrazu in snegu za človeka nedostojno plačilo«.

Letošnji 1. maj bo znova svojevrstna veselica slovenske rdeče buržoazije, ki se pretvarja za levičarje in s svojimi srce parajočimi parolami o socialni pravičnosti, solidarnosti in boju za reveže še naprej pita neumno ljudstvo.