Preteki teden v EU

V poročilih iz Bruslja poročamo o naslednjih temah:
1. Rešitev evra prek več politične unije;
2. EU za bolj zeleno gospodarstvo;
3. Ženske v EU;
4. Nova pravila pri posojilih bank;
5. Evropsko nogometno prvenstvo EURO 2012 in zdravje.

1. Ta teden je prinesel pomemben napredek na področju reševanja evra. Po predlogu Maria Draghija in Evropske komisije za bančno unijo, ki bi evropske banke v težavah povezovala s tistimi, ki jim gre dobro in so predvsem v Nemčiji; se je nemška politika odzvala negativno. Nemška kanclerka Angela Merkel je poudarila, da je trajna rešitev za evro lahko le z več politične unije, pa četudi bi to pomenilo Evropo dveh hitrosti – kjer bi se nekatere države zavezale k sodelovanju bolj kot druge. Tako bi dosegli močnejšo zavezo in boljše sodelovanje.

Za Slovenijo je pri tem pomembno, da ostanemo povezani z Nemčijo in njej podobnimi državami, in to ne samo zaradi velike trgovske menjave med nami.

O vsem tem bodo voditelji držav EU odločali na srečanju konec meseca. Po mnenju analitikov pa se bo odločitev o rešitvi evra se na koncu zgodila v Berlinu.

2. Petega junija smo praznovali svetovni dan okolja. Evropski parlament, ki se aktivno zavzema za bolj zeleno gospodarstvo, je sprejel rešitve za večjo energetsko učinkovitost, obdavčenje okolju škodljivih dejavnosti ter zmanjšanje davka na izdelke iz recikliranih materialov.

Evropski komisar za okolje Janez Potočnik je ustanovil evropsko platformo za učinkovito rabo virov, ki bo zagotavljala smernice za okolju prijazno usmeritev evropskega gospodarstva. Pri tem bo prek spletne platforme lahko sodeloval vsak državljan EU, tudi iz Slovenije.

3. Ženske v EU zaslužijo približno 17 % manj kot moški in imajo tudi nižje pokojnine. Le 6 % žensk v Sloveniji vodi večja in pomembnejša podjetja, tretjina vseh slovenskih družb pa v svojih organih nima niti ene ženske.

Parlament je Komisijo pozval, naj ukrepa pri razlikah v plačah med spoloma z izmenjavo izkušenj dobrih praks med državani in poglobitvijo sodelovanja. Predlagali so tudi sankcije, kot so denarne odškodnine žrtvam; za podjetja pa upravne kazni in izgubo subvencij.

Največje razlike v plačah med moškimi in ženskami so v Avstriji, Cipru, in Nemčiji, najmanjše pa v Belgiji, Italiji in v Sloveniji.

4. Odbor za ekonomske in denarne zadeve EP je odločil, da bodo morali bankirji bolje preveriti komu posojajo denar in ali bodo stranke kasneje res lahko vrnile posojila, ter zagotoviti vse potrebne informacije glede posojil. V preteklosti so namreč banke odobrile veliko posojil, ki pa jih posojilojemalci kasneje niso mogli vrniti.

Po mnenju poslancev bo ta sprememba pripomogla k bolj zdravemu nepremičninskemu trgu in stabilnejšemu finančnemu sistemu.

5. Osmega junija se na Poljskem in v Ukrajini začenja evropsko nogometno prvenstvo EURO 2012. Evropski komisar za zdravje in varstvo potrošnikov John Dalli ter predsednik Združenja evropskih nogometnih zvez (UEFA) Michel Platini sta ob tem podprla pobudo za prepoved kajenja na prvenstvu.

 

Klemen Žumer, svetovalec ELS v Evropskem parlamentu

Foto: Europa.eu