Peterle: Ni dilema, ali na levo ali na desno, temveč kako naprej

Avtor: A.S. Vir: MMC RTV SLO.

Pred 22 leti je nastala manevrska struktura narodne zaščite, takrat pa so se začele tudi demokratične spremembe v Sloveniji. “Bodimo ponosni na dogodke tistega časa,” je bilo slišati na proslavi.

Združenje za vrednote slovenske osamosvojitve je v Kočevju priredilo slovesnost z naslovom Ponosni na Slovenijo. Čeprav to ni bila državna proslava, se je je udeležila zdajšnja vlada s premierjem Janezom Janšo, navzoči pa so bili tudi člani prve demokratično izvoljene vlade.

Starosta slovenske politike Ivan Oman je poudaril, da bi se 16. maja 1990 morali spominjati kot datuma nove dobe v zgodovini domovine Slovenije. “Začelo se je delo za osamosvojitev, ki smo jo po dobrem letu dejansko dočakali. Bodimo ponosni na dogodke tistega časa.”

Kdo bi zmagal, če bi vojsko začeli šele 1991?”
Tudi Lojze Peterle, predsednik prve slovenske demokratično izvoljene vlade, je izpostavil, da so se takrat v Sloveniji zgodila odločilna dejstva in zaradi njih so sanje o samostojnosti postale resničnost. 16. maja 1990 je prisegla prva demokratično izvoljena slovenska vlada, ki je vzela nase izvršilni del največjega projekta naroda – osamosvojitve. Zato je prepričan, da je to tudi čas rojstva Slovenske vojske, saj vojska ne more biti mlajša od države. “Kdo bi zmagal, če bi vojsko začeli šele 15. maja 1991? Začetek Slovenske vojske je de facto leta 1990,” je zatrdil.

Se je pa prav v Kočevju, kjer je potekala slovesnost, zgodila pomembna simbolika. Po 2. svetovni vojni se je namreč na tem območju zgodila morija, “pobijanja na zalogo, da ne bi kdo zamajal totalitarističnega režima“, nato pa so se v 90. letih po Peterletovih besedah tukaj začele priprave na začetek manevrske strukture, pozneje je tu potekala tudi spravna slovesnost. “Pokrajina smrti in molka je postala pokrajina slovenskega poguma, upanja.”

Zdajšnji evropski poslanec se je dotaknil trenutnih razmer, ko smo v tako globoki krizi predvsem zato, ker je “prava slovenska pomlad” trajala premalo časa, da bi se zgodile globlje spremembe. “Narobe svet” v državi moramo urediti sami, je prepričan, ob tem pa glavna dilema ni, ali levo ali desno, temveč kako skupaj naprej.

“Bodimo ponosni na dosežke”
Pomembno vlogo, ki jo je takrat odigrala Kočevska, je poudaril tudi župan Kočevja Vladimir Prebilič.Na to smo v Kočevju ponosni. Bodimo ponosnejši na dosežke našega naroda, osamosvojitev pa pri tem bistveno izstopa.” Potrebne so bile namreč najžlahtnejše človekove prvine – pogum, medsebojno sodelovanje in odločenost – “da smo dokončno postavili slovensko narod na svetovni zemljevid nacij“.

“Zahvala vsem, ki so takrat sprejemali odločitve”
Notranji minister Vinko Gorenak je v govoru spomnil, da so slovenski intelektualci in razumniki že leta 1987 spisali teoretično podlago za samostojnost. “Manjkal pa ji je odgovor, kako vse to zavarovati.” In to se je s širokim sodelovanjem zgodilo z ustanovitvijo manevrske strukture, ki ji po Gorenakovem mnenju ni nobene primerjave v svetu. “Z globokim spoštovanjem se zahvalimo vsem tistim, ki so takrat sprejemali odločitve, ki so nas pripeljali do samostojnosti,” je dodal.

Zdajšnji minister za obrambo Aleš Hojs, ki je bil takrat član Teritorialne obrambe, je povedal, da je bil projekt manevrske strukture skrbno pripravljen v največji tajnosti, saj je močno oborožen JLA predstavljal resno grožnjo. “Poleg tega pa se je javno pokazala izjemna enotnost slovenskega naroda. Vsi politični poli so se uprli razorožitvi Teritorialne obrambe.” Zato se je zahvalil vsem veterankam in veteranom osamosvojitvene vojne ter še posebej članom prve demokratično izvoljene vlade.

Posledica zavrnitve ukaza o razorožitvi
Manevrska struktura narodne zaščite je nastala leta 1990 kot posledica zavrnitve ukaza Jugoslovanske ljudske armade po razorožitvi Teritorialne obrambe. S tem je pomembno vplivala na zavarovanje političnih odločitev o samostojnosti Slovenije in razvoj bodočih obrambnih sil.