Papež Frančišek sprejel eno svojih nekdanjih najostrejših nasprotnic

Heba de Bonafini.
Hebe de Bonafini.

Papež Frančišek pogosto poudarja vrednoti dialoga in graditve mostov, kar je udejanjil v petek, 28. maja, ko se je srečal z eno svojih nekdanjih najglasnejših kritik iz domovine, ki ni samo okupirala njegove katedrale, marveč je prostor za oltarjem uporabila celo kot stranišče, poroča Crux.

Argentinska aktivistka za človekove pravice Hebe de Bonafini se je s papežem Frančiškom v Vatikanu srečala prvič po njegovi izvolitvi marca leta 2013. Njuno srečanje je trajalo več kot uro, kar je eno daljših privatnih avdienc papeža Frančiška.”

Bonafini je ustanoviteljica skupine “Matere s Trga de Mayo”, ki se prizadeva za pravično obravnavo ‘izginulih’ v času argentinskega vojaškega režima v 70-ih letih. Matere izginulih sinov in hčera so se leta 1977 vsak četrtek začele zbirati na trgu Mayo v Buenos Airesu. Na tiskovni konferenci po srečanju s papežem je Bonafini povedala, da je papeža prosila odpuščanja, ker je bila ona in njena skupina “v zmoti” glede kardinala Jorgeja Bergoglija. Po njenih besedah, ji je papež odvrnil, da “vsi delamo napake”.

Bonafini je v času vojaške diktature v Arentini izgubila dva sinova in snaho, ki so izginili v neznano. Od 15.000 do 30.000 oseb je bilo v tem času ugrabljenih, mučenih in umorjenih, in jih danes poznamo kot izginule (desaparecidos), saj njihovih trupel niso nikoli našli.

Bonafini je Bergoglia imenovala ‘fašist’ in ga obtoževala sodelovanja z vojaškim režimom. Spraševala je: “Kje je bil Bog, ko so naše otroke metali v morje?” Leta 2008 je njeno gibanje okupiralo katedralo v Buenos Airesu. Od izvolitve za papeža je Bonafini spremenila svoj ton in priznala, da je buenosaireškega nadškofa “prehitro obsodila”. Vseeno je zavrnila več papeževih vabil na srečanje in za srečanje postavljala ‘pogoje’, kot je priznanje Cerkev, da je “precej sodelovala pri represiji”. Med petkovim srečanjem je Bonafini papežu poklonila bel robček, simbol Mater s Trga del Mayo. Bonafini je papeža povabila v domovino, ta pa ji je odvrnil, da je nameraval v Argentino letos, vendar ne bo mogel.

Čeprav so Matere s Trga del Mayo po svetu priznane kot branilke človekovih pravic in pravičnosti, imajo v Argentini občasno kontroverzno vlogo, saj jih povezujejo z levičarskimi političnimi gibanji in marksističnimi voditelji. V elektronski pošti, ki jo je papež poslal argentinskemu prijatelju, je napisal, da se zaveda mešanih občutkov, ki jih bo sprejem Bonafinije sprožil v Argentini. “Ta gospa me je večkrat žalila, ampak ženski, ki so ji ugrabili otroka, za katera ne ve, kako in kako dolgo so ju mučili, kdaj so ju ubili in kje pokopali, ne zapiram vrat. Kar vidim, je bolečina matere. Če me izrabi ali ne, ni moj problem. Moj problem bi bil, če je ne bi obravnaval z nežnostjo pastirja,” je še zapisal papež v pismu, ki ga je objavila argentinska tiskovna agencija Telam.