Druzina.si, Nikodemovi večeri 2015: Leno in otrplo srce

Na tretjem dogodku 49. Nikodemovega večera smo se soočili z lenim in otrplim srcem. Pred predstavitvijo gostov nam je dve skladbi zapela študentka solopetja iz Hrvaške, Iva Beračković. Moderator Rok Pisk nam je predstavil vse tri predavatelje in v prvem delu večera je vsak odstrl svoj pogled na izbrano temo. V drugem delu pa so po kratkem premoru, odgovarjali na vprašanja iz občinstva.

Aleš Čerin, mož, oče, dedek, podjetnik, skavt, predavatelj in bloger, ki se v družini, družbi in poslu zavzema za pravo pot. V temi se je sprva dotaknil ponedeljkovega predavanja dr. Alenke Rebula, ki je predstavila tesno vez med telesom in duhom. Iz stavka je razvil tezo lenega srca, ki je težko leno, saj venomer dela, se ne ustavi, se prilagaja glede na napor, ki ga povzročamo z gibanjem ali situacijami, v katerih se znajdemo. Srce se uleni ob nerazsojanju dobrega in zla, nekaj pa nam ga lahko naredi tudi otrplega. In to je strah, ki zna dobro skovati peklenski načrt, da se greh prikrije. Leno srce se težko ubrani priložnosti za greh. In prav strah, da bi se greh odkril, še bolj otrpne srce. Lenoba telesa vodi v leno srce, leno srce vodi v greh, strah pred tem, da bi se greh odkril, vodi še v večji greh, kar vodi v otrplost srca, ki tako postane neobčutljivo za stiske sočloveka. Kako naj se soočimo z vsem tem? …

Metka Zevnik, mati, babica, prostovoljka, predavateljica na BTŠ Naklo, voditeljica župnijske Karitas in vodja Glas starih staršev, v zadnjem času znana predvsem po svojem udejstvovanju v koaliciji Za otroke gre, ki se zavzema za ohranjanje vrednosti tradicionalne družine. Poučevala je kemijo, vodila državne institucije na področju izobraževanja, prejela različna priznanja in plakete za svoje delo. Svoje misli je sprva strnila skozi poetičnost, ki jo je preko predanih zakladov svetopisemkih zgodb in pravljic pripeljala do tega, kar je sedaj. Svoje zakladnice, ki jih je polnila od svojega otroštva naprej, katere so mnoge potopljene v podzavest, a vtkane v mrežo mislih, ravnanj in vrednosti, polnijo zaklad čustev. Dotaknila se je njene medijske izpostavljenosti za družino, ki se ji v prvi vrsti zdi nujno in potrebno. Od otroštva dalje, skuša podpreti in se osebno zavzeti za znance in prijatelje, ki jih je ogrožala krivica, kot jo je razumela sama v okviru vrednostnega sistema. Mnogokrat je trud za dobro prineslo poraze in lastno ogroženost, a hkratno pomirjenost srca in tiho, posebno zadovoljstvo in spokojnost. …

Duhovnik Simon Potnik je župnik v Pastoralni zvezi Slovenj Gradec, odgovoren za formacijo mladih duhovnikov v Mariborski nadškofiji in se veliko se ukvarja s pastoralo mladih. Srce nam je sprva razložil čisto fiziološko, kot glavno gonilno mišico, ki neprestano iz levega predvora v prekat, v pljuča in v desni predvor in prekat vsakodnevno črpa 7500 litrov krvi in dovaja telesu dovolj življenjske sile za bivanje. Tudi ko ne razmišljamo o srcu, srce dela, tudi ko smo nezavestni, ko smo zaljubljeni, gremo v hribe, skačemo, plešemo, vriskamo, ko se razjezimo, razburimo.. Venomer dela in se ne ustavi. Ni leno, lahko bi pa bilo pohojeno, ranjeno, odrinjeno, zavrženo, kamnito. Razum je tisti, ki tehta, preverja, razmišlja, se odloča, srce pa je tisto, ki čuti, zaupa, veruje, ljubi. Skupaj sta par, nosita božji pečat. Če začneta prevzemat vlogo drug drugega, srce postane razumarsko, razum srčast. Glavno pravo pot naj prevzame naša vera in prosimo: »Jezus, upodobi srce po svojem svetem Srcu.« Naj ne bomo pripravljeni menjati srca, da bi bili komu všeč, komu podobni, da bi nas kdo opazil, kakor lahko delamo s frizuro ali obleko. …

Zapisala Klara Gabrovšek, več lahko preberete na druzina.si.

_______________
Časnik je še vedno brezplačen, ni pa zastonj in ne poceni. Če hočete in zmorete, lahko njegov obstoj podprete z donacijo.