MnenjeMeter: Smo z Virantom dobili novega Erjavca?

Čeprav se je po volitvah in prvih pogovorih med Zoranom Jankovićem in Karlom Erjavcem zdelo, da je DeSUS že v koaliciji, je Karl Erjavec nenadoma obrnil ploščo. Verjetno zaradi neuresničene ambicije, da bi postal predsednik državnega zbora. Dobili smo novega Karla Erjavca, ki nenadoma ni več dajal izjav.

So pa bili mediji v preteklih tednih polni nasprotujočih si izjav Gregorja Viranta. Med najbolj izstopajočimi je bila tista, da je vstop njegove stranke v koalicijo odvisen od SLS, a se je izkazalo, da takšnega sklepa sveta njegove stranke ni bilo. Virant s svojo pogajalsko taktiko spominja prav na Erjavca, ki je tako v Janševi kot v Pahorjevi vladi znal izsiliti marsikatero odločitev, ki je bila sicer v prid DeSUS-a, a ni bila sorazmerna z močjo njegove stranke.

Virant po drugi strani predstavlja protiutež avtoritarnemu, kot bi rekel Borut Pahor, Zoranu Jankoviću, ki je v nespretno vodenih koalicijskih pogajanjih takoj po volitvah zapravil del političnega kapitala, ki ga je pridobil z zmago na volitvah.

Boris Vezjak:

Virantov “trojček” pooseblja pogosto politično hipokrizijo v slovenskem prostoru. Odkrita agenda tega trojčka je namreč zelo jasna: preprečiti, da bi mandatar postal bodisi Janković bodisi Janša.

……

Največje razočaranje pa so mediji, ki so očitno rade volje pripravljeni nekritično servisirati tega, ki se obnaša kot rezervni mandatar.

Danilo Slivnik:

Ta trenutek Gregor Virant povsem obvladuje sceno.

…….

Vlada narodne rešitve sicer sploh ni pravi izraz, saj je to vsebinsko velika koalicija pod taktirko manjših, sredinskih strank. Virantova pobuda je zato povsem legitimna, vprašanje pa je, ali je izvedljiva.

…..

Je daleč od tega, da bi bil nekakšen “drugi Karl Erjavec”, saj je politično veliko bolj razgledan in tudi opravilno bolj sposoben. Stvar je le v tem, kakšen je njegov končni cilj. Najbrž ima Janković le še 50 odstotkov možnosti, da sestavi vlado, druga polovica pa je v Virantovih rokah.

Več: Siol