Uspešni se morajo znajti sami
Mitja Okorn je režiser uspešnega filma ‘Pisma Sv. Nikolaju’, ki ga je videlo že več kot 2,2 milijona ljudi. Posnel ga ni v Sloveniji, pač pa na Poljskem. V intervjuju za Finance je takole povedal o naravnanosti naše bivše Ministrice za kulturo, Majde Širca: “Ko sem našo nekdanjo ministrico za kulturo vprašal, kdaj bomo skupaj naredili kaj pametnega, mi je odvrnila: »Mitja, vem, da si sposoben in se boš že sam znašel, mi moramo pomagati tem, ki se ne morejo znajti sami.« Torej dajmo po socialistični logiki vzeti sposobnim in dati nesposobnim in potem bomo vsi enaki. In to mi reče ministrica za kulturo. Ni čudno, da je država na robu bankrota, ko pa še vedno živimo po tej »dedek Mraz« logiki.”
Mazzini, Ministrstvo za kulturo in Društvo slovenskih pisateljev
Podobno izkušnjo opisuje Miha Mazzini, dobitnik prestižne ameriške literarne nagrade Pushcart. V kolumni za Planet Siolnet ‘Razvojno socialna laž’ (vredno branja!) je takole opisal ravnanje visoke uradnice na Ministrstvu za kulturo: “Gospod Mazzini, vi ste sposobni, toliko stvari lahko počnete v življenju. Oseba X pa ni taka! On si ne more prislužiti denarja drugače kot s filmom. On ljubi film. Zato mora vsakih par let posneti celovečerec!”
Ko je Mazzini po točkovanju stanovskega Društva slovenskih pisateljev dobil samo 5 od 55 možnih točk za vrhunskost svojega dela, je iz Društva izstopil. Izstopna izjava iz Društva: “Izstopam iz Društva, ker vam delam sramoto. Po zadnji oceni vrhunskosti, ki jo je organiziralo Društvo, sem dobil izjemno nizko število točk, konkretno 5. Od možnih 55 to znese točno enajstino. Če torej po vseh objavljenih knjigah nisem dosegel več kot enajstine (!) vrhunskosti, potem sem očitno brezupen primer. Že v imenu Društvo pove, da združuje pisatelje, ne pa pisoče, kamor s svojo ubogo enajstino kvalitete nedvomno sodim.”
Gradišnik: Kdor se skuša v to podganjo dirko vključiti na novo, nima šans
V podporo Mihi Mazziniju je izstopil iz Društva tudi Branko Gradišnik, ki je takole zapisal: “Odločilne so namreč točke, ki kandidatu pripadejo glede na nastopanje in objave v tujini, tu pa so člani društvenega gremija, ki drug drugega pošiljajo na razne pesniške večere in se uvrščajo v razne tujejezične antologije, v očitni prednosti. Že zdavnaj so poskrbeli, da je nastal zaprt krog: kdor se skuša v to podganjo dirko vključiti na novo, nima šans (razen če ga klan sprejme), kajti če nimaš dovolj točk, ne moreš v tujino; če pa nisi bil v tujini, ne dobiš točk.”
Foto: Wikipedija