M. Debevec, Radio Ognjišče, D. Siter: V ozadju dokumenta Radost ljubezni mora biti Bog

Foto: AFP.
Foto: AFP.

Radijske kateheze o zakonu in družini bomo v tem letu posvetili papeževi apostolski spodbudi Radost ljubezni, ki jo mnogi imenujejo kar ustava za družine. V prvem poglavju nam sveti oče spregovori o družini v Svetem pismu. O tem bo tekla beseda tudi v nocojšnji katehezi.

Spodbuda Radost ljubezni je v javnosti dvignila kar precej prahu. Zato bomo njeno vsebino spoznavali v radijski katehezah o zakonu in družini. Župnik iz Komna na Vipavskem Rafko Klemenčič. »Mene je dokument zelo nagovoril, ker se mi zdi, da je na en zelo lep način strnil kar je bilo na sinodi na obeh zasedanjih in je napisan tudi v enem malo drugačnem jeziku, vsem razumljivem. In je res ena spodbuda, eno veselje

Vilma Siter je povedala, da vedno znova z veseljem vzame v roke omenjeni dokument, saj je napisan v enostavnem, jasnem in preroškem jeziku. »Jaz verjamem, da je papež Frančišek v današnjem svetu pravi prerok, ki govori resnico, tudi če ni vedno lepa za mnoge, ampak je resnica: edino ta lahko osvobaja. Zato mi je res všeč ta dokument.«

Dani Siter pa je izpostavil, da je Radost ljubezni neke vrste gramatika jezika ljubezni. »Jezika ljubezni, ki ga lahko midva živiva v konkretnem življenju kot mož in žena, ki ga živimo starši in otroci. Ta gramatika je tako domiselno zastavljena; pa ne samo domiselno: z ljubeznijo zastavljena. Tako da bi jaz rekel, da v ozadju vsega tega mora biti Bog.«

V današnjem svetu vlada velika zmeda na področju zakona in družine. Mladi se danes težko zavežejo drug drugemu, ali pa v neki trdni obljubi sploh ne vidijo več smisla.

»Se mi zdi, da je v teh papeževih spodbudah tako jasno določen ta osnovni namen in načrt za človeka. In se mi zdi, da je prav ta jasnost besed tako pomembna. In zato bi jo morali vsi skupaj vzeti v roke: tisti, ki so poročeni, in tisti, ki niso poročeni«, še dodaja Vilma Siter.

Dani Siter pa je prepričan, da je papeževa spodbuda Radost ljubezni neke vrste navodilo za uporabo zakona in družine. »Tako egzakten je papež Frančišek v določenih trenutkih; tako jasno pove: Glejte to, in to in to. In to preproste stvari: tiste, ki se nam zdijo same po sebi umevne. Tiste stvari, za katere mislimo, da jih vemo in obvladamo. Počaka: preberi, zamisli se.«

Vir: Radio Ognjišče