Ugledna predstavnica gospodarstva, predsednica uprave SKB banke, gospa Cvetka Selšek, je v Tarči, dne 22.02.2018, izpostavila kritične zadeve za razvoj države. Mnenja je, da je bilo prav, da smo se ob osamosvojitvi odločili za demokracijo in tržno ekonomijo. Privatizacija je bila v bistvu pozitivna. Mala in srednja podjetja so se najprej privatizirala in so danes gonilna sila slovenskega gospodarskega razcveta. Največje težave so nastopile pri privatizaciji velikih podjetij, ko so bili »old boysi« prepričani, da so oni kar osebno lahko nosilci privatizacije. To pa je bila potem katastrofa za slovensko gospodarstvo. Dvajset let je zamujenih priložnosti, ko nismo »gradili« kapitala in nismo znali upravljati kapitala. Tega znanja ni bilo v bankah, ne pri regulatorjih in ni ga bilo v podjetjih.
Menim, da danes ni veliko bolje. Za razvoj primanjkuje kapitala, a izobražena mladež nam uhaja v tujino. Ni še dovolj znanja, ne za tržno ekonomijo, ne za ustvarjanje kapitala, ne za upravljanje in ne za plemenitenje kapitala, zato se ta v veliki meri nalaga in plemeniti v tujini. V Sloveniji je uničen kapitalski trg, ki je v tržnem gospodarstvu bistven za preživetje države in naroda. Guverner dr. Boštjan Jazbec je pred časom opozoril: »Pomešali smo vloge lastnikov in menedžerjev in njih odgovornost. Menedžerji, ki se pojavljajo kot lastniki, nimajo interesa, da bi prestrukturirali podjetje. V Sloveniji smo tranzicijsko zgodbo pripeljali tako daleč, da ne zaupamo več institucijam, ki so normalne v vseh tržnih gospodarstvih. Če je tako, se odločimo, da se ne bomo več šli tržnega gospodarstva, parlamentarne demokracije«.
Berem. Guverner dr. Boštjan Jazbec je inteligenten, izobražen in ima znanja; med drugim je bil drugim svetovalec Mednarodnega finančnega sklada. Odhaja torej, ker je ambiciozen, ker ne sprejema vloge grešnega kozla za vse, kar je bilo in je doma narobe. V Bruslju bo deloval kot član in direktor Enotnega odbora za reševanje (SRB), ki skrbi za reševanje pomembnih bank in drugih čezmejnih skupin v bančni uniji. Gre za enega osrednjih organov v sklopu bančne unije, ki se ukvarja s 142 velikimi bankami in čezmejnimi skupinami, kjer bo zanje pripravljal načrte za reševanje in sooblikoval čim učinkovitejše rešitve za banke, ki se bodo znašle v resnih težavah. Komu torej manjka znanja? Kdo bo grešni kozel, slovenska država ali dr. Jazbec? Kdo bo nosil posledice, res zopet samo narod? Kaj nam manjka? Znanje, predvsem pa iskrenost, poštenost, samokritičnost in odgovornost, osebna integriteta vodij na vseh področjih in nivojih.