V času velike krize, ki pri nas kar ne jenja, se odhajajoča ministrica Majda Širca zavzema za ustanovitev dveh novih javnih zavodov – Centra sodobnih plesnih umetnosti in Centra za upravljanje idrijske dediščine . V dveh letih bi za novi plesni center namenili 1,4 milijona evrov.
V času, ko Slovenijo z velikimi težavami pri gospodarskem življenju ohranjajo tista podjetja, ki imajo urejena lastniška razmerja, imajo znanje in trg v tujini, kjer jim gre zdaj bolje, ko (para)državna podjetja predvsem zaradi bolnega upravljanja umirajo na obroke, ko gre številnim, ki so odvisni predvsem od domačega trga, vse slabše in ko je negotovost med podjetji in ljudmi vse večja, so taki načrti videti nadbizarni.
Naveličani smo politike, ki ne ve, kje živi. Bomo res šele takrat, ko se ne bomo mogli več zadolževati, normalno začeli upravljati ali prodajati (para)državna podjetja? Mar je res treba doseči ta vrh, da začnemo urejati javne finance?
/ … /
Vsaka debata, ki je kolikor toliko povezana z realnim življenjem, je zato dobrodošla. Včeraj je Janševa ekipa predstavila nekatere ukrepe, ki bi jih vpeljala za spodbudo gospodarstvu, če bi prevzela oblast. O njih obširno pišemo v sosednjih člankih. Govorijo o vitkejšem javnem sektorju, razvoju, posvetimo pa se načrtovani prepolovitvi davka na dobiček. Ta naj bi bil samo desetodstoten. To je vsekakor precej kontroverzno, saj gre za zelo nizko, v nekaterih evropskih očeh celo dumpinško obdavčitev.
Čeprav se Finance zavzemajo za davke, ki so poslovno prijazni, je treba priznati, da je v večini držav, s katerimi bi se radi primerjali, ta dajatev precej višja. Seveda bi nižji davek na dobiček prinesel kar nekaj koristi, povečala bi se naložbena privlačnost Slovenije, podjetjem bi se izboljšal denarni tok, kar prinaša več vlaganj …
/ … /
A v vsakem primeru so debate o tem, kako spraviti voz iz blata, zelo dobrodošle. Ustanavljanje novih plesnih centrov na davkoplačevalskih plečih pa je dandanes nekaj povsem deplasiranega.
Več: Finance