Diskrecijsko pravico v sodstvu in v policiji je potrebno ukiniti!

V sredo prvega februarja 2012 je slovenska javnost iz medijev izvedela, da so policisti iz specializirane enote za nadzor prometa (Policijska postaja za izravnalne ukrepe Ljubljana),16. januarja letos na redni kontroli prometa med Ljubljano in Celjem povsem naključno ustavili njihovega šefa, generalnega direktorja policije Janka Gorška. Goršek, ki se je vračal iz službe domov, je vozil belo službeno vozilo Megane – Renault, katero lahko uporablja tudi za osebne potrebe. Vozilo ni bilo registrirano in zavarovano za vožnjo v prometu!

Policisti so bili domala šokirani, ko so ugotovili koga so ustavili, vendar so kljub temu nadaljevali s postopkom. S kršiteljem so ravnali skrajno vljudno in korektno, skratka profesionalno, kot se spodobi za slovensko policijo! Ugotovili so namreč, da je prometno dovoljenje njihovemu šefu, oziroma njegovemu vozilu, ki ga uporablja za službene in zasebne namene, poteklo že 03. decembra lani, kar se lahko zgodi tudi prvemu slovenskemu policistu. Goršek je v postopku sodeloval in se podrejal navodilom in odredbam policistov. Lepa discipliniranost. Morda ga ravno zato policisti niso kaznovali, kaj šele, da bi mu ponudili alkotest!

Sledil je enkratni epilog: Voznik Janko Goršek je bil na kršitev opozorjen. To pa je tudi vse! Seveda se pri tem poraja cel kup vprašanj. Zakaj njegovemu vozilu niso odstranili registrske tablice, ali pa celo zaplenili avtomobila? Zakaj Janko Goršek ni pihal? Zakaj ni plačal mandatne kazni? Zakaj pravna oseba, čigar last je vozilo ni plačala globe?

Zato, ker ima policist diskrecijsko pravico in lahko odloči drugače!

Foto: Policija