D. Steinbuch, Portal plus: Po interpelaciji – pirova zmaga Milojke Kolar Celarc

Nad sinočnim glasovanjem o usodi ministrice za zdravje sem bil vseeno začuden. Samo 24 poslancev je podprlo interpelacijo, sedem se jih je vzdržalo, kar 49 predstavnikov ljudstva pa je Milojko Kolar Celarc podprlo. Rezultat pomeni tudi precej slabo popotnico za parlamentarno preiskovalno komisijo, ki bo odslej edino sredstvo pritiska na zdravniško-dobaviteljske lobije, s katerimi se interpelirana ministrica nikoli ni upala soočiti.

15 ur dolga razprava v Državnem zboru ni mogla povzeti vsega zla, ki se je nabralo v zadnjih dveh desetletjih v slovenskem javnem zdravstvu. Resor je dejansko eden najbolj kaotičnih, neurejenih in kadrovsko podhranjenih v državi, obenem pa se pod njegovim okriljem vseskozi direktno in indirektno obračajo za naše razmere astronomske vsote javnih sredstev. Letos več kot 3 milijarde evrov, je včeraj opozorila Milojka Kolar Celarc, ki se vsaj glede teh številk ni sprenevedala. Glede ostalih očitkov interpelacije, ki je bila vsebinsko močna, pa se je po nasvetu piarovskih strategov držala načela, da je napad najboljša obramba. Toda niti to ne spremeni dejstva, ki so ga predlagatelji interpelacije morda spregledali: da bodo gospo Milojko žrtvovali tisti hip, ko ne bo več potrebna. Na pogled trdna koalicijska podpora, izražena včeraj, je le predstava za opozicijo, medije in javnost. Premier Miro Cerar bo Kolarjevo zamenjal tisti hip, ko bo imel za to svoje utemeljene razloge, podrejene politični stabilnost. Trdnost vlade z včerajšnjo interpelacijo ni bila niti malo ogrožena. Če bi bila, bi bil rezultat glasovanja drugačen. 49 glasov podpore ministrici in zgolj 24 za njeno razrešitev pove veliko.

V preteklih dneh so me nekateri nasprotniki ministrice za zdravje prosili za dodatne informacije, ki bi okrepile napade nanjo. Moje mnenje je bilo, da s tem nima smisla izgubljati energije in da je veliko bolje, če se vsi skupaj še ostreje lotimo škandaloznih primerov korupcije, klientelizma in zlorab v javnem zdravstvu. Milojko Kolar Celarc bo njen šef “prodal” v trenutku, ko mu bo njena prisotnost bolj škodovala kot koristila. To utegne biti že zelo kmalu, vsekakor pa v naslednjega pol leta. Odkar za premierovo strateško komuniciranje skrbi izraelski spin doktor Asaf Eisin, se je marsikaj spremenilo. Ni nujno, da na bolje. Ena najbolj očitnih razlik v komunikaciji je drugačna logika sprejemanja odločitev: premier potegne potezo takrat, ko se sam odloči zanjo, ne pa takrat, ko mu to “svetujejo” mediji. Če bi bil profesor Cerar tako konsistenten že od septembra 2014, mu nihče ne bi mogel nič očitati. Toda ker ni bil, je danes takšen obrat pomenljiv. In ni nujno, da mu bo prinesel višjo javnomnenjsko podporo. Kajti ljudi se ne da v nedogled vleči za nos in jih prepričevati, da vidijo tekmovalnega žrebca, če pa je pred njimi v resnici islandski poni.

Gospa Kolar Celarc je že 14. ministrica za zdravje v slovenski vladi, kar le dokazuje, za kako problematičen resor dejansko gre. V treh milijardah davkoplačevalskega denarja je veliko manevrskega prostora za organizirano krajo — o čemer na našem mediji bolj ali manj intenzivno poročamo že poldrugo leto. Govoriti, da je šlo pri obrambi ministrice za ohranitev javnega zdravstva, je seveda ena največjih laži, ki smo jih slišali v tem letu. Prav korupcijsko-klientelistično uničevanje javnega zdravstva je glavni krivec za ustvarjanje ozračja, v katerem bodo zasebni ponudniki zdravstvenih storitev bolj cenjeni od javnih, saj bodo zanesljivejši in predvsem hitrejši. Sramotno dolge čakalne vrste so tako le nova oblika diskriminacije in neenakosti med državljani. Saj menda ne verjamete, da veljajo za vse?!

Več lahko preberete na portalplus.si.