Čokolado je dobila SDS

Janševi si lahko oddahnejo. Referendum o zakonu o RTV, ki pravzaprav ni odločal o ničemer, zlahka pa bi se sprevrgel v fiasko zanje, so dobili z znatno razliko. Vladna koalicija jo je spričo rekordno nizke volilne udeležbe odnesla prej z odrgnino kot s pravo buško. Je pa ostala vsaj brez čokoladice. Slednjo so to noč odvili v taboru SDS.

Pozitivna ničla

Vendar se razen vsaj na pogled bleščečih 72,6 odstotka glasov niti tam nimajo česa veseliti. Majdi in Gregorju so res polomili igračko, a se skoraj gotovo motijo, če mislijo, da so jima na ta način odvzeli veselje do lomastenja po nacionalni televiziji in do prestavljanja kadrovskih domin. Na neki način bo lomastenje zdaj celo veliko manj pod drobnogledom javnosti, kot bi bilo ob uporabi novega “briljantnega” zakona, ki so ga na oltar postavili isti neodvisni strokovnjaki, za katere je bil Grimsov zakon po njihovem popolnoma neodvisnem mnenju  “pot v katastrofo”.

Izplen demokratov je torej v najboljšem primeru pozitivna ničla. Ničelna še toliko bolj, ker je referendumsko dogajanje na desni sredini popolnoma zasenčil nepričakovani smrtni udarec, ki ga je, že tako neparlamentarni Novi Sloveniji, s svojim sicer neuspelim pučem bržkone zadal Lojze Peterle.

Referendum poražencev

A čeravno nima zmagovalca, ima referendum kar nekaj poražencev. Glavni je nedvomno inštitut referenduma. Ne zato, ker mu je, podobno kot njegov somišljenik Türk, takoj po objavi prvih izidov začel groziti prvak Zaresa. Referendumske zakonodaje se navsezadnje ne da kar tako spremeniti. Huje za omenjeno obliko demokratične udeležbe volivcev pri državnih zadevah je grozovita izguba ugleda, ki jo je z današnjim glasovanjem utrpel med ljudmi. Postrani so ga gledali že, ko se ga je udeleževalo okrog trideset odstotkov volilnih upravičencev. Zdaj, ko se ga je že drugič po pokrajinskem referendumu udeležilo manj kot 15 odstotkov volivcev, bodo vprašanja, ali ga res uporabljamo za prave reči, postala še glasnejša. Navsezadnje današnje odločanje ni uporabno niti kot nekakšna vsedržavna javnomnenjska raziskava, saj je očitno, da na volišče niso prišli niti vsi prepričani privrženci opozicije, kaj šele tisti iz vrst zagovornikov vladne večine.

Hudo blamažo si je nadalje nakopal predsednik republike, ko se je povsem po nepotrebnem že zgodaj navijaško vmešal v kampanjo, zdaj pa se je izkazalo, da njegovo stališče podpirajo le štirje odstotki volilnih upravičencev (Janševo vsaj še vedno skromnih enajst odstotkov). A nič ne de, referendumske neuspehe je brez prask preživel že veliki idol Kučan.

Konec je še Jankovićevega uroka. Prvič po njegovem prihodu na županski položaj ga Ljubljana ni poslušala. Obe ljubljanski volilni enoti sta zakon gladko zavrnili, po dosedanjih podatkih pa je za en glas padel celo v volilnem okraju Ljubljana-Center.

Ko bodo demokrati pojedli (precej drago) čokolado, se bomo 12. decembra 2010 vsekakor prej spominjali po prvih stopničkah Tine Maze v letošnji sezoni kot po domnevnem prazniku demokracije.

Foto: MMC RTV SLO