Janja Sluga: Članstvo SMC je razumevajoče, pričakuje pa uresničevanje koalicijske pogodbe

Janja Sluga je odločno zanikala možnost, da bi jim Janša zagrozil s predčasnimi volitvami, če ne bodo glasovali, kot on hoče. Foto: https://www.facebook.com/JanjaSl

Opozicija prispeva k temu, da so v koaliciji še bolj poenoteni, saj opozicija večinoma ravna nesmiselno, preuranjeno, pogosto brez vsebine, celo zrežirano, ocenjuje Janja Sluga. Poslancem SMC ni žal vstopa v Janševo vlado, saj je bila Šarčeva koalicija dokazano neučinkovita. Vodja poslanske skupine SMC Janja Sluga je spregovorila tudi o Šarčevi koaliciji v primerjavi z aktualno vlado.

Članom poslanske skupine SMC v Državnem zboru ni žal, da so vstopili v desnosredinsko koalicijo, ugotavlja Suzana Kos, ki je za časnik Delo (20. 7. 2020,str. 2) pripravila pogovor z Janjo Sluga. Poslanki, ki je tudi vodja poslanske skupine SMC, se zdi, »da imamo v parlamentu predvsem stranke, ki veliko zahtevajo, mi pa smo se odločili, da bomo predvsem poskušali veliko narediti. To se je že pokazalo v zdravstveni krizi, ki smo jo relativno uspešno prebrodili, in to bo še kako pomembno za čase, ki so pred nami«.

Janja Sluga: “Normalno je, da se razlike med strankami jasno kažejo.”

Suzano Kos je zanimal poslankin komentar na dve nedavni glasovanji v Državnem zboru. V zvezi s predlogom za zaprtje trgovin se je oblikovala koalicija SMC, SDS, NSi in SAB; proti izvolitvi profesorja Primoža Gorkiča za vrhovnega sodnika so glasovali poslanci SDS, NSi in SNS, Levica pa se je vzdržala. Janja Sluga meni, da ni nič posebnega, če se pri vsakem glasovanju lahko najdejo nove koalicije.

»Gre za povsem normalen odraz delovanja parlamentarne demokracije. SMC je vsebinska stranka in mi se o tem, kaj bomo podprli in česa ne, odločamo po vsebini. Tudi to, da vsi poslanci posamezne poslanske skupine ne glasujejo vedno enako, se mi ne zdi prav nič narobe. To je tudi odgovor na očitke, da SMC v posameznih točkah klone. To pač ni res. Ko se odločimo in vemo, da je tako prav, pri tem pač vztrajamo

Janja Sluga je odločno zanikala možnost, da bi jim Janša zagrozil s predčasnimi volitvami, če ne bodo glasovali, kot on hoče. V tej koaliciji nikakor nihče nikomur ne grozi.

»Koalicijske partnerice smo raznorodne stranke in vnaprej je bilo mogoče pričakovati, da ne bomo vedno na istem bregu niti ne bomo na vse stvari gledali povsem enako.« Poslanki se zdi normalno, da pri določenih zadevah lahko pridejo vsebinsko skupaj, »pri nekaterih pa zagotovo nikoli ne bomo«. »Takšni temi sta zagotovo javno šolstvo in javno zdravstvo, ki ju zagovarjamo v SMC. Obenem bi se najbrž zelo težko uskladili pri vprašanju posvojitve otrok istospolnih partnerjev.«

Alternativa Janševi vladi ne bi bila uspešna

Janja Sluga se strinja z izjavo predsednika Državnega zbora Igorja Zorčiča, ki je dvignila precej prahu, da aktualni koaliciji ni alternative. »Trenutna politična razmerja so namreč takšna, da z neko alternativno ne bi uspeli, če pa govorimo o novih volitvah, se razmerja prav tako ne bi spremenila. Druge realne možnosti pa ni. Če je bila prejšnja koalicija Marjana Šarca dokazano neučinkovita,« poslanka Sluga podrobneje razloži svoje mnenje, »nova prehodna združba ne bi bila kaj dosti drugačna. Nad delom Šarčeve koalicije sem bila razočarana. Ko ocenjujem in primerjam delo, lahko rečem, da je med prejšnjo in sedanjo koalicijo glede učinkovitosti neprimerljiva razlika v prid aktualne.«

Kaže, da opozicija ni prišla do ustreznih spoznanj

Novinarka z odgovorom poslanke očitno ni bila zadovoljna, saj ga je komentirala z vprašanjem, ali jim med seboj tekmujoča opozicija lajša vest zaradi vstopa v koalicijo. Odgovor poslanke na provokativno vprašanje pa je bil:

»Resnično sem verjela, da bo trenutna opozicija iz tega, da je šla SMC v desnosredinsko koalicijo, vendarle potegnila lekcijo. Torej, da se moramo nehati deliti, iskati razlike, temveč začeti sodelovati in se združevati. Lekcija strankam sredine in levega pola bi morala biti v poduk, da se je treba naučiti delati skupaj, ne tekmovati med seboj.« Dogajanje v opoziciji in njeno delovanje očitno samo še prispeva k temu, da so »v koaliciji še bolj poenoteni, saj je njeno ravnanje večinoma nesmiselno, preuranjeno, pogosto brez vsebine, celo zrežirano«. Slabe vesti zaradi vstopa v desnosredinsko koaliciji pri Janji Sluga torej ni čutiti in očitno je nimajo niti v poslanski skupini SMC, kjer so »samo še bolj odločeni, da gremo po poti, ki smo si jo zastavili«.

Prehodna vlada, podobna Šarčevi, ne bi pomenila izboljšanja

Janja Sluga zavrača tudi špekulacije o jesenskem padcu koalicije in prehodni vladi: »Nekatere stranke vodi žal le lasten politični izkupiček, ne pa tudi povzročena škoda, ki bi lahko nastala zaradi morebitnih predčasnih volitev. Pred nami so zelo zahtevni in zelo negotovi časi in prepričana sem, da ne zdravstvene krize niti grozeče gospodarske in socialne krize ne moremo pričakati na voliščih. Sicer pa do nas nihče ni prišel s takšno predstavitvijo, je pa tako ali tako ne bi sprejeli.«

Janja Sluga je tudi odprto povedala, kaj si misli o nekaterih kritikih politike SMC. O Jožetu P. Damijanu, ki je nekje zapisal, da so šle zadeve predaleč in da se bomo čez eno leto zbudili v nepovratno drugačni državi in je zato nujno razbitje vlade, konstruktivna nezaupnica ter prehodna vlada, je poslanka povedala naslednje:

»Govorite o gospodu, ki je na vse pretege hvalil ukrepe vlade Janeza Janše iz prvega protikononskega zakona, nato pa ploščo obrnil in za LMŠ napisal predlog gospodarskih ukrepov ter hkrati začel kritizirati ukrepe, ki jih je prej hvalil. Nadaljnji komentar njegovih besed zato po mojem sploh ni potreben

Članstvo SMC je razumevajoče, pričakuje pa uresničevanje koalicijske pogodbe

Očitno nemirov v SMC, ki naj bi bili prisotni med članstvom na terenu, v vodstvu stranke ne poznajo. Med obiski so seveda slišali »različna mnenja o sodelovanju SMC v desnosredinski koaliciji, so pa tudi pričakovanja, da se začne uresničevati koalicijska pogodba«.

»Do zdaj je bilo članstvo pripravljeno razumeti, da smo se ukvarjali predvsem z drugimi vsebinami, ki jih je zahtevalo ukrepanje zaradi koronavirusa, zdaj pa so pričakovanja drugačna in v bistvu ta premik po parlamentarnih počitnicah pričakujemo prav vsi koalicijski partnerji. Na terenu se pogovarjamo o pričakovanjih ukrepov za okrevanje gospodarstva, ohranjanje delovnih mest, o ustanovitvi demografskega sklada, dolgotrajni oskrbi, skrajšanju čakalnih vrst v zdravstvu, pa tudi o vsebinah, povezanih z ogroženimi območji in uporabi konoplje, na primer …«

Nobena provokacija ji ne pride do živega

»Vas skrbi usoda koalicije zaradi težav DeSUS-a?« je bilo vprašanje Suzane Kos, v katerem je poslanka razumela namig, da naj bi v SMC iskali izgovor, da zapustijo koalicijo, kar je odločno zanikala. »Vsaka stranka, tako opozicijska kot koalicijska, ima svoje notranje težave, to so normalna dogajanja, je pa hkrati tudi res, da se težave nekaterih strank medijsko veliko bolj izpostavljajo … Glede morebitne rekonstrukcije vlade, o kateri ste pisali mediji, pa lahko rečem le, da se na vrhu koalicije o tem nismo pogovarjali