V imenu ljudstva – politična represija v Srbiji 1944-1953

u ime rataČlani Komisije za reševanje vprašanj prikritih grobišč pri Vladi RS, se te dni udeležujejo odprtja razstave V imenu ljudsta – politična represija v Srbiji 1944-1953. Objavljamo njihovo izjavo za javnost.

V Istorijskom muzeju (Zgodovinskem muzeju) Srbije v Beogradu danes odpirajo veliko pregledno razstavo U ime naroda – politička represija u Srbiji 1944-1953 (V imenu ljudstva – politična represija v Srbiji 1944-1953).

Predstavniki Komisije Vlade RS za reševanje vprašanj prikritih grobišč na vabilo organizatorjev razstave od 17. do 19. aprila v Beogradu predstavljamo slovenske izkušnje in dosežke pri soočanju z zločinsko preteklostjo in preseganju travmatskih bremen.

V četrtek, 17. aprila, Jože Dežman predstavlja slovenske rezultate soočanja s komunistično represivno dediščino, Jože Možina pa predvaja nagrajeni dokumentarec Zamolčani – moč preživetja.

V petek, 18. aprila Mitja Ferenc predstavlja množične izvensodne pomore v Slovenije, Pavel Jamnik delo slovenske policije pri preiskovanju vojnih zločinov in zločinov proti človeštvu, Rosvita Pesek pa primer Jožeta Pučnika.

V soboto, 19. aprila, bo predvajan nagrajeni dokumentarec Jožeta Možina Zločin, ki ne zastara.

Že v pripravah projekta smo sodelovali s srbskimi kolegi, jim predstavili naše delo, zato so slovensko izkušnjo izbrali kot primer, ki zasluži pozornost. S slovenske perspektive je beograjska razstava dialoško nadaljevanje razstav Temna stran meseca (1998) in Slovenija 1945-1960 (2006), s katero je bila dediščina projekta Temna stran meseca inkorporirana tudi v stalno razstavo Slovenci v 20. stoletju Muzeja novejše zgodovine Slovenije.

Predsednik Komisije: Jože Dežman