Avtor: Matevž Tomšič. Vir: Siol. Tisti, ki so se namenili zrušiti t. i. drugo Janševo vlado, se kljub zelo verjetni skorajšnji uresničitvi tega cilja nahajajo v zagatnem položaju.
Na morebitnih predčasnih volitvah se jim – vsaj nekaterim od njih – nikakor ne obeta rožnata usoda, saj se celo utegnejo posloviti od parlamentarnega življenja. Zato mrzlično iščejo raznorazne rešilne kombinacije, ki bi preprečile – ali vsaj odložile – njihov potop.
Tako te dni v parlamentu potekajo intenzivni pogovori o postavitvi nekakšne prehodne ali projektne vlade, ki bi začasno rešila eksistenco nekaterih trenutnih prebivalcev slovenskega hrama demokracije. Vendar imajo “izstopnice” iz vlade pri tem precejšen problem. Kakršnakoli vladajoča koalicija je namreč možna le ob sodelovanju (vsaj) ene od dveh največjih parlamentarnih strank, tj. PS in SDS. In stranke t. i. sredinskega trojčka, katerih prvaki zdaj na veliko razglašajo visoka etična merila, bodo zelo težko razložile, kako da s SDS ne morejo sodelovati, ker Janša noče odstopiti, s PS pa se lahko brez problemov povežejo, čeprav Janković ni in ne bo odstopil kot župan Ljubljane. To bo dvoličnost, ki je javnost ne bo spregledala, saj pri tem noben medijski spin ne bo mogel pomagati (čeprav ne dvomimo, da mediji ne bi bili pripravljeni pri tem nuditi svojih “uslug”). Očitno bo namreč, da za deklarirano načelnostjo stoji zgolj težnja po večjem deležu tranzicijskega plena.
Prav tako težko pa bo strankam, ki so pred letom dni vstopile v reformno koalicijo, pojasniti opustitev ključnih reform. V trenutni situaciji jih je bila sposobna izpeljati zgolj trenutna vladajoča koalicija. Opozicija jim je namreč odločno nasprotovala, zato bi sodelovanje teh strank v vladi pomenilo njihov pokop. Podobno velja v primeru postavitve kakšne tehnične vlade. Tehnična vlada v pravem pomenu besede, kakršna je bila recimo Montijeva v Italiji, v danem položaju ni mogoča. Potencialni tehnični mandatarji, ki se pojavljajo v javnosti, so namreč izrazito politično opredeljeni. To nedvomno velja za predsednika računskega sodišča Igorja Šoltesa, ki tako po družinskem pedigreju kot po političnem profilu izhaja iz osrčja “rdeče elite”. Podobna je zgodba s Petrom Kraljičem, sicer mednarodno uveljavljenim finančnim strokovnjakom, ki pa je tesno povezan s Kučanovim Forumom 21 in je odkrit zagovornik ideologije nacionalnega interesa. Tiste ideologije torej, ki je državo spravila v krizo. Kako si recimo v Državljanski listi predstavljajo uresničevanje ukrepov, usmerjenih v stabilizacijo bančnega sektorja, in dokončanje procesa privatizacije, ki jih je v trenutni vladi snoval ravno njihov finančni minister Janez Šušteršič, v “španoviji” s tistimi silami, ki imajo državnih deležev v podjetjih tako rekoč za nacionalno izdajo? Jasno je, da bodo v takšni druščini morali opustiti svoja programska načela. In to bi bila dejanska prevara volivcev.
Koalicija, ki se nam po razpadu aktualne vlade lahko obeta ob obstoječi parlamentarni konstelaciji, bi pomenila ponoven obrat k etatizmu, ščitenju monopolov in nebrzdanemu trošenju. Vendar takšna politika ne bo prav dolgega veka, saj jo bo kmalu ustavil v tem primeru skoraj neizbežen bankrot.
Vir: Siol
Projektna koalicija Alenke Bratušek je prevara
Avtor: Stanislav Kovač. Vir: Finance. Po razpadu vladne koalicije smo priča silovitim medijskim lobiranjem za oblikovanje projektne koalicije pod okriljem PS Alenke Bratušek. Ker so medijski navijači za projektno koalicijo Bratuškovo spremenili v veliko medijsko-politično zvezdo, se odpira vprašanje, ali je tako opevana projektna koalicija rešitev ali poguba za Slovenijo.
Bratuškova poziva k projektni koaliciji
Milan Kučan je na januarski kongres PS prikorakal skupaj z ekonomskim ideologom PS Jožetom Mencingerjem in znova pokazal, da je resnični vodja te stranke, ko je lastnoročno zamrznil Jankovića. Jankovićevi zamrznitvi je kmalu sledila namestitev nove Kučanove marionete na vrhu PS v podobi Alenke Bratušek, ki je pozvala k oblikovanju projektne koalicije in reševanju države, čeprav je ista PS z referendumskimi pobudami še pred nedavnim naredila vse, da bi destabilizirala državo. Takoj po pozivu Bratuškove so mediji začeli navijati za projektno koalicijo s širjenjem panike, da bi takojšnje predčasne volitve povzročile nestabilnost v državi, kar bi vodilo k prihodu trojke. Pri tem seveda nihče ne navede osnovnih informacij, kaj sploh je trojka in kdaj pride v državo.
……
Projektna koalicija je pot do trojke
Že hitra analiza glavnih »projektov« PS, s katerimi je ta stranka v zadnjem letu poskušala večkrat destabilizirati Slovenijo, pokaže, da s projektno koalicijo pod vodstvom PS v resnici drvimo pod okrilje trojke. Kučanova PS se namreč zavzema za odpravo reforme trga dela, konec proračunskega varčevanja in velik dvig DDV, ustavitev hitre sanacije bank, blokado privatizacije državnega premoženja in omejitev tujega kapitala. Vse to pa je v nasprotju z zahtevami EK in MDS, ki odsevajo stališče trojke. Če torej pride na oblast Kučanova projektna koalicija, je jasno, da sledi še večja destabilizacija države, kar je v resnici hitra pot do prihoda trojke.
Propadle Stožice so alarm za državo
PS med njene preostale »projekte«, ki niso povezani s poročili EK in MDS, predlaga še spremembo referendumske zakonodaje in infrastrukturne projekte za zagon gospodarstva. Spomnimo, da je ista PS še pred nedavnim najbolj nasprotovala novi referendumski zakonodaji, češ da jo Slovenija do leta 2015 sploh ne potrebuje. Izkušnja propadlih Stožic, ki so končale kot slaba terjatev NLB, pa je več kot jasno opozorilo, da je potrebno PS skupaj z njenim zamrznjenim predsednikom Jankovićem držati čim dlje od kakršnih koli infrastrukturnih projektov v državi!
Rešitev so predčasne volitve
Po porazu Kučanovega favorita Danila Türka in poročilu KPK se je PS po nekaterih javnomnenjskih anketah znašla že pod pragom za vstop v parlament. Tako imenovana projektna koalicija pod vodstvom PS je v resnici velika prevara, saj je namenjena zgolj reševanju propadle Kučanove stranke stricev iz ozadja. Ceno pa bomo plačevali vsi državljani. Zato so za Slovenijo edina rešitev čim prejšnje predčasne volitve.
Vir: Finance