Teme tedna v Evropskem parlamentu

Ta teden je za EU in za Evropski parlament zelo pomemben teden, poroča Klemen Žumer, svetovalec v poslanski skupini ELS/EPP. Je namreč  eden od šestih v letu, ko ta institucija sprejema zakonodajo na tako imenovanem mini-plenarnem zasedanju v Bruslju. V naslednjih odstavkih predstavlja nekaj ključnih tem tedna, o katerih se oblikuje zakonodaja na evropskem nivoju

Priprave na Evropski svet

Evropski parlament je na plenarnem zasedanju v sredo popoldne razpravljal o dnevnem redu za zasedanje Evropskega sveta, zlasti o naslednjih stopnjah v načrtu za ublažitev posledic gospodarske recesije v Evropi. Evropski svet je predvidoma ocenil sedanja prizadevanja za odpravo sedanje gospodarske krize ter razpravljal o vprašanjih, kot je izvajanje usklajenih izhodnih strategij ter napredek na ustreznih področjih, kot je finančni nadzor in regulacija.

Stanje v območju evra

V ponedeljek sta člane Odbora za ekonomske in monetarne zadeve nagovorila predsednik evroskupine Jean-Claude Juncker in predsednik Evropske centralne banke Jean-Claude Trichet. Njun nagovor je bil na vrsti le nekaj dni po tem, ko so se finančni ministri EU odločili preložiti razpravo o direktivi o hedge skladih. V razpravah o letnih poročilih o Evropski centralni banki ter o stanju v območju evra je bilo največ pozornosti namenjeno sodelovanju in usklajevanju med ekonomskimi politikami.

Predstavnica Ashton o EAS

V torek je visoka predstavnica za zunanje zadeve in varnostno politiko Catherine Ashton v Odboru za zunanje zadeve spregovorila o vzpostavitvi Evropske službe za zunanje delovanje, pred tem pa bo o tem vprašanju razpravljala z zunanjimi ministri EU. Glavni sporni točki sta bili proračun nove službe in kadrovski predpisi. Poslanci so visoko predstavnico opomnili na pristojnosti Evropskega parlamenta na teh področjih.

Državljanska pobuda

Evropski parlament je v sredo v navzočnosti Sveta in Komisije razpravljal o državljanski pobudi, instrumentu, določenem z Lizbonsko pogodbo, s pomočjo katerega lahko evropski državljani Evropsko unijo neposredno zaprosijo za predložitev zakonodajnega predloga. Z uveljavitvijo državljanske pobude se bo okrepila demokratična legitimnost Evropske unije. Evropski poslanci so izrazili mnenje, da bi morala Komisija čim prej pripraviti izvedljiv model za pobudo.

Dialog med univerzami in podjetji

Univerze imajo osrednjo vlogo pri evropskem prehodu na gospodarstvo in družbo, temelječa na znanju. S pomočjo delovnega partnerstva s poslovnim sektorjem, torej delodajalci, bi bil lahko ta prehod uspešen. Lani je bil s pomočjo sredstev EU ustanovljen forum za dialog med univerzami in podjetji, na katerem naj bi preučili načine za sodelovanje med sektorjema. Odbor za kulturo in izobraževanje predlaga nove glavne točke za forum ter trdi, da bi morale visokošolske ustanove postati bolj mešane, torej kombinacija klasičnih akademikov in poslovnežev.

Strategija EU za mlade

Na prihodnost evropske mladine močno vplivajo gospodarska kriza ter posledice staranja prebivalstva. Lani je Evropska unija uvedla strategijo za mlade, s katero naj bi izboljšali dostop mladih do izobraževanja in zaposlitve, pa tudi njihovo polno sodelovanje v družbi. Ahilova peta te strategije je težavna naloga, kako prepričati vse države članice, naj čim bolj izkoristijo svoja orodja. Evropski parlament poziva vse sodelujoče akterje, naj dejavno prispevajo k učinkovitosti strategije, tudi k boljši dostopnosti financiranja.

Novi člani Računskega sodišča

Evropski parlament je v četrtek pozitivno glasoval o 10 novih kandidatih za člane Evropskega računskega sodišča, med drugim tudi g. Cvikla iz Slovenije. Kandidati so prejšnji teden v Odboru za proračunski nadzor predstavili svoje kandidature in odgovarjali na vprašanja poslancev. O imenovanjih članov Računskega sodišča Evropski parlament odloča le po postopku posvetovanja.

Boj proti tuberkulozi

Evropski parlament je v sredo, 24. marca, ob svetovnem dnevu boja proti tuberkulozi o tem razpravljal na plenarnem zasedanju v navzočnosti predstavnikov Komisije. Po plenarni razpravi bo na posebnem simpoziju o tuberkulozi več strokovnjakov nagovorilo Evropski parlament, druge politike in nosilce odločanja. Izpostavili bodo potrebo po sodelovanju in inovacijah, da bi na svetovni ravni nadzorovali to nalezljivo in potencialno smrtno nevarno bolezen, ki vse bolj ogroža Evropo. To bolezen ima približno 14 milijonov ljudi, približno 2 milijona pa jih zaradi nje vsako leto umre.