Če hrepeniš po domu, te vabimo, da se pridružiš naši katoliški družini, ki jo je ustanovil Jezus Kristus. Tukaj boš našel mir in sprejetje, ozdravitev in usmiljenje ter upanje in ljubezen, ki prihaja od Boga in njegove Cerkve.« Tako ameriški evangelizacijski portal www.catholicscomehome.org (Katoličani, pridite domov) nagovarja tiste, ki so oddaljeni od Cerkve.
Pred dnevi je münchenski nadškof kardinal Reinhard Marx predstavil statistične podatke katoliške Cerkve v Nemčiji. V dvajsetih letih se je število krstov zmanjšalo za tretjino, število cerkvenih porok za polovico, udeležba pri nedeljskem bogoslužju pa je padla z 18,6 % na 10,6 %.
Nič drugače ni v ZDA. Poveden je podatek: če bi statistike o veroizpovedi upoštevale skupino »nekdanji katoličani«, bi to bila druga skupnost po številu članov v tej državi.
Po podatkih, objavljenih v Letnem poročilu katoliške Cerkve v Sloveniji 2015, je 73,8 % odstotkov Slovencev katoličanov. Od teh jih morda četrtina redno obiskuje nedeljsko bogoslužje. Zmanjšanje števila krstov je v Sloveniji v enakem obdobju sicer za polovico nižja kot v Nemčiji, delež zunajzakonskih skupnosti ter samo civilnih porok pa zaskrbljujoče višji.
Ali naj nas prevzame malodušje? Nikakor ne. Papež Frančišek nas spodbuja, naj presežemo območje udobja ustaljenih struktur in oblik delovanja ter se pogumno in z novim žarom napotimo oznanjevat Kristusa v svojem okolju. Mislim, da se bo papež Frančišek predvsem zaradi tega zapisal v zgodovino Cerkve. Ne gre za kritiko naših ustanov. Ne gre za to, da bi spreminjali verski nauk ter dopuščali relativističen pristop do temeljev naše vere. Gre za spremembo v odnosu do teh, ki so trenutno zunaj.
Več lahko preberete na druzina.si.