Siol.net: “Socializem se vedno zruši – kjerkoli na svetu”

“Žal za zdaj ne bo velikih sprememb, saj vlada nadzoruje vsa področja v družbi, vključno z izvršno vejo oblasti, vse do centralne banke in nafte,” položaj v Venezueli opisuje José Cordeiro.

Na včerajšnjih (nedeljskih op. ur.) parlamentarnih volitvah je opozicija v Venezueli prepričljivo zmagala, predsednik Maduro, ki v predsedniškem sistemu, kot ga ima Venezuela, še vedno ohranja veliko moč, pa je poraz priznal.

“Socializem se vedno zruši – kjerkoli na svetu. Cena nafte je padla z več kot 100 dolarjev na manj kot 50, tako da je že nemogoče prikriti katastrofo, korupcijo in krajo,” je za Planet Siol.net dejal José Cordeiro, “sovražnik trenutne zločinske in morilske vlade, ki so mu chavisti grozili s smrtjo”, kot se sam opisuje, sicer profesor na Singularity University v ZDA, ki jo podpirata tudi NASA in Google, ter na drugih univerzah po svetu.

Vlada je notranje razdeljena

“Vlada je poraz sprejela, ker je bil zelo očiten in ker je notranje razdeljena, to je očitno,” je za naš portal povedala venezuelska novinarka Mercedes Malavé. “Govori se, da vojska ni hotela pristati na to, da rezultat volitev ne bi bil priznan. Vlado naj bi prisilila, da sprejme rezultat.”

Malavéjeva opisuje, da je danes država mirna, a pričakovanja so velika. Ne ve se, kaj se dogaja znotraj vlade. “Kaže, da pripravljajo pomemben govor, močan, agresiven, v katerem bodo trdili, da bo parlament zdaj državi povzročal veliko škodo. S tem bodo poskušali prestrašiti ljudstvo. Druge strategije nimajo. Vedno so uporabljali mehanizme konfrontacije in nasilja, da bi prišli do svojih ciljev,” pravi novinarka.

Kaj se bo spremenilo?

“Žal za zdaj ne bo velikih sprememb, saj vlada nadzoruje vsa področja v družbi, vključno z izvršno vejo oblasti, vse do centralne banke in nafte. Šele na predsedniških volitvah 2018 bo socializem dokončno poražen in bo prišla sprememba,” pričakuje Cordeiro.

“Venezuela je predsedniška republika in parlament ima omejeno vlogo. A Madurov manevrski prostor bo zdaj omejen. Opozicija bo uporabila glasovanje o zaupnici predsedniku. Glede na to da se gospodarski položaj ne bo izboljšal, je velika verjetnost, da bo referendum uspel,” meni zgodovinar in politični analitik Aleš Maver. Opozarja sicer, da je koalicija zelo heterogena, z zelo različnimi nazori, a bo po njegovem mnenju najbrž vzdržala do menjave predsednika.

Zapisala Urška Makovec. Več lahko preberete na siol.net.

_______________
Časnik je še vedno brezplačen, ni pa zastonj in ne poceni. Če hočete in zmorete, lahko njegov obstoj podprete z donacijo.